Potrzebujesz porady? Zadzwoń do nas: Infolinia: 61 84 20 330
Maszyny do szycia
Maszyny przemysłowe
Hafciarki
Plotery
Akcesoria
Pracownia
Części
Nowości

TOP 10 Akcesoria do szycia na maszynie dla początkujących

Nauka szycia na maszynie to duże wyzwanie i wcale nie jest takie proste. Będzie Wam łatwiej, jeżeli pod ręką znajdziecie pomocne dodatki i gadżety. Oto lista akcesoriów potrzebnych do rozpoczęcia szycia. Wybraliśmy dla Was akcesoria krawieckie dla początkujących. Dowiedzcie się, które będą niezbędne już na starcie, a o których warto pomyśleć dopiero wtedy, gdy nabierzecie trochę wprawy w szyciu na maszynie.

1. MIARA KRAWIECKA

Trzeba to sobie jasno powiedzieć – nie ma szycia bez mierzenia. Naszym zdaniem, do wszystkich tego typu zadań najlepsza będzie uniwersalna miara krawiecka, czyli tzw. centymetr krawiecki o długości 150 cm. Nieużywany centymetr możemy powiesić na szyi i poczuć się jak prawdziwa krawcowa lub krawiec ;)

Akcesoria do szycia na maszynie dla początkujących - centymetr krawiecki

Alternatywą może być, również półtorametrowa, automatycznie zwijana miara krawiecka. Jest wygodna i praktyczna – gdy jej nie używamy, zajmuje niewiele miejsca.

Wykonanie pomiaru to jedno, a trzeba jeszcze zadbać o to, żeby równo i precyzyjnie nanieść zaznaczenia na materiał. Przyda się do tego zwykła linijka, najlepiej z przezroczystego tworzywa. Chyba większość z nas ma taką pod ręką w domu. Kiedy już jednak okaże się, że szyjemy coraz więcej i coraz częściej musimy zaznaczać na materiałach linie równoległe, kąty, a może nawet przy jej pomocy skroić elementy patchworku, wówczas warto sięgnąć po przeznaczoną do tych zadań linijkę. Na przykład taką.

2. KREDY, KREDKI, PISAKI

Macie gotowe wykroje, które trzeba przenieść na materiał, a następnie skroić? A może na początek chcecie tylko zaznaczyć linię szycia, aby równo zszyć? Najprostszym rozwiązaniem będzie tu wykorzystanie kawałka domowego mydła w kostce, które spełni swoją rolę i łatwo zejdzie później w praniu. Mydło było wykorzystywane do oznaczania materiałów przez wiele pokoleń krawców i krawcowych. Dziś wiemy już, że nie jest najbardziej precyzyjnym „narzędziem”.

Akcesoria do szycia na maszynie dla początkujących - kreda krawiecka

Jeśli więc zależy nam na czymś dokładniejszym, to do wyboru są:

  • Kreda krawiecka, czyli tzw. mydełko krawieckie; jest ono dostępne w dwóch wersjach. Pierwsza to znikająca kreda, która jest bardzo wydajna, znika bez problemu pod wpływem pary z żelazka i po skończeniu szycia po mydełku nie powinno być śladu. Kreda woskowa jest bardziej miękka, tworzy trwałe i wyraźne oznaczenia, ale nie znika z materiału, dlatego należy jej używać w miejscach, które nie będą widoczne po skończeniu szycia. Dobrze jest mieć pod ręką kredy w dwóch kolorach – białe do ciemnych tkanin i dzianin oraz barwne – do jasnych. Listek kredy można ostrzyć przy pomocy ostrzałki do kredy. Minusem jest to, że rysowanie kredą po dzianinie może ją rozciągać i nie pozwoli narysować linii precyzyjnie.
  • Kreda krawiecka w aplikatorze; niewielka główka aplikatora powoduje, że kreda jest dozowana bardzo precyzyjnie i w optymalnej ilości. Takie znaczenie na tkaninach i dzianinach jest dokładne i znika po praniu. Urządzenie jest wydajne, a zużyty wkład można wymienić na nowy. Kredy te są dostępne w kilku kolorach: białym, żółtym, czerwonym i niebieskim.
Akcesoria do szycia na maszynie dla początkujących - kolorowe kredy w aplikatorze

