Maszyna do szycia Janome Juno E1015
Dla każdego, kto poszukuje stosunkowo taniej, lecz dobrze wykonanej, solidnej i sprawdzonej maszyny do szycia Juno by Janome E1015 stanowi bardzo dobrą propozycję. Od kilku lat model z charakterystycznymi bordowymi kwiatami wiśni na obudowie jest jednym z najchętniej wybieranych przez osoby, które rozpoczynają naukę szycia. Jednocześnie jest to również maszyna bardzo dobrze przyjęta przez krawcowe o większym stażu, które na sporadyczny domowy użytek potrzebują prostej, sprawdzonej maszyny.
Maszyny do szycia z serii Juno by Janome pojawiły się w Polsce w 2013 roku. Seria Juno miała za zadanie wyróżniać się jakością charakterystyczną dla japońskiej marki Janome, jednocześnie pozostając w przystępnych cenach. Dziś po latach możemy z pełnym przekonaniem stwierdzić, że są to maszyny o doskonałym stosunku jakości do ceny, które stały się jednymi z najpopularniejszych w Polsce.
Maszyna do szycia Janome Juno E1015 daje do dyspozycji 15 najpopularniejszych programów ściegowych: ścieg prosty, ściegi zygzakowe, kryte, owerlokowy, krawędziowe, stebnowe wzmocnione, a także ściegi ozdobne i program dedykowany do obszywania dziurek na guziki. Wybór ściegów i ich regulacja odbywa się za pomocą dwóch wygodnych pokręteł umieszczonych na froncie maszyny. Możemy dopasować gęstość ściegu, a także szerokość ściegu zygzakowego. Obsługa maszyny, jak i jej nawlekanie są bardzo proste, aby przygotować maszynę do pracy wystarczy przeprowadzić nitkę przez pięć wyraźnie oznaczonych na maszynie punktów.
Mimo, że Juno E1015 jest podstawowym modelem maszyny, posiada kilka praktycznych udogodnień, które poprawiają komfort obsługi. Warto tu wymienić przede wszystkim zatrzaskowe mocowanie stopek, dzięki któremu w kilka sekund zamienimy uniwersalną stopkę na dowolną inną stopkę zadaniową. W komplecie z maszyną otrzymamy 4: uniwersalną, węższą do wszywania zamków, do szycia ściegiem krytym oraz do obszywania dziurek na guziki. Inne dodatkowe stopki do Juno E1015 można dobrać z szerokiej oferty Janome. Jeśli zastanawiasz się, jakie igły stosować do Juno E1015 - rozwiejemy Twoje wątpliwości. Potrzebne będą Ci najpopularniejsze igły półpłaskie, na początek polecamy zaopatrzyć się w uniwersalne igły do tkanin, a także dodatkowe igły do dzianin, które pomogą przy szyciu elastycznych materiałów. Na przyszłość warto pamiętać, że istnieją również oddzielne typy np. do szycia mikrofazy, jeansu czy skór.
Janome Juno E1015 ma świetne opinie wśród użytkowników
Przeglądając Internet bardzo łatwo dostrzeżemy setki pozytywnych opinii, jakie użytkownicy pozostawili dla Juno E1015. Zaletami, na które wskazuje ponad 95% użytkowników są: łatwość obsługi, trwałość, niska waga maszyny, na dalszych miejscach wymieniane są atuty takie jak niska głośność pracy czy bardzo dobra instrukcja obsługi. Co ciekawe, wiele osób zwraca uwagę, że nawet przesiadka ze starych klasycznych maszyn Łucznik/Singer na wyraźnie mniejszą, kompaktową Juno E1015 nie stanowi żadnego problemu. Maszyna świetnie szyje od delikatnych materiałów, aż po grubsze sztuczne skóry - wszystko to, co najczęściej przerabiamy czy reperujemy w domowym zaciszu.
Poznaj funkcje
Liczba programów jest zależna od tego, jak bogato wyposażoną maszyną dysponujemy. W każdym modelu dostępne są podstawowe ściegi użytkowe. Im bardziej zaawansowana maszyna, tym większy jest zasób dostępnych programów ściegowych. W komputerowych modelach maszyn możemy mieć również możliwość wyszywania liter, cyfr i znaków specjalnych.
