Potrzebujesz porady? Zadzwoń do nas: Infolinia: 61 84 20 330
Maszyny do szycia
Maszyny przemysłowe
Hafciarki
Plotery
Akcesoria
Pracownia
Części
Nowości

Czym wygodnie szyć?

Poradnik

Czy szycie może być radością? Czy szycie może być pasją? Tak, z chwilą gdy osiągamy zaplanowany efekt końcowy. Jeśli uszyty strój dobrze leży, a otoczenie cmoka z zachwytu nad jego oryginalnością, odczuwamy dumę i pędzimy do sklepu po kolejny kawałek materiału. Nasze rzeczy mają duszę - naszą duszę. Czytelniczki "burdy", które nadesłały opisy swoich prac na ogłoszony w poprzednim numerze konkurs, udowodniły, że mają dużą wyobraźnię i potrafią szyć z klasą. Czekamy na więcej w ogłoszonym dziś konkursie i tym, który opublikujemy za miesiąc.

Szycie to sztuka użytkowa i jak każda sztuka wymaga umiejętności i wiedzy. Poniżej kilka rad, które pozwolą uatrakcyjnić Twoje odzieżowe produkcje, a Tobie sprawią radość szycia.

Igła

Pamiętaj, że igła jest jedynym elementem maszyny do szycia, który styka się bezpośrednio z widocznym ściegiem. Jej odpowiedni dobór determinuje wygląd ściegu, a dla jego jakości najważniejszy jest czubek igły. Musi być on odpowiednio dobrany do rodzaju materiału.

Igły do maszyn do szycia (igły szwalnicze)


Igły do maszyn domowych są przeznaczone do szycia wszystkich typów materiałów. Wyróżniamy igły standardowe, o okrągłym czubku typu R (eti 001, eti 002, eti 003, eti 004, eti 015, eti 027, eti 032), igły z okrągłym czubkiem i zakończeniem kulkowym typu SES - mała kulka. Występują one w dwóch wersjach (eti 007 i eti 008). Przeznaczone są przede wszystkim do pikowania i haftowania. W tej grupie występuje również bardzo specjalna igła do haftowania nićmi metalicznymy z ekstremalnie powiększonym oczkiem na fantazyjną nić (eti 024, eti 028). Kolejnym rodzajem igieł są te z okrągłym czubkiem i zakończeniem typu SUK - średnia kulka. W tej grupie znajdują się igły do dzianin (eti 005) i do stretchu (eti 006, eti 016). Igły do stretchu mają specjalną konstrukcję dzięki której pracują bliżej chwytacza, co zapobiega przepuszczaniu ściegów podczas szycia. Igły z okrągłym, wysmukłym, ostro zakończonym czubkiem SPI doskonale nadają się do szycia gęstych tkanin (jedwab, mikrofaza - eti 012, eti 017, eti 018, eti 034). Bardzo podobny czubek posiadają igły do denimu, materiału, z którego szyje się jeansy (eti 009, eti 033, eti 035, eti 036). Wśród igieł do domowych maszyn do szycia wyróżniamy również igły z ostrzem tnącym, typu LL. Są to igły przeznaczone do szycia skór (eti 010, eti 019, eti 020, eti 029, eti 037).

Grubość igły powinna być zawsze najmniejsza z możliwych, co jest szczególnie ważne podczas szycia delikatnych dzianin, bardziej narażonych na uszkodzenia. Oczywiście grubość igły ma wpływ na wielkość oczka, przez które nitka powinna się swobodnie przesuwać.

Igłę należy regularnie kontrolować, ponieważ uszkodzony czubek może zniszczyć piękny i wartościowy materiał. W domowych warunkach kontrola czubka igły jest utrudniona. Jednakże mamy na to sposób równie prosty, co skuteczny. Radzimy, aby czubek igły kontrolować, kilkakrotnie nakłuwając nim naprężoną w dłoniach pończochę. Jeśli oczka "polecą", igłę należy wymienić. Igły powinny być przechowywane w oryginalnych opakowaniach, zapobiegających ich uszkodzeniu.

W celu łatwiejszego rozpoznania igieł specjalnych, wyjętych z opakowania, nasze igły posiadają kolorowe oznaczenia na stożku kolby.

Wszystkie rodzaje igieł oraz parę słów o tym, kto igłę wymyślił opisaliśmy w artykule IGŁY - przepis na radość szycia.

Maszyna

Jeśli chcemy naprawić parę centymetrów rozprutego ściegu, możemy sobie sprawić maszynę, która robi furorę w telewizyjnych marketach. Jednak wydając kilkadziesiąt złotych na maszynę, która może być co najwyżej zabawką dla małych dziewczynek, trzeba zapomnieć o ładnym i ambitnym szyciu. Jeśli prezentowane reklamy wspomnianej maszyny nie byłyby manipulacją, to producenci odzieży już dawno zastąpiliby swoje, warte kilka tysięcy złotych, przemysłowe maszyny do szycia takim cudem techniki i ekonomii.

