Cover, renderka Janome CP3000P
Covery nazywane inaczej także renderkami to maszyny do szycia, które pozwolą na wykończenie dołów, dekoltów i rękawów przy użyciu trwałego i elastycznego ściegu drabinkowego. Maszyna potrafi wykonać również mocny ścieg łańcuszkowy, który sprawdzi się wszędzie tam, gdzie potrzebujemy jednocześnie dużej wytrzymałości i elastyczności, np. w szwach koszul czy spodni.
Głównym przeznaczeniem covera jest praca z dzianinami, dlatego maszyna posiada rozbudowany mechanizm transportu dyferencyjnego - dwa rzędy ząbków odpowiadają za płynne przesuwanie materiału pod stopką. W Janome CP3000P możemy regulować prędkość pracy przedniego i tylnego rzędu ząbków, dzięki temu m.in. zniwelujemy niechciane rozciąganie delikatnego materiału. Z całą pewnością docenisz także możliwość płynnej regulacji siły docisku stopki, co daje duży komfort i możliwość pracy z szerokim zakresem różnorodnych materiałów.
Szyjąc na Janome CP3000 Professional będziesz korzystać z dwóch rodzajów ściegów:
- ściegów drabinkowych, które są wytrzymałe i mocno elastyczne, doskonałe do wykańczania dzianinowych ubrań, sukienek, bluzek, t-shirtów, strojów kąpielowych czy odzieży sportowej. To ścieg, w którym na wierzchniej stronie tworzą się równoległe przeszycia, a od dołu charakterystyczna drabinka.
- ścieg łańcuszkowy, który jest bardzo mocny i jednocześnie elastyczny, zastosujesz go do łączenia materiałów w miejscach, które wymagają szczególnej wytrzymałości np. w spodniach, koszulach czy odzieży roboczej. Łańcuszek z wierzchu przypomina zwykły ścieg prosty, lecz od spodu formuje się specyficzny łańcuszek, który nadaje zarówno wytrzymałości jak i rozciągliwości.
Janome Cover Pro 3000 Professional z górnym przeplotem
Gdy mówimy o ściegach, jakie może wykonywać renderka Janome CP 3000P koniecznie należy wspomnieć o możliwości szycia z dodatkowym górnym przeplotem. To rzadko spotykana możliwość, pośród coverów Janome jest to pierwszy model posiadający tę funkcję. Właściwości ściegu drabinkowego pozostają w tym przypadku niezmienne, lecz zyskujemy dodatkowy walor estetyczny. Dużym plusem maszyny Janome CP3000P jest duża łatwość załączania mechanizmu odpowiadającego za górny przeplot - wszystko sprowadza się do pociągnięcia jednej dźwigni i doprowadzenia nici.
W coverze Janome znajdziemy kilka udogodnień, dzięki którym obsługa maszyny jest przystępniejsza. Warto tu zwrócić uwagę przede wszystkim na wbudowany nawlekacz ułatwiający przewleczenie nici przez każdą z trzech igieł, jak i dodatkową wysuwaną lampkę oświetlającą z góry przestrzeń przed stopką.
Solidne wykonanie, w oparciu o trwałe podzespoły, z których słyną maszyny Janome zapewniają płynną i bezawaryjną pracę przez długie lata. Cover CP3000P świetnie sprawdzi się zarówno w domowej, hobbystycznej pracowni, jak i w szkołach szycia czy podczas warsztatów krawieckich.
Gratis do maszyny Janome CP3000P otrzymasz:
Poznaj funkcje
W coverlocku dostępnych jest zasadniczo pięć ściegów: 3-igłowy drabinkowy, 2-igłowy drabinkowy (szeroki, wąski lewy, wąski prawy), 1- igłowy łańcuszkowy. Jednak modyfikując naprężenia nici, można uzyskać różne wersje powyższych rodzajów ściegów.
Przeplot, czyli drabinka. Charakterystyczny skomplikowany splot w ściegach coverlockowych. Najczęściej spotkamy się z przeplotem dolnym, czyli takim, który formuje drabinkę na spodniej warstwie wykańczanego materiału. Są również modele, które dają możliwość wykonania górnego przeplotu, czyli drabinki na wierzchu materiału, co z pewnością wpływa na estetykę wykończonego projektu.
