Potrzebujesz porady? Zadzwoń do nas: Infolinia: 61 84 20 330
Maszyny do szycia
Maszyny przemysłowe
Hafciarki
Plotery
Akcesoria
Wykroje i DIY
Pracownia
Części
Promocje

Akcesoria, które ułatwią szycie patchworku

Patchwork, quilting - co to jest?

W dużym skrócie można powiedzieć, że patchwork to technika oparta na łączeniu ze sobą małych elementów materiału w taki sposób, aby uzyskać zaplanowany wzór. Quilting to z kolei, określenie łączenia pikowaniem trzech warstw materiału, gdzie tą wierzchnią stanowi właśnie patchwork. :) Obecnie określeń tych używa się wymiennie, zatem jakby nie powiedzieć, wiadomo, że chodzi o piękne, wzorzyste projekty narzut czy poszewek, które mogą być Twoim powodem do dumy.

Przygotowanie i szycie patchworków nie musi być trudne i czasochłonne. Odpowiednio dobrane akcesoria mogą być krokiem zbliżającym Cię do sukcesu. Korzystając z naszych doświadczeń, wyselekcjonowaliśmy najpopularniejsze dodatki, które naszym zdaniem najlepiej pomogą podczas wykrajania, a następnie szycia patchworków, dodatkowo podnosząc ich estetykę i skracając czas potrzebny na wykonanie.


Patchworkowe poszewki na poduszki
Patchworkowy bieżnik na stół

7 przydatnych akcesoriów do szycia patchworków

1. NÓŻ KRĄŻKOWY

Tworząc patchworkowe projekty bardzo dużą uwagę poświęć dokładnemu wycięciu poszczególnych elementów. Precyzja w tym elemencie ma ogromny wpływ na końcową estetykę projektu. Niezastąpione w tym elemencie są noże krążkowe, przy których użyciu bez trudu można ciąć kilka warstw materiałów, a także wycinać z dokładnością detale. Najbardziej uniwersalne są noże z ostrzem o średnicy 28 mm. Mniejsze - 18 mm lepiej sprawdzą się podczas wycinania małych elementów, a także w czasie cięcia po łukach, z kolei wersja z 45 mm ostrzem będzie doskonale sprawdzać się przy krojeniu większej ilości warstw. Co ważne – do użycia noża krążkowego niezbędna jest specjalna mata podkładowa. Kliknij tutaj i wybierz nóż dla siebie.


Nóż do krojenia tkanin, duży.
Nóż do krojenia mały, można kroić po łuku.

Nożem skroisz kilka warstw jednocześnie, zachowując dużą dokładność. Dodatkowo, Twoja dłoń nie zmęczy się jak przy krojeniu nożyczkami.


2. MATA PODKŁADOWA

Specjalna mata krojcza, która pozwoli Ci na bezpieczne używanie noży krążkowych, bez obaw o ich wyszczerbienie czy stępienie, ani tym bardziej bez ryzyka porysowania blatu. Powierzchnia maty wykonana jest z tworzywa, które po cięciu zasklepia się, pozostając gładkie i gotowe do dalszego użycia. Mata ułatwi Ci zachowanie dokładności podczas krojenia materiałów, dzięki wyznaczonym równoległym liniom pomocniczym, a także precyzyjne cięcie pod kątem 30°, 45° i 90°. Początkowo duży wybór mat może sprawiać kłopot z doborem odpowiedniego rozmiaru. Polecamy wybór możliwie największej, która pozwoli Ci na swobodne krojenie materiałów bez konieczności ich przekładania. Maty występują również w różnych grubościach. Te grubsze najczęściej są dwustronne, co zwiększa ich żywotność. Kliknij tutaj, żeby poznać sprawdzone przez nas maty, których używamy każdego dnia.


Mata obrotowa do cięcia.
Mata podkładowa Fiskars.

Mata zabezpieczy Twój stół i umożliwi Tobie profesjonalne, szybkie i równe krojenie.

3. LINIJKI DO PATCHWORKU

W połączeniu z matą i nożykiem tworzą świetnie uzupełniający się zestaw, z którym wejdziesz na wyższy poziom w wykrajaniu. Występują w przeróżnych rozmiarach, począwszy od małych, idealnych do cięcia detali, skończywszy na szerokich linijkach, które doskonale sprawdzają się np. podczas krojenia nowych materiałów z belki. Do pierwszych projektów wybierz uniwersalną linijkę, kwadratową lub prostokątną, np. 16 x 16 cm. Możesz spotkać się również ze specjalnymi linijkami o różnorodnych kształtach do cięcia po łukach czy wycinania okręgów. Dla łatwiejszego posługiwania się linijką można wspomóc się uchwytem z przyssawką, pozwoli on na zdecydowanie wygodniejsze podnoszenie i przesuwanie dużych linijek. Kliknij tutaj i poznaj nasze linijki do patchworku.


Linijka do patchworku długa składana.
Linijka do krojenia po łuku, wycinania okręgów.

Przygotowanie wykrojów będzie łatwiejsze, gdy użyjesz odpowiednich akcesoriów do cięcia.


