Potrzebujesz porady? Zadzwoń do nas: Infolinia: 61 84 20 330
Maszyny do szycia
Maszyny przemysłowe
Hafciarki
Plotery
Akcesoria
Wykroje i DIY
Pracownia
Części
Promocje

Stojaki na duże szpulki - czy są potrzebne?

Dzisiejszy wpis będzie dość nietypowy, ale jak zaraz zobaczycie bardzo przydatny. Wiedza ta przyda się Wam w szczególności jeśli szyjecie czy haftujecie z użyciem dużych szpulek lub szpulek średniej wielkości lecz zbyt długich na standardowy trzpień szpulki w Waszej maszynie. Zobaczcie jak sprawić, aby szycie na dużych i średnich szpulkach nie stanowiło żadnego problemu.

Nici jaką wielkość mogę zamontować przy maszynie


Szybki „rzut oka” na wielkość dostępnych szpulek. Z części z nich można korzystać bez stojaka, ale są i takie, z którymi maszyna nie poradzi sobie bez niego.

Aby umożliwić sobie szycie przy pomocy dużych szpulek potrzebne jest dodatkowe prowadzenie nitki i można je uzyskać przy pomocy domowych sposobów lub profesjonalnych rozwiązać czyli stojaków na nici. Ja skupie się na opisaniu dostępnych stojaków oraz błędów, które mogą przy ich użyciu powstać.

Co nam daje szycie przy pomocy dużych szpulek: na pewno oszczędność, gdyż nici te są w przeliczeniu na metr znacznie tańsze, sądzę że również wygodę, gdyż nie ma potrzeby tak częstej wymiany szpulki. Dodatkowy stojak daje nam gwarancję, że nitka będzie szła po odpowiedniej trasie, a to bardzo istotne gdyż nie będziemy utrudniać maszynie właściwego wiązania nitki (tworzenia ściegu) oraz nie uszkodzimy elementów obudowy maszyny. Uszkodzenie takie skutkuje źle tworzonym ściegiem czy częstym zrywaniem nitki. W konsekwencji maszyna trafia do serwisu i niestety musimy wówczas na własny koszt wymienić takie element (uszkodzenie mechaniczne wynikłe z błędnego nawleczenia). Dlatego warto unikać takie błędów bo szkoda nerwów, czasu i pieniędzy.

Na zdjęciach poniżej przykłady takich właśnie uszkodzeń, które powstały na skutek źle nawleczonej/ poprowadzonej nitce. Nitka szła za bardzo z góry w obu przypadkach i poprzez ciągłe tarcie uszkodziła element maszyny. W takich przypadkach często nawet przy dobrze nawleczonej nitce będzie się ona blokowała, zrywała w tych nacięciach albo ścieg zostanie źle związany lub nitka zostanie uszkodzona.

Dlaczego maszyna zrywani nitkę?

Dlaczego przy maszynie tworzy się nie ładny ścieg?


Dlatego tak ważne jest, aby przykładać dużą uwagę na prowadzenie nitki, aby mieć właściwe nawleczoną maszynę.

Druga istotna sprawą jest aby szpulka prawidłowo”siedziała” w swoim miejscu. Jeśli trzpień jest zbyt krótki i nie mam miejsca na blokadę to jest szansa, że szpulka będzie podrywać się i blokować przy maszynie (zdjęcie poniżej). W takich wypadkach szpulka powinna zostać przełożona na stojak! Gdy szpulka się blokuje jak na zdjęciu powyżej, ścieg w tych momentach będzie niewłaściwie związany.

Maszyna do szycia momentami ściąga ścieg.


Stojaki na nici to tak ważna, choć mało znane i doceniane akcesoria. Teraz po kolei pokażę dostępne na rynku rodzaje stojaków do maszyn do szycia, maszyno hafciarek oraz hafciarek jak i maszyn specjalnych.

Stojak uniwersalny

Stojak zewnętrzny uniwersalny (nie przykręcany do maszyny). Właściwą trasę nitki z dużej szpulki przedstawiłam na zdjęciu powyżej na przykładzie maszyny do szycia JANOME 525S i stojaka uniwersalnego.

Uniwersalny stojak na nici do maszyny do szycia.


Zobaczcie, że nitka od szpulki trafia do prowadnika stojaka, a następnie do maszyny przez metalowy element systemu nawijania szpulki, to bardzo ważne. Oczywiście zależy od modelu maszyny i od razu może trafiać do prowadnika maszyny (koniecznie metalowego)!

Jak poprowadzić prawidłowo nitkę ze stojaka do maszyny do szycia?


Gdybyśmy pominęli punkt w moim przypadku ze szpulownikiem (metalowym elementem), nitka nacięłaby plastikowy element maszyny i spowodowałoby problemy z właściwym tworzeniem się ściegu.

Nawlekanie maszyny do szycia.


Warto też przy szyciu na początku kontrolować co jakiś czas czy nitka podawana jest płynnie. Stojak będzie pasować do każdej maszyny, ważne jest tylko, aby poprowadzić go do elementu metalowego np.: mechanizmu nawijania szpuleczki.

Stojak na 2 szpulki – Janome 859429016

Kolejny przykład stojaka to stojak oryginalny Janome o numerze 859429016. Ten model w zestawie zawiera o wiele więcej dodatkowych elementów i jest stojakiem na dwie szpulki (ten będzie pasować do konkretnych modeli maszyn do szycia marki Janome). Zadaniem elementów z zestawu jest jeszcze lepsze prowadzenie nici.