  • Kredka krawiecka ma miękki rysik, który sprawdzi się przy oznaczaniu zarówno tkanin, jak i dzianin. Białej kredki użyjemy na ciemniejszych materiałach, a kolorowej (np. czerwonej lub niebieskiej) do rysowania po jasnych tekstyliach. Zbędne oznaczenie można łatwo usunąć, używając szczoteczki. Dodajmy, że na dzianinie rysują się nią równie trudno, jak kredą krawiecką. Zestaw kredek można nabyć TUTAJ.
  • Pisak znikający (mazak, marker) ma ostry czubek i pozwala na bardzo precyzyjne naniesienie oznaczeń na materiał. Pisanie po dzianinach nie spowoduje rozciągania ich. Jest dwukolorowy – jasny kolor znika szybciej, bo po kilkunastu godzinach od użycia, a ciemny potrafi utrzymywać się nawet do dwóch dni. Najpóźniej wtedy powinien się utlenić i zniknąć. Najpopularniejszy pisak znikający w naszym sklepie kosztuje około 10 złotych.
  • Pisak kulkowy jest rozwiązaniem idealnym do znaczenia skóry, sztucznej skóry, futer i tworzyw sztucznych. Bardzo wygodny i precyzyjny. Pisze się nim jak długopisem – srebrny tusz jest dobrze widoczny na jasnych i ciemnych materiałach. Oznaczenia można łatwo usunąć. Pisak jest dostępny TUTAJ. Co ważne, wyczerpany wkład można zastąpić nowym.

3. DOBRE NOŻYCZKI KRAWIECKIE

Wykroje naniesione na materiał trzeba oczywiście wyciąć przed szyciem. Na początek powinny nam do tego wystarczyć uniwersalne nożyczki, które poradzą sobie z podstawowymi zadaniami. Zadbajmy o to, żeby nożyczki były w miarę wygodne i lekkie, a ich ostrze możliwie długie. Dobrą inwestycją są nożyczki krawieckie Fiskarsa

Akcesoria do szycia na maszynie dla początkujących - nożyczki krawieckie

Kiedy już nabierzemy wprawy i zdamy sobie sprawę z tego, że będziemy szyć grube, ciężkie materiały, to do ich cięcia będą potrzebne ciężkie, kute nożyce krawieckie. Przy ich wyborze sprawdza się zasada, że im więcej pieniędzy wydamy, tym lepsze narzędzie do cięcia kupimy. Takie nożyce poradzą już sobie z naprawdę grubymi materiałami.

Z drugiej strony, wycinanie nimi czegoś z lekkiego jedwabiu nie będzie dobrym pomysłem, bo ręka niepotrzebnie i szybko nam się zmęczy. W takiej sytuacji dobrze jest się zaopatrzyć również w nożyczki z mikroząbkami, które podczas cięcia lepiej przytrzymują materiał i nawet bardzo delikatne tkaniny nie będą nam się ślizgały. Oto jeden z wielu modeli takich nożyc.


Nasza rada: Warto tu podkreślić, że dobrą zasadą jest używanie nożyc czy nożyczek krawieckich tylko do zadań związanych z szyciem. Nie tnijmy nimi kartonu, papieru, folii, tworzyw itp. - do tego powinny być w domu osobne nożyczki uniwersalne. Taki podział pozwoli nam dłużej cieszyć się ostrymi, niezawodnymi nożycami, które kupiliśmy przecież z myślą o tym, by szyło nam się łatwiej.


4. SZPILKI KRAWIECKIE

Już na etapie nanoszenia wykroju na materiał, jak i później, do upinania materiałów, nieocenione będą szpilki. Zapobiegną przesuwaniu się tkanin i dzianin podczas szycia. Są na tyle pomocne, że śmiało możemy je uznać za niezbędne akcesorium dla każdej szyjącej osoby.

Na rynku jest wiele rodzajów szpilek. Które szpilki do szycia wybrać? Na dzień dobry można poprzestać na zwykłych, stalowych niklowanych szpilek o długości 3 cm [eti 117], ale warto rozważyć również zakup szpilek o takiej samej długości, również niklowanych, ale z kolorowymi łebkami, które są znacznie lepiej widoczne na materiale. Są też cieńsze i ostrzejsze, więc łatwiej wbijają się w materiał. Nawet, gdy trzeba mocno wcisnąć taką szpilkę, jest bezbolesne, ponieważ szklany łebek ma większą powierzchnię niż zwykła szpilka. Z tego względu szpilki z okrągłymi łebkami są świetne do spinania grubych materiałów. Takie szpilki są do obejrzenia i kupienia TUTAJ.

