Potrzebujesz porady? Zadzwoń do nas: Infolinia: 61 84 20 330
Maszyny do szycia
Maszyny przemysłowe
Hafciarki
Plotery
Akcesoria
Pracownia
Części
Nowości

Jak czyścić i oliwić maszynę do szycia z chwytaczem wahadłowym?

Każdemu z nas zależy, aby maszyna do szycia służyła długo i była jak najmniej awaryjna. Niestety często zapominamy, że nasza dbałość o maszynę ma na to duży wpływ. Regularne czyszczenie i konserwacja są bardzo ważne, dlatego przygotowaliśmy krótki opis ze zdjęciami, który pokaże jak czyścić i oliwić maszynę do szycia z chwytaczem wahadłowym.

Bardzo ważne! Zanim przystąpimy do dzieła, koniecznie pamiętajmy wyłączyć maszynę z prądu.

Czyszczenie ząbków transportera

Zaczynamy do wyczyszczenia miejsca, gdzie gromadzą się pyłki i strzępki z szytych materiałów. Na początek podnosimy igłę do najwyższej pozycji. Jeśli chcesz, możesz nawet zdjąć ją całkowicie, podobnie jak stopkę. Ułatwi to dostęp do płytki ściegowej. Kiedy zdejmiemy już te elementy, odkręcamy śrubki mocujące płytkę ściegową i odkładamy ją na bok. Nie bój się tego robić, zdjęcie płytki to normalna czynność, którą możesz wykonywać samodzielnie, nie jest do tego potrzebna dodatkowa wiedza ani narzędzia, nie sprawi to też, że utracisz gwarancję na swoją maszynę.

Czyszczenie maszyny z chwytaczem wahadłowym - transporter.


Za pomocą pędzelka, sprężonego powietrza, odkurzacza lub po prostu suchej szmatki oczyszczamy z nitek i pyłu ząbki transportera, które są teraz świetnie widoczne. Po wyczyszczeniu wszystkich zakamarków zakładamy ponownie płytkę i przykręcamy ją. Usuwanie stąd zabrudzeń jest o tyle ważne, ponieważ gromadzenie się tu dużej ilości strzępków będzie utrudniać ruch ząbkom, a w skrajnym przypadku nawet je unieruchomi!


Zobacz przydatny zestaw do czyszczenia

Czyszczenie i konserwacja chwytacza

W drugiej kolejności przejdziemy do wyczyszczenia chwytacza i jego okolic. Otwórz klapkę, która zasłania bębenek z dolną nitką. Wyjmij metalowy bębenek ze szpulką, a następnie rozsuń uchwyty mocujące (drugie zdjęcie). Wyjmij odblokowany pierścień oraz chwytacz (trzecie zdjęcie).

Jak czyścić chwytacz wahadłowy

Jak czyścić chwytacz wahadłowy

Jak czyścić chwytacz wahadłowy

Jak czyścić chwytacz wahadłowy


Do czyszczenia ponownie posłużą nam te same przybory, zatem za pomocą pędzelka, sprężonego powietrza, odkurzacza lub suchej szmatki usuwamy wszystkie zabrudzenia, pyłki i strzępki. Szczególnie przydatny może się okazać pędzelek ze sztywnym włosiem, którym wymieciemy wszystko z wnętrza.

Czyszczenie i konserwacja bębenka oraz transportera dolnego


Kolejnym krokiem będzie oliwienie chwytacza. W miejscu, które na zdjęciu oznaczone zostało czerwoną strzałką zostawiamy małą kropelkę oleju. Uważaj, by robić to powoli, zbyt duża ilość oleju może później zabrudzić nici użyte do szycia. Do naoliwienia używaj zawsze oleju wazelinowego.

Czyszczenie i konserwacja bębenka oraz transportera dolnego


Po wyczyszczeniu i naoliwieniu możemy już zamontować wszystkie elementy do maszyny. Chwytacz wkładamy do środka, następnie przytrzymujemy go pierścieniem tak, aby bolec pierścienia wszedł w otwór (zdjęcie poniżej). Na koniec blokujemy pierścień dwoma uchwytami.

Czyszczenie i konserwacja bębenka oraz transportera dolnego - 7

Czyszczenie i konserwacja bębenka oraz ząbków transportera


W przypadku wątpliwości wspomóż się zdjęciami we wcześniejszej części opisu. Staraliśmy się uchwycić każdy element w jego prawidłowym położeniu.

Na koniec metalowy bębenek ze szpulką może wrócić na swoje miejsce. Do zamontowania pozostaje już tylko stopka i igła i maszyna będzie gotowa do dalszej pracy.

Jak często trzeba czyścić maszynę do szycia? Niestety nie ma na to jednej odpowiedzi. Wiele zależy od tego, jak często szyjemy, a także co szyjemy - jedne materiały są bardziej pylące, inne mniej. Zalecamy jednak, by robić to przynajmniej raz na trzy miesiące.

Nasze propozycje

SPIRIT 2 - 100 ml
6.49 
eti 111
4.89 
eti 100
4.90 
SPIRIT 2
23.99 
SPIRIT 65
15.99 
653802002 JANOME
5.49 
eti 092
17.90