Potrzebujesz porady? Zadzwoń do nas: Infolinia: 61 84 20 330
Maszyny do szycia
Maszyny przemysłowe
Hafciarki
Plotery
Akcesoria
Pracownia
Części
◾ LETNIA PROMOCJA ◾

Czym wygodnie kroić?

Nie możesz naszyć kieszonki, która dziwnie się marszczy? Myślisz, że to wina maszyny, na której szyjesz? Nie musi tak być. Wystarczy podczas krojenia skręcić szablon kieszonki o 5 stopni w stosunku do nitki prostej, by naszycie było gładkie i precyzyjne, a lekki skos wątku i osnowy na gładkim materiale zupełnie niewidoczny. Jest to najlepszy dowód na to, że wykrój to sztuka, która determinuje ostateczny wygląd tego, co uszyjesz. Dlatego od krojenia rozpoczynamy trzyodcinkowy cykl przygotowany wspólnie z magazynem burda. Tematami następnych wydań będą szycie i prasowanie. "burda" uczy przede wszystkim, jak uszyć oryginalny strój. Tym razem jednak zaprezentujemy, czym należy się posługiwać przy krojeniu, szyciu i prasowaniu, by uzyskać jak najlepsze efekty.

Szablon

Nieodłącznym elementem każdego wydania "burdy" jest WKŁADKA INSTRUKTAŻOWA WRAZ Z WYKROJAMI. Kopie wykrojów należy przenieść na szary papier lub karton szablonu za pomocą radełka.

Jeśli robisz trwałe szablony z kartonu, możesz je wygodnie wycinać za pomocą specjalnych nożyczek z przedłużoną dźwignią lub wygodnych akumulatorowych nożyczek elektrycznych.

Rysowanie

Nie lubisz żmudnego obrysowywania szablonów? Nie musisz tego robić. Mało, kto wie, że dziurki po radełku można wykorzystywać w sprytny sposób. Jeśli szyjesz usługowo i kilkakrotnie kroisz ten sam rodzaj i rozmiar ubrania, możesz przygotować sobie tzw. rozkładkę. Na szarym papierze po kolei perforujesz ekonomicznie rozłożone poszczególne elementy stroju. Rozkładki możesz używać wielokrotnie, pudrując kredą w proszku (występuje w jasnych i ciemnych kolorach) dziurki pozostawione przez radełko (do tej techniki stosuje się specjalne radełko, o dłuższych stożkowych kolcach). Dzięki temu błyskawicznie przenosisz kształt wykroju na materiał. Są jeszcze bardziej wydajne metody powielania szablonów, na przykład kopiowanie na kilku warstwach specjalnego papieru samokopiującego. To już jednak metoda dla zawodowców, a my koncentrujemy się na hobbistach. Najpopularniejszą metodą przenoszenia kształtów szablonu na materiał jest jego obrysowywanie.

Najlepiej robić to specjalną kredą znikającą, która znika sama po około 3 dniach lub natychmiast podczas prasowania. Dobra kreda znikająca ma same zalety i tylko jedną wadę - występuje wyłącznie w kolorze białym. W związku z tym w przypadku jasnych materiałów większe zastosowanie mają zwykłe kredy krawieckie i kredy woskowe, występujące w różnych kolorach. Warto pamiętać, że kreda powinna pozostawiać precyzyjną kreskę, co można uzyskać, stosując specjalną ostrzałkę.

Bardzo popularne i wygodne w użyciu są również miękko rysujące kredki krawieckie w kolorach białym, różowym i niebieskim. Ich zaletą jest łatwe usuwanie szczoteczką.

Do znakowania (rysowania) skór doskonale nadają się specjalne pisaki kulkowe. Przeznaczone są szczególnie do rysowania na skórze, futrach, tkaninach, sztucznej skórze, tworzywach sztucznych etc. Pisak eti 716 jest napełniony srebrnym, zmazywalnym tuszem. Rysuje w widoczny sposób zarówno na jasnych, jak i ciemnych powierzchniach. Oznaczenia można łatwo usunąć. W sprzedaży dostępne są również zapasowe wkłady do pisaka.

Zwolennicy bezpiecznego (samoznikającego) rysowania na jasnych materiałach mogą sięgnąć po pisaki znikające, dostępne w kolorach różowym [znika po 12h] i fioletowym [po 48h], które przywędrowały na rynek europejski z Japonii już przed piętnastoma laty. Niedawno pojawiły się pisaki dwustronne - różowo / fioletowe.
Pisaki znikające można również bezpiecznie wykorzystywać do rysowania na materiałach, które są później haftowane.

