Potrzebujesz porady? Zadzwoń do nas: Infolinia: 61 84 20 330
Maszyny do szycia
Maszyny przemysłowe
Hafciarki
Plotery
Akcesoria
Pracownia
Części
Promocje
Nowości

Maty do cięcia - do czego służą? Jaką wybrać?

Możesz spotkać się z kilkoma różnymi nazwami tych specjalnych mat: maty krojcze, maty do patchworku lub maty samogojące. Niezależnie jakbyśmy ich nie nazwali, zawsze będą spełniać tę samą rolę: zabezpieczają powierzchnię Twojego blatu i tworzą idealne warunki do swobodnego cięcia nożem z obrotowym ostrzem. Bez niej ostrza bardzo szybko się tępią, a blat lada chwila będzie pełen zarysowań.

Dobre maty składają się przynajmniej z trzech warstw. Kluczową rolę odgrywa centralna, najgrubsza warstwa mająca za zadanie zabezpieczyć matę przed przecięciem na wylot. Wierzchnia warstwa z kolei pokryta jest specjalnym tworzywem, które świetnie znosi częste nacinanie, pozostają na nim jedynie małe, słabo wyczuwalne ślady. Właśnie swojej odporności na wielokrotne cięcia mata zawdzięcza nazwę „maty samogojącej”- szybko dostrzeżesz, że po lekkich nacięciach praktycznie nie ma śladu.

Maty podkładowe do cięcia - jaką warto kupić?

Na co zwrócić uwagę wybierając matę podkładową do ciecia?

  • Jednostronna czy dwustronna? Tutaj sprawa jest prosta. Powierzchnia do cięcia może być po jednej lub po obu stronach naszej maty. Wybór maty dwustronnej będzie wiązał się z nieco większym wydatkiem, lecz żywotność takiej maty będzie znacznie dłuższa. Po prostu podwajamy powierzchnię, po której możemy kroić. Najczęściej w takich matach na jednej stronie spotkamy podziałki centymetrowe, a na drugiej w calach.
  • Rozmiar maty. Najpopularniejsze rozmiary jakie napotkasz to niewielkie maty zbliżone do formatu A3: 45 x 30 cm, średniej wielkości maty 60 x 45 cm oraz duże, najpopularniejsze z naszego punktu widzenia maty 90 x 60 cm. Wybór rozmiaru jest kwestią indywidualną. Najogólniej można stwierdzić, że im większa mata, tym większy komfort pracy. Jeśli jednak wycinasz wyłącznie małe kilkucentymetrowe elementy w zupełności wystarczy Ci mała podręczna mata, którą po skończonej pracy możesz schować do szuflady.
  • Linie i kąty pomocnicze. Na powierzchni mat powinny być wyznaczone równoległe linie oraz najpopularniejsze kąty. Pomogą Ci przy rysowaniu oraz sprawdzaniu wymiarów wszystkich wycinanych elementów.
  • Grubość maty, ilość warstw. Dobrej jakości maty mają kilka warstw. Wybierz matę, która ma 3 mm lub więcej. Cieńsze maty do cięcia nie są aż tak trwałe i mogą łatwiej się uszkodzić.

Wskazówka! Żeby zachować matę w doskonałej kondycji przez jak najdłuższy czas warto pamiętać o podstawowych zasadach: nie należy przechowywać maty inaczej niż na płasko. Powinniśmy unikać pozostawiania jej na słońcu lub przy grzejniku. Warto też od czasu do czasu wyczyścić ją zanurzając całkowicie w zimnej wodzie. Unikaj cięcia nieustannie w tym samym miejscu bo w ten sposób możesz szybciej zużyć ją w jednym miejscu. Staraj się używać równomiernie całej jej powierzchni.

Co potrzebne jest do cięcia na macie do patchworku?

Te maty są stworzone z myślą o cięciu wzdłuż liniałów przy użyciu nożyków krążkowych. Dobrej jakości mata sprawdzi się również gdy używasz nożyków w formie skalpela do precyzyjnego wycinania małych elementów. Do prostego cięcia niezbędny będzie liniał, wzdłuż którego możesz swobodnie prowadzić równą linię cięcia. W zależności od Twoich potrzeb możesz wykorzystać małe kwadratowe, prostokątne lub trójkątne linijki, a także ich większe odpowiedniki. Najbardziej typowe rozmiary to m.in. kwadrat 16 x 16 cm, prostokąt 16 x 32 cm. Warto wspomnieć też o specjalnych liniałach, które umożliwią wycinanie łuków i okręgów.

Nóż do krojenia tkanin, duży.
Nóż do krojenia mały, można kroić po łuku.

Najpopularniejsze maty w ETI Radość Szycia

Duża dwustronna mata Sew Mate® 90 x 60 cm

Spośród wszystkich mat, jakie posiadamy w naszej ofercie zdecydowanie największą popularnością cieszy się mata do cięcia o dużym formacie 90 x 60 cm. Taki rozmiar pozwala zabezpieczyć niemal całą przestrzeń przestrzeń biurka i umożliwia komfortowe cięcie nie tylko małych elementów, ale i odkrajanie materiału z belki czy wykrajanie fragmentów wykroju.

Mata jest dwustronna, co pozwala nam na cięcie naprzemiennie z jednej i drugiej strony, co pozytywnie wpłynie na jej żywotność.

Średnej wielkości maty TEXI 60 x 45 cm

Drugim rodzajem mat, po które najchętniej sięgają nasi klienci są maty TEXI 60x45 cm, które występują w kilku kolorach: różowym, żółtym, granatowym oraz czarnym. Łatwo dzięki temu o dobór maty kontrastowej do najczęściej używanych materiałów, co w pewnym stopniu również ułatwi nam pracę. Mata składa się z 5-warstw, jest dwustronna, a na jej powierzchni znajdziemy dodatkowo wyrysowane okręgi o różnej średnicy.

Gotowe zestawy do cięcia TEXI CRAFT

Dla osób, które nie posiadają jeszcze żadnych przyborów do cięcia polecamy gotowe zestawy TEXI CRAFT. Zestaw dostępny jest w czterech wersjach kolorystycznych: fioletowej, czarnej, żółej i różowej przy czym poza kolorem, przede wszystkim różnicę stanowią rozmiary mat dołączonych w komplecie. W zestawie Texi Craft znajdują się:

  • dwustronna mata
  • liniał
  • nóż krążowy z 5 zapasowymi ostrzami
  • nóż "skalpel" z 5 zapasowymi ostrzami
  • 20 małych klipsów
  • antypoślizgowe nalepki do pracy ze śliskimi materiałami