W zestawie ze stojakiem znajdziemy:

  • stojak
  • dwa uchwyty dużej szpulki
  • dwie siateczki
  • dwie blokady szpilki
  • prowadnik nitki

Siateczka jak i uchwytu dużej szpulki użyjemy przy korzystaniu z dużych szpulek. Dzięki uchwytowi szpulka będzie stabilnie stać na swoim miejscu. Uchwyty w połączeniu z siateczkami na szpulkę sprawia, że nitka płynnie będzie podawana ze szpulki i żadna nitka nie wsunie się pod szpulkę na stojaku. Dzięki czemu ścieg będzie tworzony płynnie z odpowiednim stałym naprężeniem nitki. To bardzo ważne!

Siateczki na szpulki nici po co są?


Blokady użyjemy przy niższych szpulkach, dzięki czemu nitka będzie płynnie „podawana”.

Blokada szpulki, czy jest potrzebna?


Stojak montujemy przy maszynie używając dwóch śrub.

Jak zamontować stojak na nici Janome?


Na zdjęciach prezentuje stojak zamontowany do maszyny z narysowaną linią prowadzenia nitki od szpulki.

Jak poprowadzić nitke ze stojaka do maszyny do szycia?


Przy tym typie stojaka (montowanym z tyłu maszyny) ważne jest, aby nitka była przeprowadzona przez prowadnik z zestawu stojaka. Te prowadniki dostosowane są kształtem do konkretnych modeli maszyny.

Prowadnik nici, czy jest potrzebny?


Stojak JANOME 859429016 pasuje do maszyn do szycia: Janome Skyline S3, Janome Skyline S5, Janome Skyline S7, Janome MC9400QCP; hafciarek: Janome MC400E, Janome MC500E i maszyno – hafciarek: Janome MC9900, Janome MC12000, Janome MC14000 i Janome MC15000.

Właściwe poprowadzenie nitki, a dobra jakość ściegu.


Identyczny stojak (858402009 JANOME) pasujący do modeli maszyn do szycia: Janome MC8200QC, Janome MC8200QCP SE, Janome MC8900QCP i Janome MC8900QCP SE.

Ostatni to stojak pasujący do wszystkich modeli maszyn wymienionych powyżej i jest to stojak JANOME 859429016. Pasuje do maszyn do szycia: Janome Skyline S3, Janome Skyline S5, Janome Skyline S7, MC8200QC, Janome MC8200QCP SE, Janome MC8900QCP i Janome MC8900QCP SE, Janome MC9400QCP; hafciarek: Janome MC400E, Janome MC500E i maszyno – hafciarek: Janome MC9900, Janome MC12000, Janome MC14000 i Janome MC15000.

Stojak na 5 szpulek – Janome 832420014

Wygodne haftowanie, dzięki stojakowi na nici, aż sztuk.


Następnym przykładem stojaka jest stojak Janome o numerze 832420014. W zestawie znajdują się identyczne elementy jak przy pierwszym stojaku tj.: siateczki, blokady, stojak oraz prowadnik. W odróżnieniu od poprzedniego stojaka na ten możemy założyć, aż 5 szpulek nici.

Nić ze stojaka prowadzimy dokładnie w ten sam sposób jak nici ze stojaka na 2 szpulki. Dodatkowo na zdjęciu powyżej zaznaczyłam prawidłową „drogę” nitki.

Stojak na bardzo duże szpulki nici, zobacz jak z niego korzystać.


Stojak idealny dla każdej wielkości szpulek, co widać na zdjęciu powyżej.

Będzie on pasował (832420014 JANOME) do hafciarki: Janome MC350E oraz maszyno hafciarki Janome MC9700.

Stojak na 5 szpulek – Janome 859430009

Stojak na nici.


Ten stojak jest prawie identyczny jak stojak opisany kilka linijek wyżej, a można go zamontować do hafciarek i maszyno – hafciarek marki Janome tj.: MC9400QCP; hafciarek Janome MC400E, Janome MC500E i maszyno – hafciarek Janome MC9900, Janome MC12000, Janome MC14000 i Janome MC15000.

Na zdjęciu zaznaczyłam linię prowadzenia nici ze stojaka.

Stojak pozwala w wygodny sposób korzystać z 5 szpulek nici, dzięki czemu szczególnie przy haftowaniu, ale też i szyciu oszczędzamy czas.

Stojak na 5 szpulek – Janome 860406000

Stojak o numerze Janome 860406000 również jest bardzo podobny do opisanych poprzedników, a pasuje do maszyny Janome MC11000.

Stojak na 5 szpulek nici.


Prowadnik do stojaka nitki – Janome 200811008

Prowadnik (Janome 200811008) umożliwia użycie dużych szpulek przy szyciu na owerloku / coverze JANOME 1100D oraz Janome 1200D.

Prowadnik do covera, coverloka.


Jeśli zdarzają się miejscowe ściągnięcia ściegu czy przepuszczania dobrze jest skorzystać z tego prowadnika nawet przy mniejszych szpulkach. Dzięki czemu wydłużamy trasę nitki, która płynniej będzie się odwijać ze szpulki, eliminując problemy z przepuszczaniem czy ściąganiem ściegu.

Jak powadzić nitkę do covera.


Mam nadzieje, że ten wpis wyjaśnił Wam dokładnie jaka jest rola stojaka na nici i jak należy z niego prawidłowo korzystać.

Pod tym linkiem znajdziesz wszystkie dostępne w ofercie stojaki do maszyn do szycia, hafciarek oraz maszyno hafciarek marki Janome.