Janome 415

Podstawowa maszyna do szycia powinna posiadać możliwość płynnej regulacji długości i szerokości ściegu, obszywania dziurek na wymiar guzika, ustawiania naprężenia dolnej i górnej nitki. Najczęściej w standardzie znajdują się gotowe programy (ściegi użytkowe, kryte, ozdobne i owerlokowe). Jednak prawdziwą radość szycia gwarantuje praca z cichą maszyną wielofunkcyjną (niewiele droższą od podstawowej). Maszyna taka jest wyposażona w chwytacz rotacyjny, zapewniający piękny i gładki ścieg. Co więcej, automatycznie, w 5 sekund, obszywa dziurkę na wymiar guzika. Przeważnie wyposażona jest w kilkadziesiąt programów (ściegi proste, zygzak, stretch, kryte, satynowe, owerlokowe, ozdobne, drabinowe, mereżkowe, mostkowe, drzewkowe, alfabety etc.) i posiada precyzyjną regulację siły docisku stopki, co jest szalenie ważne podczas szycia delikatnego jedwabiu. Automatyczny nawlekacz nitki, obcinacz nici i zdejmowany stół — wolne ramię — znacznie skrócą i ułatwią pracę.

Najwyższą półkę stanowi maszyna sterowana elektronicznie, często spełniająca funkcję maszyny i hafciarki. Wyróżnia się wyjątkowo łatwą obsługą oraz precyzją szycia i haftu. Zupełnie inną grupę stanowią owerloki. Na pierwszy rzut oka wydają się dość skomplikowane, jednak nic bardziej mylnego. Najbardziej pracochłonne i skomplikowane jest nie tyle szycie owerlokiem, co samo jego nawlekanie. Nawlekając owerlok, warto mieć pod ręką specjalną zakrzywioną pincetę, która zaoszczędzi nam wiele czasu. Owerlok jednocześnie szyje, przycina i wykańcza szwy.

Pełną gamę maszyn do szycia i overlocków znajdziesz na naszej stronie w dziale maszyny do szycia.

Krzesła szwalnicze- oferta.

Pisząc o maszynach, nie sposób nie wspomnieć o wygodzie szycia. Osoby szyjące dużo powinny pamiętać o ergonomii pracy. Krzesło musi stać stabilnie na podłodze, nie może mieć kółek. Stabilność osiągniemy dzięki 5-ramiennej podstawie, komfort — dzięki amortyzatorowi oparcia wykonanego ze stali resorowej. Prezentowany wzór to profesjonalne krzesło z 3-letnią gwarancją, które stosuje się w większości zakładów przemysłu odzieżowego w Polsce.

Akcesoria do maszyn

Czy wymiana stopki w maszynie może trwać 5 sekund? Oczywiście, ale tylko wtedy, gdy swoją maszynę wyposażysz w uchwyt szybkomocujący. System MATIC sprawi, że nawet najbardziej skomplikowaną pracę wykonasz błyskawicznie.

Poniżej prezentujemy najpopularniejsze stopki systemu MATIC:

Janome 200333001 - stopka do wszywania zamków krytych. Profil stopki odchyla ząbki zamka ułatwiając równe jego wszycie.

Janome 200313005 - lamownik. Szerokość lamówki niezaprasowanej 25 mm (po uszyciu 5.5 mm), szerokość lamówki zaprasowanej od 10 do 14 mm (po uszyciu 5.5mm).

Janome 200315007 - stopka do marszczenia.Stopka umożliwia uzyskanie równomiernego marszczenia tkaniny. Efekt końcowy jest uzależniony od właściwości tkaniny oraz ustawień maszyny.

Janome 822801001 - stopka do ściegu owerlokowego. Specjalnie skonstruowana do obszywania krawędzi materiałów.

Janome 820809014 - stopka do podwijania na 5 mm. Idealna do podwijania delikatnych tkanin. Szerokość po przeszyciu 3 mm.

Trudne i skomplikowane prace ułatwią stopki do zadań specjalnych — stopka do wszywania zamków krytych, do falbanek i plis, do haftowania i cerowania, stopka z górnym transportem. Więcej stopek do zadań specjalnych w dziale stopki.

Wiele akcesoriów maszyn domowych pozwala nam na wydajną i wygodną mini produkcję. Przykładem takiego przyrządu jest liniał magnetyczny, służący do stębnowania krawędzi. Można go szybko przestawiać dzięki magnetycznemu mocowaniu.

Lamowniki i zwijacze zwijacze w przemyśle stały się już standardem, a na rynku maszyn domowych były jeszcze do niedawna nieosiągalnym luksusem. Na szczęście ostatnie lata przyniosły zdecydowaną poprawę, zarówno w zakresie dostępności, jak i ceny. Należy więc pamiętać, aby uchwyt kupować wyłącznie od firm dysponujących pełną gamą wymiarową zwijaczy. Na rynku są dostępne takie, które zwijają na szerokość 2,5 mm, 6,5 mm, 9,5 mm, 16 mm, 22 mm. Niestety, w zakresie lamowników producenci ograniczają się do jednego, najbardziej popularnego wymiaru, a lamownik najczęściej spotykany lamuje na szerokość 5,5 mm lamówką szerokości 22 mm. Sprawdź nasz praktyczny zestaw - uchwyt, lamownik, 5 zwijaczy i stopka do krawędziowego łączenia tkanin.

Czasami już po uszyciu stroju przekonujemy się, że podczas szycia poplamiliśmy go olejem stosowanym do smarowania maszyny. Najlepszym sposobem usuwania tłustych plam, bez konieczności moczenia materiału, jest wówczas zastosowanie odplamiacza. Nasze doświadczenia pokazały, że najlepszy do tego celu jest Spirit 77 — SOS, który ze względu na swoją skuteczność jest stosowany również przez profesjonalistów szyjących odzież.

Życzę wygodnego szycia. Na wszystkie pytania odpowiemy z przyjemnością.