4. STOPKA KRAWĘDZIOWA 1/4 "

Elementy wykrojone, oznaczenia naniesione, czas uruchomić maszynę. Podczas zszywania ze sobą kolejnych elementów niezwykle istotna jest dokładność. Stopka krawędziowa pozwoli Ci zachować stałą odległości od krawędzi w trakcie łączenia fragmentów. To jedna z podstawowych stopek, w które powinno się wyposażyć maszynę, chcąc szyć regularnie patchworkowe projekty. Na szczęście niemal do każdego modelu maszyny można z łatwością taką znaleźć, np. tutaj.


Stopka krawędziowa Janome
Stopka krawędziowa Janome

Stosując stopkę krawędziową 1/4" z łatwością szyjesz zawsze w tej samej odległości od krawędzi.


5. STOPKA DO PIKOWANIA

Różnorodne techniki pikowania są bardzo często stosowane w patchworkowych projektach w dwóch celach. Przede wszystkim łączą wszystkie warstwy, uniemożliwiając ich przesuwanie się względem siebie, a ponadto efektowne, wzorzyste pikowanie może świetnie dekorować Twój projekt. Specjalna stopka do pikowania umożliwi Ci tworzenie wzorów najróżniejszymi technikami. Jej budowa pozwala na szycie z wolnej ręki - czyli swobodne przesuwanie materiału w dowolnym kierunku. Stopka przyda się także podczas innych prac jak cerowanie czy haftowanie z wolnej ręki. Jeśli lubisz w oryginalny sposób ozdabiać swoje dzieła, stopka do pikowania koniecznie musi znaleźć się wśród akcesoriów do Twojej maszyny. Stopkę do swojej maszyny możesz poszukać klikając tutaj.


Stopka do pikowania, haftowania i cerowania Janome
Stopka do pikowania, haftowania i cerowania Janome

Specjalna stopka pozwoli Ci na uzyskanie pięknych wzorów, które urozmaicą Twój projekt.


6. STOPKA Z GÓRNYM TRANSPORTEM

Stopka do zadań specjalnych. Już na pierwszy rzut oka wygląda zupełnie inaczej, niż większość stopek do Twojej maszyny. Jej specjalna konstrukcja pozwala wyeliminować przesuwanie się warstw szytego materiału względem siebie. A wszystko to za sprawą dodatkowych ząbków, które są przy stopce i „łapią” materiał od góry. Świetnie sprawdza się podczas pikowania elementów patchworku, podając równomiernie górną i dolną warstwę. Zakładając przy niej prowadnik możemy ułatwić sobie wykonanie równoległych wzorów. Niestety, mało która maszyna posiada taką stopkę w wyposażeniu, ale odnalezienie pasującej do Twojego modelu maszyny nie powinno sprawić trudności (link). W razie wątpliwości – piszcie śmiało!


Stopka z górnym transportem Janome
Stopka z górnym transportem Janome

Specjalne ząbki transportują materiał także od góry, zapewniając jego pewne, równe prowadzenie.


7. STOPKA DO WSZYWANIA LAMÓWKI

Jeśli dokładne wszycie lamówki nie jest dla Ciebie do najprostszym zadaniem - z pomocą przychodzi lamownik. Wystarczy wprowadzić odpowiednio materiał do prowadnika, założyć stopkę przy maszynie i możesz rozpocząć naszywanie. Z pewnością już po kilku próbach złapiesz wprawę i uzyskanie pięknego wykończenia krawędzi będzie teraz znacznie prostsze i zajmie mniej czasu. Lamownik posłuży do wszycia zarówno zaprasowanej, jak i niezaprasowanej lamówki. W taki sposób wykończona krawędź może zwieńczyć niejeden z patchworkowych projektów.
W naszym sklepie znajdziesz lamowniki pasujące zarówno do nowych modeli maszyn, jak i do tych starszego typu. Pamiętaj, że w razie wątpliwości możesz śmiało zapytać nas o pomoc.


Stopka do naszywania lamówki Janome
Stopka do naszywania lamówki Janome

Obszycie lamówką perfekcyjnie zwieńczy krawędź Twojego projektu.

PODSUMOWANIE

Po zaopatrzeniu się w niezbędne akcesoria śmiało można przystępować do szycia patchworkowych projektów. Jesteśmy przekonani, że każdy z wymienionych powyżej dodatków pozytywnie wpłynie na jakość uszytych przez Ciebie rzeczy. Wykonasz je też szybciej i łatwiej, co z pewnością zwiększy przyjemność z szycia, a przecież o to właśnie chodzi. Jeśli więc czujesz, że patchwork jest czymś, co może Cię pochłonąć - nie zwlekaj i już teraz zacznij kompletować swój własny zestaw akcesoriów.

Pamiętaj, że sugerowane przez nas akcesoria to podstawowy zbiór, który w przyszłości możesz śmiało powiększać o kolejne dodatki, jeśli tylko poczujesz taką potrzebę. W końcu przydatnych gadżetów nigdy nie za wiele. : )
Pamiętaj, że zawsze możesz zwrócić się do nas po radę. Zadaj nam pytanie mailowo lub zadzwoń do nas, chętnie poszukamy idealnego rozwiązania, które pomoże Ci odnaleźć prawdziwą Radość Szycia.