Potrzebujesz porady? Zadzwoń do nas: Infolinia: 61 84 20 330
Maszyny do szycia
Maszyny przemysłowe
Hafciarki
Plotery
Akcesoria
Pracownia
Części
Promocje
Nowości

Czyszczenie i konserwacja igielnicy oraz naprężacza w maszynie do szycia

Dbanie o maszynę do szycia jest bardzo ważne. Musimy pamiętać nie tylko o czyszczeniu bębenka i transportera, ale również nie możemy zapominać o czyszczeniu i konserwacji igielnicy i naprężacza.

Pamiętajcie, aby regularnie czyścić i konserwować swoje maszyny do szycia, ponieważ ma to ogromny wpływ na ich bezawaryjną i długotrwałą pracę.

Aby właściwie zająć się wyczyszczeniem maszyny potrzebujemy:

Śrubokręty do maszyny do szycia
Śrubokręty/ wkrętaki
eti 100 (przy modelach, w których obudowa nie jest na zawiasy)

Olej do smarowania maszyny do szycia (olej wazelinowy).

Olej wazelinowy
SPIRIT 2 – 125 ml lub SPIRIT 2 w spray’u (wersją w spray'u łatwo jest dozować olej nawet w trudno dostępne miejsca)

Akcesoria do czyszczenia maszyny do szycia

Pędzelek i/lub sprężone powietrze
eti 111 / SPIRIT 65 (najłatwiej wyczyścić maszynę posiadając oba akcesoria)

Poza wymienionymi rzeczami przyda się też szmatka.

Zaczynamy od otwarcie bocznej pokrywy maszyny.

Obecnie jest dostępnych wiele różnych modeli maszyn do szycia, w których boczna pokrywa jest zamykana w różnych sposób, jedne są przykręcane na śrubkę z tyły (jak np. model Janome XL601) inne na śrubek z boku z zaślepką (np. Janome 525S), a jeszcze inne model mają boczna pokrywę montowana na zawiasach – Janome MC8900QCP SE (to najłatwiejsze rozwiązanie bo nie trzeba odkręcać śrubek:))
Ja czyszczenie i konserwację przedstawię na podstawie modelu JANOME XL 601. Jednak chcę Wam pokazać inne modele maszyn, gdzie jak wspominałam zdejmowanie pokrywy odbywa się troszkę inaczej

W przypadku maszyn, które z boku lub z tyłu obudowa mają założoną zaślepkę musimy najpierw delikatnie (najlepiej cieniutkim, płaskim śrubokrętem) ściąganą zaślepkę i odkręcić śrubę mocującą (zdjęcie poniżej).

Mechaniczne maszyny do szycia

Maszyna przygotowana do zdjęcia obudowy.

Maszyna po zdjęciu obudowy.

Maszyna z obudową na zawiasach.

Jeżeli maszyna ma boczną obudowę mocowana na zawiasach to tylko otwieramy pokrywę. :)


Po zdjęciu / otwarciu obudowy usuwamy wszelki brud, włókna itp. Najlepsze do tego jest sprężone powietrze. Następnie nanosimy niewielką ilość oleju wazelinowanego w miejscach zaznaczonych na zdjęciu poniżej (wszędzie tam, gdzie elementy maszyny poruszają się ( zakręćcie kołem zamachowym/obrotowym i wszystko będzie „czytelne”).
Dodatkowo należy wyczyścić naprężacz nitki górnej. Podnosimy stopkę, aby talerzyki naprężacza otworzyły się. Następnie bierzemy szmatkę i złożoną na pół wsuwamy w naprężacz. Kilkakrotnie przesuwamy nią w górę i w dół, aby usunąć ewentualne kawałki nitek, kurzu itp. To czyszczenie można wykonać niezależnie od tego czy obudowa jest zamontowana czy zdjęta.


Koniec, zamykamy maszynę i gotowe. Czyszczenie zajmie Wam 10 minut, a dzięki takim zabiegom maszyna będzie nam długo i świetnie służyć.

Częstotliwość czyszczenia zależy od kilku czynników: rodzaju tkaniny jaką szyjemy (jeśli pyląca to częściej) oraz od ilości pracy z maszyną. Prewencyjnie taki zabieg konserwacyjny należy wykonywać co najmniej raz na pół roku.