Liczba igieł i nitek używanych do zawiązania ściegu jest ściśle ze sobą powiązana. Podczas pracy możemy używać od jednej do trzech igieł, co z kolei w połączeniu z nawleczonym chwytaczem łańcuszkowym daje nam od dwóch do aż czterech nitek w użyciu. Przełączanie pomiędzy dostępnymi wariantami ściegów jest powiązane z zamontowaniem i nawleczeniem odpowiedniej liczby igieł. Ich dokładne opisy znajdują się w instrukcji obsługi urządzenia.
Liczba nitek i igieł używanych do zawiązania ściegu jest ściśle ze sobą powiązana. Podczas pracy możemy używać od jednej do trzech igieł, co z kolei w połączeniu z nawleczonym chwytaczem łańcuszkowym daje nam od dwóch do aż czterech nitek w użyciu. Przełączanie pomiędzy dostępnymi wariantami ściegów jest powiązane z zamontowaniem i nawleczeniem odpowiedniej liczby igieł. Ich dokładne opisy znajdują się w instrukcji obsługi urządzenia.
Prędkość szycia mówi nam o tym, jaką liczbę wkłuć maszyna potrafi wykonać w ciągu minuty. Ta wartość w domowych coverlockach wynosi około 1000 wkłuć.
Regulacja prędkości odbywa się poprzez nożny rozrusznik - im większy nacisk na niego tym szybsza praca urządzenia.
Regulacja długości ściegu w coverlocku pozwala modyfikować gęstość ściegu za pomocą pokrętła. Zakres regulacji jest zależny od modelu maszyny.
Mechanizm transportu składa się z dwóch rzędów ząbków transportera, a każdy z nich działa niezależnie od siebie. Możemy ustawić ząbki tak, aby pracowały równo. Przy innej regulacji jedne ząbki będą pracowały szybciej od drugich. W efekcie funkcja ta pomaga zniwelować rozciąganie się elastycznych materiałów podczas szycia.
Taka regulacja w coverlocku, podobnie jak w maszynie wieloczynnościowej, pozwoli nam dostosować siłę, z jaką stopka naciska na ząbki transportera. Ma to bardzo duży wpływ na transportowanie materiału. Im wyższa wartość, tym większy nacisk stopki. Z kolei im więcej stopni ma regulacja, tym dokładniej możemy ustawić siłę docisku.
Wolne ramię pozwoli bez trudu wykończyć rękawy, nogawki, a także doły bluzek czy t-shirtów. Aby skorzystać z tego udogodnienia wystarczy zdemontować wysuwany stolik maszyny. Nie wszystkie modele coverlocków mają dostępne wolne ramię, warto zatem zastanowić się, czy czasem takie udogodnienie nie okaże się nam przydatne.
Uzyskanie idealnego naprężenia jest niezwykle istotne do tego, by uzyskać perfekcyjne ściegi. Naprężenie należy dostosować do rodzaju materiału, jego grubości,a także rodzaju używanych nici. Do regulacji służą wyskalowane pokrętła znajdujące się w korpusie coverlocka. Im wyższą ustawimy wartość, tym większe uzyskamy naprężenie nitki. Przed rozpoczęciem szycia dobrze jest przeprowadzić próbę, by znaleźć optymalne ustawienie.
Dźwignia regulacji naprężenia występuje w nowoczesnych coverlockach. Pozwala na szybkie przełączenie naprężenia nici spodniej i dostosowanie go do rodzaju szytego materiału.
Niemal każdy owerlok jest wyposażony w oświetlenie. W zależności od
modelu maszyny, źródłem światła może być żarówka lub energooszczędny
LED. Oświetlenie LED-owe pobiera znacznie mniej energii oraz posiada
dłuższą żywotność.
Warto wspomnieć też o tym, że zwykła żarówka nagrzewa się podczas
długotrwałej pracy, co może być niekomfortowe dla naszych dłoni.
Oświetlenie LED-owe jest pozbawione tej wady.
