Potrzebujesz porady? Zadzwoń do nas: Infolinia: 61 84 20 330
Maszyny do szycia
Maszyny przemysłowe
Hafciarki
Plotery
Akcesoria
Pracownia
Części
Nowości

Jakie igły do maszyny do szycia wybrać?

Jakie igły do maszyny do szycia wybrać? Igły do tkanin, igły do dzianin, igły do jerseyu, skóry i wiele, wiele innych. Z tego wpisu dowiesz się, które igły do maszyny wybrać, żeby szyło się dobrze, bez przepuszczonych ściegów.

Gdyby był tylko jeden słuszny rodzaj igieł do maszyn do szycia, to i z wyborem nie byłoby większego problemu. Na rynku są jednak dostępne igły do maszyn do szycia co najmniej kilku uznanych producentów. Robi się więc spore zamieszanie, ponieważ każda z firm ma po kilka a nawet kilkanaście rodzajów igieł do maszyny. Oznaczenia na opakowaniach igieł maszynowych oznaczają grubość igły, jej przeznaczenie oraz, przede wszystkim, system. Z pojęciem "systemu igieł" można się spotkać dość często. Oznacza on zbiór cech igły do maszyny do szycia, takich jak kształt kolby, rozmiar i kształt oczka, czy długość samej igły. w skrócie - musisz wiedzieć, który system igieł współpracuje z Twoją maszyną, żeby wybierać spośród właściwych igieł maszynowych.

Jakie igły do maszyny do szycia wybrać?
Jakie igły do maszyny do szycia wybrać?

Igły do maszyn do szycia - budowa i rodzaje

Na szczęście, zdecydowana większość maszyn domowych współpracuje z najbardziej popularnym systemem igieł: 130/705H. To oznacza, że potrzebujemy do naszej maszyny igły konkretnej długości, z półpłaską kolbą. Pozostałe cechy igieł, jak kształt oczka i czubka będą się od siebie różnić. Uzależnione to będzie od przeznaczenia danej igły. Niektóre igły do maszyny do szycia będą miały powiększone oczko, żeby można było stosować grubsze nici. Jedne będą miały ostry czubek (np. igły do tkanin), inne będą zakończone kulką (np. igły do dzianin), jeszcze inne ostrzem tnącym (np. igły do szycia skóry).
O samych systemach napiszemy więcej na koniec artykułu. Teraz czas na przedstawienie rodzajów igieł, żebyście łatwo mogli znaleźć te właściwe :) Będzie to podział w oparciu o rodzaj ostrza, który decyduje o przezanczeniu igły. Klikając w linki, przeniesiecie się prosto do konkretnej kategorii lub konkretnych igieł do maszyny do szycia. Zapraszamy!

IGŁY UNIWERSALNE DO TKANIN

Uniwersalne igły do maszyn do szycia do tkanin mają półpłaską kolbę oraz delikatnie zaokrąglony czubek. Dostępne są igły do tkanin o różnych grubościach, które dobieramy odpowiednio do szytego materiału. Igły te sprawdzają się świetnie podczas szycia cienkich, średnich, a także grubszych tkanin naturalnych (bawełnianych, wełnianych, lnianych oraz mieszanek), materiałów syntetycznych (poliestrowych, elastanów, akrylowych, nylonów, lycry) oraz materiałów z sztucznych włókien (wiskozowych i pochodnych).

Uniwersalne igły do maszyn do szycia

Główne rodzaje i symbole igieł uniwersalnych do tkanin:

  • 130/705H - najbardziej uniwersalne, pojedyncze igły
  • 130/705H-ZWI oraz -DRI - igły uniwersalne, podwójne i potrójne
  • 130N - igły z powiększonym okiem, do szycia nićmi ozdobnymi i metalicznymi - SPRAWDŹ

Kliknij i sprawdź polecane igły uniwersalne do tkanin:

SCHMETZ DO TKANIN

JANOME DO TKANIN

PODWÓJNE DO TKANIN

POLECANE ZESTAWY

IGŁY Z KULKĄ DO JERSEYU, DZIANIN

Igły do maszyn do szycia do dzianin mają półpłaską kolbę oraz czubek zakończony średniej wielkości kulką. Dzięki takiej budowie igła podczas pracy nie niszczy oczek materiału (nie przecina ich). Ten rodzaj igieł doskonale nadaje się do szycia dzianin o średnim i dużym oczku oraz materiałów elastycznych ciasno tkanych typu jersey (dżersej), a także dresówka, minky, trykot, polar czy neopren. W naszym sklepie dostępne są igły do dzianin o różnych grubościach. Należy je dobrać odpowiednio do grubości szytego materiału.

Igły do maszyny do szycia do dzianin

Główne rodzaje i symbole igieł z kulką do dzianin:

  • 130/705H-SUK - pojedyncze igły do jerseyu, dzianin
  • HAx1 SP - pojedyncze, do maszyn do szycia i owerloków; można je stosować zamiennie ze 130/705H - SPRAWDŹ
  • ELx705-SUK - do niektórych maszyn do szycia, owerloków i coverów - SPRAWDŹ

Kliknij i sprawdź polecane igły do dzianin:

JANOME DO DZIANIN

SCHMETZ DO DZIANIN

POLECANE ZESTAWY

IGŁY DO STRETCHU, DZIANIN

Igły do maszyn do szycia do stretchu charakteryzują się półpłaską kolbą oraz delikatnie zaokrąglony czubek zakończony średnią kulką. Igły te przeznaczone są do szycia stretchu, jerseyu, delikatnych i elastycznych dzianin oraz lycry. Budowa tych igieł do maszyn do szycia sprawia, że pracują blisko chwytacza, co skutecznie zapobiega przepuszczaniu ściegów, a czubek zakończony kulką zabezpiecza szytą dzianinę przed uszkodzeniem. Igły do stretchu dostępne są w różnych grubościach.

Igły do maszyny do szycia do stretchu

Główne rodzaje i symbole igieł do stretchu:

  • 130/705H-S - pojedyncze igły do stretchu
  • 130/705H-S ZWI - podwójne igły do stretchu

Kliknij i sprawdź polecane igły do stretchu:

SCHMETZ DO STRETCHU

JANOME DO STRETCHU

PODWÓJNE DO STRETCHU

IGŁY DO JEANSU, DENIMU

Igły do maszyn do szycia do jeansu, jak większość igieł do nowoczesnych maszyn, mają półpłaską kolbę. Czubek tych igieł jest zwężony, smukły, co minimalizuje opór materiału w chwili wkłucia. Świetne do szycia denimu, jeansu, sprawdzą się również przy szyciu tkanin powlekanych, syntetycznych, skaju czy ceraty. Igły te są wytrzymałe i mają powiększone oczko, dzięki czemu współpracują bez problemu z grubszymi nićmi do jeansu oraz ozdobnymi.

Igły do maszyny do szycia do jeansu

Rodzaje i symbole igieł do jeansu:

  • 130/705H-J - pojedyncze igły do jeansu
  • 130/705H-J ZWI - podwójne igły do jeansu

Kliknij i sprawdź polecane igły do jeansu:

SCHMETZ DO JEANSU

JANOME DO JEANSU

PODWÓJNE DO JEANSU

IGŁY DO SZYCIA SKÓRY

Igły do maszyny do szycia do skóry z półpłaską kolbą i zakończeniem w postaci ostrza tnącego. Igły są zaprojektowane do szycia skór naturalnych oraz sztucznych i innych, podobnych materiałów. Nie można stosować tych igieł do szycia dzianin oraz tkanin, ponieważ ostrze tnące igły przecina oczka lub osnowę, niszcząc materiał. Od kształtu ostrza igły jest uzależniony wygląd ściegu.

