Komputerowa maszyna do szycia Janome DM7200.
Ma szeroką gamę 380 programów ściegowych w tym ściegi proste, elastyczne, zygzak, owerlokowe, kryte, ozdobne, a także 13 rodzajów automatycznego obszywania dziurek i wbudowany alfabet w tym WBUDOWANĄ POLSKĄ CZCIONKĘ. Teraz tworzenie różnych ozdobnych napisów nie będzie stanowiło problemu.
Obsługa maszyny Janome DM7200 jest bardzo prosta, wszystkie dostępne programy ściegowe są podzielone na poszczególne grupy, po których przełączamy się używając jednego przycisku. Po wybraniu ściegu ekran w maszynie podpowiada, jaka jest jego optymalna długość i szerokość, a także, jaką stopkę zastosować, aby uzyskać jak najlepsze rezultaty.
Janome DM7200 w odróżnieniu od niektórych komputerowych maszyn do szycia posiada możliwość programowania kolejności wyszywanych ściegów, czyli możemy wyszywać, np. dwa rodzaje ściegów naprzemiennie tworząc w ten sposób oryginalne dekoracje na poduszkach, obrusach, bieżnikach, a nawet odzieży.
Wzmocniona konstrukcja i dobór odpowiednich funkcji w maszynie do szycia Janome DM7200 sprawiają, że z łatwością szyje ona zarówno cienkie, delikatne tkaniny, dzianiny (bez przepuszczania ściegów), a także grubsze materiały typu jeans, drelich, filc czy skórę.
Polecamy ją szczególnie chałupnikom, którzy szyją dużo i często.
Gratis do maszyny Janome DM7200 otrzymasz:
Filcowa podkładka pod maszynę
Zestaw 25 szpulek w pudełku
Zestaw 5 nici Ariadna Talia
Taśma do krawędziowego szycia
Poznaj funkcje
Liczba programów jest zależna od tego, jak bogato wyposażoną maszyną dysponujemy. W każdym modelu dostępne są podstawowe ściegi użytkowe. Im bardziej zaawansowana maszyna, tym większy jest zasób dostępnych programów ściegowych. W komputerowych modelach maszyn możemy mieć również możliwość wyszywania liter, cyfr i znaków specjalnych.
Wybór programu ściegowego następuje poprzez ustawienie specjalnego pokrętła, a w maszynach komputerowych za pomocą przycisków funkcyjnych.
We współczesnych maszynach do szycia możemy znaleźć programy, służące do obszycia dziurek na guziki.
Podstawowe
mechaniczne modele maszyn wykonują obszycie w czterech krokach - po obszyciu
każdej z krawędzi musimy ręcznie przełączyć maszynę na kolejny program.
Ten typ obszywania jest określany jako półautomatyczny.
Bardziej zaawansowane modele maszyn wykonają dziurkę w sposób automatyczny, czyli od początku do końca bez dodatkowych operacji.
Mogą mieć od kilku do nawet kilkunastu różnych rodzajów obszyć.
Funkcję wyszywania liter i cyfr spotkamy w zaawansowanych komputerowych maszynach do szycia. Poszczególne litery i znaki mają przypisane swoje indywidualne numery i wybieramy je tak, jak każdy inny ścieg. W zależności od maszyny możemy mieć do dyspozycji jeden lub kilka rodzajów czcionek. Maksymalna wysokość liter jest równa maksymalnej szerokości ściegu w maszynie. Decydując się na zakup maszyny, która potrafi wyszywać litery, warto zwrócić uwagę na to, czy model ma możliwość wyszywania polskich znaków.
Możliwość wyszywania polskich liter oznacza, że wśród dostępnych znaków do wyszywania znajdują się charakterystyczne dla języka polskiego litery, np. ą, ę, ł, ś, ć. Dzięki pełnemu zasobowi liter możemy bez trudu personalizować i ozdabiać uszyte projekty.
Prędkość szycia mówi o tym, jaką liczbę wkłuć maszyna potrafi wykonać w ciągu minuty. Przeciętnie ta wartość w domowych maszynach wynosi 800 - 860 wkłuć. Na rynku występują również modele o zwiększonej prędkości, wykonujące nawet 1000 ściegów w minutę.
W maszynach mechanicznych prędkość szycia kontrolujemy wyłącznie naciskając na rozrusznik nożny.
W modelach komputerowych najczęściej znajduje się też suwak, który pomoże nam wyregulować prędkość pracy urządzenia.
Ta funkcja pozwala nam całkowicie decydować o szerokości każdego z dostępnych ściegów, w odróżnieniu od podstawowych maszyn, w których ustawimy wyłącznie szerokość zyg-zaka. W maszynach mechanicznych do ustawienia szerokości ściegu służy oddzielne pokrętło. W przypadku komputerowych - na ekranie zobaczymy domyślną szerokość wybranego ściegu. Możemy ją zmniejszyć lub zwiększyć używając przycisków funkcyjnych. Standardowo maksymalna szerokość ściegów wynosi 5 mm. Bardziej zaawansowane maszyny potrafią szyć do 7 mm, a najwyższe modele aż do 9 mm.