Akcesoria do szycia na maszynie dla początkujących - szpilki ze szklanymi łebkami

Nasza rada: Bez względu na to, które szpilki wybierzemy, trzeba pilnować, by zawsze były one ostre. Tylko wtedy będziemy mieli pewność, że dobrze wbiją się w materiał i nie będą zaciągały włókien.


Nie jest to może gadżet niezbędny do rozpoczęcia przygody z szyciem, ale przy zakupie szpilek można zadbać też o coś, co pozwoli utrzymać je w jednym miejscu. Polecamy do tego magnetyczną poduszkę do szpilek, która świetnie sprawdza się przy przechowywaniu szpilek, igieł czy agrafek. Magnes jest na tyle silny, że pomoże nam szybko pozbierać wszystkie wspomniane metalowe akcesoria z dywanu czy wykładziny.

5. WYGODNA PRUJKA

Rozpruwacz, rozcinacz, przecinak, prujka krawiecka – to wszystko określenia jednego z podstawowych akcesoriów do szycia. Jest wręcz niezastąpione, gdy przyjdzie nam spruć źle przeszyty ścieg, a niestety, trzeba się na to przygotować na początku nauki szycia. Nie ma obaw, że później prujka będzie leżała w kącie, nieużywana. Przydaje się bowiem nawet najbardziej doświadczonym krawcowym – jeśli nie do tego, by pozbyć się niechcianych przeszyć, to na pewno do rozcinania obszytych wcześniej dziurek na guziki.

Akcesoria do szycia na maszynie dla początkujących - rozcinacz, rozpruwacz

Właśnie z myślą o tych zadaniach rozpruwacz ma bardzo ostre i odpowiednio wyprofilowane ostrze. To naprawdę jeden z tych dodatków, które zawsze warto mieć w pobliżu maszyny do szycia.

6. OBCINACZKI DO NICI

Nie należy mylić obcinaczki do nici z prujką, bo to dwa osobne akcesoria o innym przeznaczeniu. Trudno o lepsze narzędzie do tego, by szybko i dokładnie obciąć nitkę po zakończeniu szycia. Obcinacz jest lekki, niewielki, poręczny, ma bardzo ostre ostrze i czubki, więc o precyzję cięcia nie musimy się martwić. Na pewno jest wygodniejszy do obcinania nitek niż nożyczki.

Akcesoria do szycia na maszynie dla początkujących - obcinacz do nitek

7. PROWADNIK MAGNETYCZNY

Kto z nas, siadając pierwszy raz do maszyny, nie martwił się: czy uda mi się przeszyć prosto? Mamy dla Was gadżety, które pomogą pozbyć się takich obaw. Pierwszy z nich to liniał magnetyczny do maszyny do szycia. Wbudowany silny magnes solidnie przytwierdza liniał do metalowych części maszyny: najczęściej płytki ściegowej lub jej metalowego fragmentu. Można go ustawić w wybranej przez siebie odległości od igielnicy i łatwo szyć w równej odległości od krawędzi. I to już przy pierwszym podejściu do maszyny! Ten cenny i bardzo pomocny gadżet można kupić TUTAJ.

Akcesoria do szycia na maszynie dla początkujących - prowadnik krawędziowy

Innym rozwiązaniem jest zastosowanie, widocznego na powyższym zdjęciu, prowadnika krawędziowego. To odpowiednio wyprofilowany pręt, który łatwo zamontujemy w uchwycie stopki. Zyskamy narzędzie, które pomoże nam łatwo szyć równolegle do krawędzi. Przyda się też w przyszłości do wykonywania powtarzalnych pikowań i szycia patchworków. Prowadnik (przykładowy model - TUTAJ) należy dobrać do uchwytu stopki, który pasuje do naszej maszyny.