Barwny system nawlekania nici pozwoli szybciej opanować sposób nawlekania. Każda z nitek ma przypisany swój własny kolor. Oznaczone są nim również wszystkie punkty, przez które należy przeprowadzić nitkę. Podążając krok po kroku po barwnych znakach, bez trudu nawleczemy poprawnie każdą nitkę.
Manualny obcinacz nitek to nic innego, jak niewielki nożyk umieszczony w wygodnym miejscu. Pozwala on na szybkie odcięcie wszystkich nici, bez konieczności sięgania po nożyczki. Najczęściej nożyk umiejscowiony jest po lewej stronie obudowy.
Nawlekacz w łatwy sposób pomoże w przewleczeniu nitki przez oko igły. W zależności od typu maszyny możemy spotkać różne warianty nawlekacza: manualny, automatyczny lub elektroniczny.
Nawlekacz manualny opuszczamy ręką w dół, następnie przeprowadzamy przez niego nitkę i unosimy dźwignię ponownie do góry.
Automatyczny nawlekacz zrobi to jeszcze szybciej. Wystarczy wprowadzić w niego nitkę, a następnie jednym ruchem opuszczamy i nawlekamy igłę.
Z kolei elektroniczny nawlekacz to rozwiązanie stosowane w bardzo wysokich modelach maszyn i maszyno-hafciarek. Po wprowadzeniu nitki do nawlekacza pozostaje nam nacisnąć przycisk nawlekania, a resztę maszyna wykona sama.
- 7 rodzajów ściegów: 3-igłowy ścieg drabinkowy 6 mm, 2-igłowe ściegi drabinkowe 3 mm (wąski) i 6 mm (szeroki), 1-igłowy ścieg łańcuszkowy (w trzech pozycjach prawa, środkowa i lewa), 3- igłowy ścieg z górnym przeplotem, 2-igłowe ściegi z górnym przeplotem 3 mm (wąski) i 6 mm (szeroki)
- Możliwość szycia 1, 2 lub 3 igłami
- Możliwość szycia 2, 3 lub 4 nićmi
- Prędkość maksymalna - 1000 ściegów/min
- Regulacja długości ściegów 1-4 mm
- Regulacja transportu różnicowego, ułatwiająca pracę z różnymi typami materiałów
- Ścieg drabinkowy z dolnym przeplotem
- Regulowany docisk stopki
- Wolne ramię - łatwe szycie na okrągło
- Manualna regulacja naprężenia nici
- Dźwignia regulacji naprężenia nici (TLC) zapewniająca równy i ładny szew na każdym materiale
- Oświetlenie pola pracy: LED 3-punktowy w tym wygodna wysuwana lampka umieszczona
- Barwny system nawlekania nici, ułatwiający ich szybką i wygodną zmianę
- Mechanizm ułatwiający nawlekanie dolnego chwytacza
- Wbudowany nożyk do obcinania nici na obudowie maszyny
- Zatrzaskowe mocowanie stopek
Standardowe wyposażenie
- Stopka uniwersalna
- Stopka przezroczysta
- Zestaw igieł
- Śrubokręt duży
- Śrubokręt mały
- Pinceta
- Pędzelek do czyszczenia
- Podstawka pod szpulkę (5 szt.)
- Blokada szpulki (duża 5 szt.)
- Siateczka zabezpieczająca szpulkę (5 szt.)
- Szpula z białą nicią (5 szt.)
- Nawlekacz igły
- Śruby mocujące dodatkowe akcesoria
- Zacisk do szycia grubszymi nićmi
- Miękki pokrowiec
- Rozrusznik nożny z przewodem
- Instrukcja obsługi w języku polskim
Gwarancja, instrukcja
- Maszyna posiada 6 lat gwarancji w systemie door-to-door.
Serwis i gwarancja na terenie całej Polski. Warunki 6-letniej gwarancji Janome. - W komplecie z maszyną dołączona jest instrukcja obsługi Janome CP3000P
- Cover
- Dolny + Górny
- Manualne
- Nawlekacz do igieł
- LED 3-punktowy
- wysuwana lampka
- ELx705