Wybór programu ściegowego następuje poprzez ustawienie specjalnego pokrętła, a w maszynach komputerowych za pomocą przycisków funkcyjnych.
Prędkość szycia mówi o tym, jaką liczbę wkłuć maszyna potrafi wykonać w ciągu minuty. Przeciętnie ta wartość w domowych maszynach wynosi 800 - 860 wkłuć. Na rynku występują również modele o zwiększonej prędkości, wykonujące nawet 1000 ściegów w minutę.
W maszynach mechanicznych prędkość szycia kontrolujemy wyłącznie naciskając na rozrusznik nożny.
W modelach komputerowych najczęściej znajduje się też suwak, który pomoże nam wyregulować prędkość pracy urządzenia.
We współczesnych maszynach do szycia możemy znaleźć programy służące do obszycia dziurki pod wymiar guzika.
Podstawowe mechaniczne modele wykonują obszycie w czterech krokach - po obszyciu każdej z krawędzi musimy ręcznie przełączyć maszynę na kolejny program. Ten typ obszywania jest określany jako półautomatyczny.
Bardziej zaawansowane modele maszyn wykonają kompletną dziurkę w sposób automatyczny, od początku do końca bez dodatkowych operacji.
W prostych modelach maszyn do szycia możemy spotkać się z regulowaną szerokością zyg-zaka. Może ona występować jako kilka oddzielnych programów ściegowych o różnej szerokości lub być płynnie regulowana. Często spotykanym rozwiązaniem jest stopniowe przechodzenie od ściegu prostego do zyg-zaka o maksymalnej szerokości za pomocą pokrętła do wyboru ściegu.
Jeśli chcemy mieć możliwość dopasowania szerokości również innych ściegów, należy szukać maszyny z możliwością regulacji szerokości ściegów.
To podstawowa funkcja pozwalająca nam decydować o odległości między kolejnymi wkłuciami igły. W maszynach mechanicznych do regulacji służy osobne pokrętło. Maszyny komputerowe na wyświetlaczu wskazują domyślną wartość, którą możemy zmniejszać lub zwiększać używając przycisków funkcyjnych.
W większości domowych maszyn maksymalna długość ściegu to 5 mm.
Podwójnej igły można użyć niemal w każdej nowoczesnej maszynie do szycia. Podwójna igła sprawdzi np. podczas podwijania dzianin, gdy potrzebujemy elastycznego ściegu. Również podczas ozdabiania podwójna igła może okazać się niezwykle przydatna. Dzięki niej nawet ścieg stebnowy prezentuje się pięknie.
Podczas szycia podwójna igłą należy zachować ostrożność. Ustawiona zbyt duża szerokość ściegu może spowodować, że igła nie zmieści się w otwór w stopce. Przed rozpoczęciem szycia należy dokładnie sprawdzić, czy igła jest ustawiona odpowiednio względem stopki i otworu w płytce ściegowej.
Możliwość szycia wstecz to podstawowa funkcjonalność, przydatna np. gdy chcemy wzmocnić ścieg na jego początku i końcu. W praktycznie każdej współczesnej maszynie do szycia odnajdziemy taką funkcję.
Funkcja regulacji naprężenia górnej nici występuje w każdej maszynie do szycia. Standardowo regulację wykonamy pokrętłem, które znajduje się z przodu maszyny, nad igielnicą. W zaawansowanych modelach maszyn możemy napotkać komputerową, a nawet automatyczną regulację.
Uzyskanie idealnego naprężenia jest niezwykle istotne, by powstałe ściegi były perfekcyjne. Należy je dostosować do rodzaju materiału, jego grubości, liczby warstw, metody szycia, a także rodzaju używanych nici. Zalecamy przed rozpoczęciem szycia przeprowadzać próbę, aby znaleźć optymalne ustawienie.
Szpulownik służy do nawijania nici na małą szpulkę, którą umieszcza się w bębenku. Sam proces szpulowania jest bardzo szybki i łatwy. Zalecamy przeczytanie instrukcji, by mieć pewność, jak prawidłowo poprowadzić nitkę do szpuleczki na trzpieniu szpulownika. Zaawansowane modele maszyn do szycia mają niezależne systemy szpulowania. Pozwalają one nawijać nici równocześnie podczas szycia, bez konieczności przerywania pracy.