Akcesoria do szycia na maszynie dla początkujących - liniał magnetyczny

8-9-10. SZPULKI, IGŁY, STOPKI

W zestawie akcesoriów, które otrzymacie wraz z nową maszyną do szycia, będzie po kilka szpulek, igieł i stopek, więc bez większych przeszkód będziecie mogli rozpocząć szycie. Chcielibyśmy jednak zauważyć, że dość szybko ten zestaw startowy może okazać się niewystarczający. Szczególnie, jeśli od razu zaczniecie szyć dużo, intensywnie i w urozmaicony sposób. Kto więc domyśla się, że to o nim mowa, powinien zadbać o stworzenie rozszerzonego pakietu akcesoriów. To przede wszystkim:

  • dodatkowe szpulki; można oczywiście za każdym razem szpulować na nowo, gdy będziemy chcieli zmienić kolor spodniej nici. O wiele wygodniej będzie jednak, gdy zadbamy o zestaw kilku szpulek z używanymi przez nas najczęściej kolorami nici. Wymiana szpulki w bębenku to zaledwie chwila i możemy szyć dalej.
Akcesoria do szycia na maszynie dla początkujących - szpulki nici

  • dodatkowe igły; te, które zostały dołączone do nowej maszyny, wystarczą tylko na jakiś czas. Generalnie, warto pamiętać o tym, że jedna igła wystarcza na mniej więcej 8-14 godzin szycia. Potem trzeba ją wymienić, więc zapasy szybko mogą się skończyć. Poza tym, nie każda igła pasuje do danego zadania. Gdy będziemy szyć dzianiny bądź skóry, to potrzebne będą specjalne igły. Obszernie na ten temat piszemy w dziale "dobre rady" naszej strony.
  • dodatkowe stopki; absolutne minimum to stopka uniwersalna i stopka do wszywania zamków. Potem wybór jest przeogromny i w zależności od tego, co planujemy szyć. Jeśli macie w planach szycie odzieży, to potrzebna będzie do tego stopka do zamka krytego. Stopka krawędziowa 1/4” będzie z kolei niezbędna do patchworku, a przy dekorowaniu nieoceniona będzie stopka do ściegów ozdobnych i aplikacji.

PODSUMOWANIE

Wyposażeni w wymienione powyżej akcesoria będziecie gotowi do tego, by rozpoczynać przygodę z szyciem na maszynie. Zakładamy bowiem, że macie do dyspozycji żelazko i deskę do prasowania, bo prasowanie to również nieodzowny etap w szyciu. Jeżeli będziecie szyć coraz więcej i z coraz trudniejszych materiałów, to pewnie okaże się, że staniecie przed koniecznością zakupu bardziej zaawansowanych urządzeń prasowalniczych.

Być może uznacie, że szybko potrzebujecie dodatkowej wiedzy i odpowiedzi na nurtujące Was pytania szyciowe. W Internecie jest wiele odpowiedzi, a odpowiedzi na większość z nich znajdziecie na Etiblogu.

Akcesoria do szycia na maszynie dla początkujących - zestaw akcesoriów do szycia i patchworku

Przybędzie też zapewne niezbędnych akcesoriów: być może zapragniecie podkładki pod maszynę, dodatkowego oświetlenia, a może nawet specjalnego stołu tylko do szycia. Do systematycznego czyszczenia i konserwacji (zachęcamy do nich gorąco) przydadzą się np.: olej wazelinowy, sprężone powietrze, pędzelek, pęseta (pinceta). Jeżeli zechcecie szyć patchworki, to koniecznością stanie się zakup noża krążkowego, maty podkładowej i linijki, bądź nawet całego ich zestawu. No i pewnie wtedy zdacie sobie sprawę z tego, że pilną potrzebą będzie zakup jakiegoś kuferka lub organizera, w których będziecie mogli przechowywać bogaty już zbiór Waszych akcesoriów do szycia. Czego Wam życzymy :)

Nasze propozycje

POLECAMY
DMTS
6.05 
eti 104
14.29 
40057
3.29 
TEXI 4040 WHITE
38.49 
POLECAMY
eti 120
10.99 
eti 716
7.69 
TITANIUM TiDuo850
42.90 
FISKARS 1000815
86.90 
POLECAMY
eti 118
8.99 
S105
3.62 
eti 094
4.28 
POLECAMY
200277006 JANOME
43.99