Igły do maszyny do szycia do skóry

Rodzaje i symbole igieł do skóry:

  • 130/705H-LL - pojedyncze igły do skóry

Kliknij i sprawdź polecane igły do skóry:

SCHMETZ DO SKÓRY

JANOME DO SKÓRY

IGŁY DO MICROTEXU

Igły do maszyny do szycia do microtexu z bardzo ostro zakończonym, okrągłym i wysmukłym czubkiem typu SPI i półpłaską kolbą. Igły Microtex są przeznaczone do szycia jedwabiu, mikrofazy oraz zbitych tkanin. Igły z czubkiem typu SPI stosujemy również podczas szycia widocznych elementów odzieży, które wymagają równego i ładnego ściegu np. kołnierzyków czy mankietów. Igieł tych nie stosuje się do dzianin z uwagi na możliwość uszkodzenia materiału. Igły Mikrotex dostępne są w różnych rozmiarach.

Igły do maszyny do szycia do microtexu

Rodzaje i symbole igieł do microtexu:

  • 130/705H-M - pojedyncze igły do jedwabiu i mikrofazy

Kliknij i sprawdź polecane igły do microtexu:

SCHMETZ DO MICROTEXU

IGŁY DO QUILTINGU

Igły do maszyny do szycia do quiltingu z półpłaską kolbą i czubkiem zakończonym małą kulką. Igły specjalnie zaprojektowane do tego, by z łatwością przebijać grube, pikowane warstwy i jednocześnie zapobiegać zniszczeniu struktury materiałów. Zalecane są do pikowania i szycia patchworków. Igły dostępne w róznych rozmiarach (grubościach).

Igły do maszyny do szycia do quiltingu

Rodzaje i symbole igieł do quiltingu:

  • 130/705H-Q - pojedyncze igły do quiltingu
  • PURPLE TIP - specjalne igły JANOME do quiltingu

Kliknij i sprawdź polecane igły do quiltingu:

SCHMETZ DO QUILTINGU

JANOME DO QUILTINGU

IGŁY DO HAFTOWANIA

Igły do maszyny do szycia do haftowania z czubkiem zakończonym małą kulką oraz półpłaską kolbą. Oczko igły do haftowania ma większe rozmiary od standardowego, dzięki czemu łatwiej przechodzi przez nie grubsza nitka hafciarska. Igły do haftu przeznaczone są do domowych hafciarek oraz maszyno-hafciarek, do pracy ze standardowymi nićmi do haftowania. Istnieją również igły dedykowane do haftu nićmi metalicznymi. Mają one dodatkowo powiększone oko, żeby można było bez przeszkód szyć grubszymi nićmi metalicznymi.

Igły do maszyny do szycia do haftowania

Rodzaje i symbole igieł do haftu:

  • 130/705H-E - pojedyncze igły do haftu
  • 130/705H-ZWI - igły podwójne do haftu
  • 130 MET - igły z powiększonym okiem, do haftu nićmi metalicznymi - SPRAWDŹ
  • 130/705H-E LP - igły antiglue, ze specjalną powłoką zapobiegającą przywieraniu klejów tymczasowych - SPRAWDŹ

Kliknij i sprawdź polecane igły do haftowania:

SCHMETZ DO HAFTU

JANOME DO HAFTU

PODWÓJNE DO HAFTU

Systemy igieł do maszyn do szycia - który jest właściwy?

Powyżej przedstawiliśmy główne rodzaje igieł do maszyn do szycia. Jak zauważyliście, pojawiły się przeróżne symbole oznaczające systemy igieł. A co to właściwie jest ten system igieł i dlaczego jest tak ważny? System igieł, to nic innego jak zbiór cech fizycznych igły. To właśnie system determinuje takie cechy, jak:

  • długość igły
  • szerokość i kształt kolby
  • kształt wyżłobień na trzonku igły
  • wielkość i kształt oczka igły