Krojenie

Najszybciej skroisz za pomocą mechanicznego noża tarczowego. Można zastosować akumulatorowy, bezprzewodowy MB-60. Ostrza tego noży są wielokątne (sześcio- lub dziesięciokątne), dzięki czemu krojony materiał nie wysuwa się spod ostrza.

W przemyśle odzieżowym używa się również noży pionowych. Umożliwiają one krojenie wielu warstw materiału. Specjalne kółka na spodzie powodują, że praca nożem jest łatwa i efektywna.

Do precyzyjnego krojenia patchworków, skórzanych elelmentów, nadają się znakomicie ręczne noże krążkowe: wygodny i trwały ABSOLUT - narzędzie na całe życie dla wymagających hobbystów i profesjonalistów.

Lub tańszy nóż krążkowy eti 919.

Noże krążkowe są bardzo ostre. Aby nie uszkodzić stołu należy zawsze stosować matę podkładową ze specjalnego samo-zasklepiającego się tworzywa, najlepiej dwustronną o grubości 3mm. Maty podkładowe najczęściej występują w wymiarze 900x600mm i są zadrukowane liniaturą ułatwiającą krojenie i podział kątów.


Nożyczki to najpopularniejsze narzędzia krojcze, symbol krawiectwa. Są ich dziesiątki. Proste, wygięte, dla leworęcznych, z mikro-ząbkami, ze specjalną dźwignią zmniejszającą wymaganą siłę nacisku i wiele innych. Spośród ponad 70 par nożyczek, przedstawiamy 5 hitów:

  • FISKARS FISKARS 1000815- nożyce krawieckie doskonale nadają się do cięcia różnorodnych materiałów, w tym drelichu, jedwabiu i wielu warstw tkanin. Lekka konstrukcja oraz ergonomicznie wyprofilowany uchwyt idealnie pasuje do dłoni i zapewnia kontrolę podczas cięcia. Wysokiej jakości, ostrza ze stali nierdzewnej pozostają ostre dłużej i tną na całej długości ostrza (aż do czubka).
  • 498-10" NPKE MUNDIAL - duże, dobrze wyważone nożyce krawieckie. Produkt ze znakomitej, kutej serii Signature. Na osi zastosowano specjalny przegub ślizgowy, o zwiększonej powierzchni docisku. Dzięki temu ostrza tną precyzyjnie na całej długości, również cienkie materiały. Bardzo trwałe, ponieważ w całości stalowe, mimo to stosunkowo lekkie i bardzo poręczne.
  • 1865-8.1/2" MUNDIAL - nożyce typu ZYGZAK. Ich specjalne zygzakowe ostrza tną materiał w ząbki, zabezpieczając go przed strzępieniem. Doskonale nadają się również do dekorowania brzegów materiałów. Miękkie, antypoślizgowe uchwyty zapewniają maksymalny komfort podczas pracy.
  • 427-4" MUNDIAL - małe nożyczki do prac hafciarskich. Posiadają bardzo ostre czubki do wykonywania precyzyjnych prac. Specjalne wygięcie ostrzy ułatwia dotarcie do odstających nitek.
  • eti 097 - nieocenione narzędzie podczas szycia.

Wiemy już czym wygodnie kroić. Oczywiście przyrządów krojczych jest znacznie więcej. Tutaj chciałem zaprezentować te najbardziej uniwersalne. Szerszą ofertę wraz z krótkimi opisami i ilustracjami znajdą Państwo w dziale akcesoria → krojenie.

Techniki krojenia

Poniżej chciałbym przybliżyć techniki krojenia poszczególnych materiałów, ponieważ nie wszystkie da się skroić w ten sam (prosty) sposób.

Krojenie tkanin jedwabnych
Jedwabie i satyny maja bardzo gładką i śliską powierzchnię, dlatego są dosyć trudne w obróbce. Najlepiej wtedy użyć maty podkładowej, na którą można tkaninę rozkładać, przypinać i kroić. Stosować nożyczki z mikroząbkami przytrzymującymi śliski materiał. Jeśli kroimy kilka warstw należy je przełożyć specjalnym papierem przekładkowym, co zapobiega ich przesuwaniu się względem siebie.