Chwytacz to element maszyny, który odpowiada za wiązanie nici podczas szycia. W maszynach domowych spotkamy dwa rodzaje chwytaczy: wahadłowy i rotacyjny. Metalowy chwytacz wahadłowy jest uważany za bardziej trwały od rotacyjnego. Ponadto w maszynach z chwytaczem wahadłowym nieco łatwiej można ustawić naprężenie dolnej nici
Niemal każda maszyna jest wyposażona w oświetlenie. W zależności od modelu maszyny, źródłem światła może być żarówka lub energooszczędny LED. Oświetlenie LED-owe pobiera znacznie mniej energii i ma dłuższą żywotność. Warto wspomnieć też o tym, że zwykła żarówka nagrzewa się podczas długotrwałej pracy, co może być niekomfortowe dla naszych dłoni. Oświetlenie LED-owe jest właściwie pozbawione tej wady.
W zaawansowanych modelach maszyn możemy spotkać się z większą liczbą diod, które doświetlą np. przestrzeń pomiędzy ramieniem a igłą.
Wolne ramię pozwoli wygodnie wszyć rękawy, podwinąć nogawki, a także okaże się niezastąpione podczas szycia dziecięcej odzieży, ze względu na jej niewielkie rozmiary. Aby skorzystać z tego udogodnienia, wystarczy zdemontować wysuwany stolik maszyny. To podstawowy element, który spotkamy w niemal każdej domowej maszynie do szycia.
Stoliki powiększające pole pracy są dedykowane do konkretnego modelu maszyny. Warto przed zakupem zwrócić uwagę na to, czy interesujący nas model ma możliwość zwiększenia powierzchni roboczej. Stolik może występować jako element wyposażenia standardowego lub jako opcjonalny dodatek, który możemy dokupić.
Mechanizm transportu to jeden z najistotniejszych elementów maszyny do szycia, który odpowiada za płynne przesuwanie materiału pod stopką dociskową. Łatwą do zauważenia różnicą pomiędzy mechanizmami jest liczba zastosowanych ząbków. Większa liczba punktów transportujących przekłada się na precyzję pracy mechanizmu.
Ząbki transportujące można wyłączać np. by móc samemu przesuwać materiał podczas pikowania z wolnej ręki. Podstawowe modele maszyn mogą nie mieć funkcji wyłączania, więc stosuje się wtedy specjalną płytkę. Po jej nałożeniu na płytkę ściegową ząbki transportera nie mają kontaktu z tkaniną.
- 15 dostępnych programów ściegowych, w tym ścieg prosty, zygzak, kryty, owerlokowy, ozdobne i dziurka
- Półautomatyczne obszywanie dziurek
- Maksymalna prędkość: 800 wkłuć na minutę
- Płynna regulacja szerokości zygzaka - do 5 mm
- Płynna regulacja długości ściegów - do 4 mm
- Możliwość szycia podwójną igłą
- Możliwość szycia wstecz
- Regulacja naprężenia nici górnej
- Oświetlenie pola pracy: LED
- Wbudowany szpulownik
- Chwytacz wahadłowy
- Wolne ramię, ułatwiające szycie nogawek i rękawów
- Transport 3-stopniowy
- Zatrzaskowe mocowanie stopek - system Matic
Standardowe wyposażenie
- Stopka do półautomatycznych dziurek (wahadłowy)
- Stopka do wszywania zamków (chwytacz wahadłowy)
- Stopka uniwersalna
- Stopka do ściegu krytego z regulowanym prowadnikiem
- Płytka do cerowania (zastępuje wyłączany transport)
- Szpulki (4 szt.)
- Zestaw igieł
- Rozpruwacz
- Rozrusznik nożny z przewodem
- Instrukcja w języku polskim
Gwarancja, instrukcja
- Maszyna do szycia JUNO E1015 posiada 3 lata gwarancji w systemie door-to-door.
Serwis i gwarancja na terenie całej Polski. Sprawdź szczegółowe warunki gwarancji Juno E1015. - Juno E1015 instrukcja obsługi PDF. Pobierz instrukcję obsługi Juno E1015 PDF.
- Maszyna mechaniczna
- Półautomatyczne, 1 rodzaj
- Dolny ząbkowy, 3-punktowy
- Wbudowany
- W stoliku maszyny
- LED 1-punktowy
- 130/705 H