Budowa igły do maszyny do szycia

Super - wiemy, że system ma spore znaczenie, ale który w takim razie wybrać do swojej maszyny? Odpowiedź jest dość prosta - taki, który jest zalecany przez producenta i opisany w instrukcji obsługi :) Dodatkowo dobrze też mieć na uwadze, że niektóre systemy nie różnią się od siebie zbyt mocno i mogą byś stosowane zamiennie.
Na szczeście wśród systemów igieł stosowanych w nowoczesnych maszynach do szycia dominuje jeden: 130/705H (zamiennie: 15x1, HAx1, Singer 2020). To najbardziej popularne i najczęściej używane igły do maszyn do szycia.
Dodatkowe oznaczenia, które można znaleźć na opakowaniu igieł, będą określać dodatkowe parametry, które decydują o zastosowaniu danej igły. Dla przykładu podamy kilka oznaczeń, z którymi już spotkaliście się w pierwszej części wpisu:

  • 130/705H SUK lub SP - igły z kulką do dzianin
  • 130/705H J - igły z powiększonym okiem i zwężonym, ostrym czubkiem do jeansu
  • 130/705H Q - igły z czubkiem zakończonym małą kulką, idealne do pikowania
  • 130/705H LL - igły do skóry, z ostrzem tnącym zamiast zwykłego czubka

Innym, często spotykanym system igieł do maszyn domowych jest też ELx705 (zamiennie Singer 2022). Takie igły spotkamy najczęściej w coverach i coverlokach, ale też w niektórych owerlokach i maszynach do szycia.

Dobór igieł do maszyn do szycia pod kątem grubości materiału

Jak wybierzecie już rodzaj potrzebnej igły, to pozostaje już tylko dobrać odpowiednią grubość igły do maszyny do szycia. Tutaj nie ma zbyt dużego zamieszania - naszym zadaniem jest dobrać grubość, czyli rozmiar igły, odpowiednio do szytego materiału.
Im grubszy materiał, tym grubsza powinna być igła. Pamiętajmy jednak, że dobieramy możliwie najcieńsze igły. Jeśli z braku cieńszej igły do maszyny lub z naszego lenistwa, będziemy szyć delikatny materiał grubą igłą, ślady po wkłuciach będą widoczne i ucierpi na tym mocno estetyka naszego projektu.
W drugą stronę - jeśli założymy za cienką igłę i zabirzemy się za szycie czegoś grubszego, jest spora szansa, że igła zegnie się lub nawet złamie. Po prostu nie da rady takiemu wyzwaniu.

Dobór igieł do maszyn do szycia pod kątem grubości materiału
Dobór igieł do maszyn do szycia pod kątem grubości materiału

Z jakimi grubościami (rozmiarami) igieł możemy się spotkać, wybierając igły do maszyny domowej?

  • grubość od 60 do 75 - stosujemy do cienkich, delikatnych materiałów
  • grubość od 80 do 90 - używamy do materiałów średniej grubości
  • grubość od 100 do 110 - stosujemy do materiałów grubych i gęsto tkanych

Igły do maszyn do szycia - podsumowanie

Na pierwszy rzut oka, wszystkie igły do maszyn do szycia wyglądają podobnie. Nie dajcie się jednak zwieść. O użyteczności i przydatności danej igły do konkretnego zadania decydują detale, których gołym okiem nie sposób zauważyć. Dobierajmy zatem igły zgodnie z ich przeznaczeniem i dostosowujmy ich rozmiar do grubości szytego materiału.
Pamiętajmy też, że igły do maszyn do szycia się zużywają. Co oznacza, że powinniśmy zmieniać igły nie tylko jak się zegną lub złamią, ale też w momencie, kiedy się stępią. Wiodący producenci piszą, że igłę w maszynie należy wymieniać po ok. 8 godzinach pracy. Czy tak częsta zmiana jest konieczna, nie wiadomo. Zmieniajcie igły, jak będą tępe i będą Wam sprawiać kłopoty :)

Jeśli chcesz uzyskać więcej informacji o igłach lub wciąż nie wiesz co wybrać - napisz lub zadzwoń do nas - chętnie pomożemy.