Krojenie tkanin przezroczystych
Materiały te mogą być trudniejsze do krojenia i szycia niż sztywne, gdyż łatwo się ślizgają na gładkiej powierzchni. Aby tego uniknąć pokryj powierzchnię stołu czystym bawełnianym prześcieradłem. Jednoczesne krojenie kilku warstw wymaga ich przełożenia papierem, co zapobiegnie ich przesuwaniu się względem siebie.

Krojenie dzianin
Najlepiej położyć dzianinę na stole i pozostawić ją na noc w celu ustabilizowania wymiarów. Pozbędzie się ona w ten sposób wszelkich naprężeń związanych z transportem i składaniem.

Krojenie tkanin bawełnianych i denimu
Najlepiej przed krojeniem zdekatyzować tkaninę. Przestanie się kurczyć. Tkaniny te mają mocną strukturę i nie są podatne na przesuwanie podczas krojenia. Najlepiej złożyć materiał prawymi stronami i spiąć szpilkami z szablonem. Stosować ostre nożyczki z mikro-ząbkami ułatwiającymi cięcie.

Krojenie aksamitów
Aksamit należy rozłożyć prawą stroną na wierzch. Ważne jest, aby wszystkie części wykroju były ułożone w tę sama stronę, w którą biegnie włos.

Krojenie tkanin marszczonych
Niektóre tkaniny są marszczone pionowo - wzdłuż linii nitki prostej, a niektóre poziomo. Przyjrzyj się dokładnie tkaninie, zanim zaczniesz kroić. Ułóż wykrój w ten sposób, aby marszczenie zawsze układało się w tę samą stronę. Uwaga - materiał ten bardzo się rozciąga. Należy przypiąć go spora ilością szpilek.

Krojenie tkanin w paski i w kratę
Zanim przystąpisz do krojenia, dokładnie przemyśl plan wykroju. Upewnij się, czy raport (wzór tkaniny) dopasuje się na głównych szwach.

Krojenie tkanin wełnianych Upewnij się, czy prawidłowo rozpoznałaś prawą stronę materiału. Po wykrojeniu zaznacz prawą stronę materiału (można użyć kredy znikającej).

Krojenie tkanin futerkowych
Krój tak, aby nie poszarpać włosów futerka (zwłaszcza przy futrach z długim włosem).

Krojenie podszewki
Podszewki mogą być trudne w krojeniu (szyfon, żakard), ponieważ są bardzo śliskie. Najlepiej użyć nożyczek z mikroząbkami.

Krojenie satyny
Satyna odbija światło, dlatego ważne jest, aby wszystkie skrojone elementy były ułożone w tym samym kierunku. Jest bardzo śliska - używaj prześcieradła bawełnianego jako podkładki. Nożyczki z mikroząbkami zaoszczędzą Ci negatywnych emocji.

Krojenie tkanin z cekinami
Bardzo ostre nożyczki ułatwią Ci pracę. Zwróć uwagę, czy cekiny układają się w jednym kierunku (np. z góry na dół).

Krojenie brokatu i adamaszku
Trudne w krojeniu, ponieważ łatwo się przesuwają. Papier przekładkowy pomiędzy warstwami znacznie ułatwi Ci pracę. Bezwzględnie używaj bardzo ostrych nożyczek.

Krojenie tkanin lnianych
Len kroi się łatwo, uważać tylko należy na materiały w paski, kratki czy inne wzory. Należy je wtedy starannie dopasować.

Krojenie tkanin pościelowych
Tkaniny pościelowe mają stabilną strukturę i są najczęściej "tępe". Łatwo się je kroi nawet bezpośrednio na stole.

Krojenie tiuli
W większości tiulów nie rozróżnia się prawej strony od lewej, dlatego można je dowolnie układać. Charakteryzują się najczęściej większą rozciągliwością w poprzek niż wzdłuż.

Krojenie sztruksu, tkanin metalizowanych, krepy
Stosuj plan układu jak przy tkaninach z włosem, tak aby wszystkie części wykroju ułożone były w jedną stronę i krojone zgodnie z włosem.

Do wszystkich typów krojonych materiałów najlepiej używać bardzo ostrych i cienkich szpilek. Najbezpieczniej jest wbijać je w zapasy na szwy, dzięki czemu unikniemy zniszczenia materiału. Podczas szycia poszczególnych materiałów należy zwrócić szczególna uwagę na dobór odpowiednich igieł. Rodzaje igieł opisaliśmy w artykule " IGŁY - przepis na radość szycia". Wszystkie rodzaje igieł znajdą Państwo w dziale Eti Radość szycia (kategoria: igły).