To podstawowa funkcja pozwalająca nam decydować o odległości między kolejnymi wkłuciami igły. W maszynach mechanicznych do regulacji służy osobne pokrętło. Maszyny komputerowe na wyświetlaczu wskazują domyślną wartość, którą możemy zmniejszać lub zwiększać używając przycisków funkcyjnych.
W większości domowych maszyn maksymalna długość ściegu to 5 mm.
Regulacja ta pozwoli nam dostosować siłę, z jaką stopka naciska na ząbki transportera. Ma to bardzo duży wpływ na transportowanie materiału podczas szycia.
Im wyższa wartość, tym większy nacisk stopki. Z kolei im więcej stopni ma regulacja, tym dokładniej możemy ustawić docisk.
Warto sprawdzić przed zakupem, czy maszyna jest wyposażona w regulację docisku stopki. Szczególnie wtedy, gdy planujemy szycie bardzo cienkich lub grubych materiałów, które mogą stwarzać kłopoty w transportowaniu np. jedwab, skóry, skaje a także rozciągliwe materiały.
Podwójnej igły można użyć niemal w każdej nowoczesnej maszynie do szycia. Podwójna igła sprawdzi np. podczas podwijania dzianin, gdy potrzebujemy elastycznego ściegu. Również podczas ozdabiania podwójna igła może okazać się niezwykle przydatna. Dzięki niej nawet ścieg stebnowy prezentuje się pięknie.
Podczas szycia podwójna igłą należy zachować ostrożność. Ustawiona zbyt duża szerokość ściegu może spowodować, że igła nie zmieści się w otwór w stopce. Przed rozpoczęciem szycia należy dokładnie sprawdzić, czy igła jest ustawiona odpowiednio względem stopki i otworu w płytce ściegowej.
Możliwość szycia wstecz to podstawowa funkcjonalność, przydatna np. gdy chcemy wzmocnić ścieg na jego początku i końcu. W praktycznie każdej współczesnej maszynie do szycia odnajdziemy taką funkcję.
Manualny obcinacz nitek to nic innego, jak mały nożyk umieszczony w łatwo dostępnym i wygodnym miejscu. Z reguły zlokalizowany jest z lewej strony w korpusie maszyny. Gdy chcemy odciąć nitki po zakończeniu ściegu, wystarczy, przeciągając materiał, naprowadzić nitki na ostrze nożyka. Dzięki temu nie ma konieczności odrywania rąk od pracy by sięgać po nożyczki.
Bardziej zaawansowane modele maszyn mają również nożyk przy szpulowniku i w płytce ściegowej, ułatwiający szybką wymianę dolnej szpulki.
Nawlekacz w łatwy sposób pomoże w przewleczeniu nitki przez oko igły. W zależności od typu maszyny możemy spotkać różne warianty nawlekacza: manualny, automatyczny lub elektroniczny.
Nawlekacz manualny opuszczamy ręką w dół, następnie przeprowadzamy przez niego nitkę i unosimy dźwignię ponownie do góry.
Automatyczny nawlekacz zrobi to jeszcze szybciej. Wystarczy wprowadzić w niego nitkę, a następnie jednym ruchem opuszczamy i nawlekamy igłę.
Z kolei elektroniczny nawlekacz to rozwiązanie stosowane w bardzo wysokich modelach maszyn i maszyno-hafciarek. Po wprowadzeniu nitki do nawlekacza pozostaje nam nacisnąć przycisk nawlekania, a resztę maszyna wykona sama.
Funkcja regulacji naprężenia górnej nici występuje w każdej maszynie do szycia. Standardowo regulację wykonamy pokrętłem, które znajduje się z przodu maszyny, nad igielnicą. W zaawansowanych modelach maszyn możemy napotkać komputerową, a nawet automatyczną regulację.
Uzyskanie idealnego naprężenia jest niezwykle istotne, by powstałe ściegi były perfekcyjne. Należy je dostosować do rodzaju materiału, jego grubości, liczby warstw, metody szycia, a także rodzaju używanych nici. Zalecamy przed rozpoczęciem szycia przeprowadzać próbę, aby znaleźć optymalne ustawienie.
Szpulownik służy do nawijania nici na małą szpulkę, którą umieszcza się w bębenku. Sam proces szpulowania jest bardzo szybki i łatwy. Zalecamy przeczytanie instrukcji, by mieć pewność, jak prawidłowo poprowadzić nitkę do szpuleczki na trzpieniu szpulownika. Zaawansowane modele maszyn do szycia mają niezależne systemy szpulowania. Pozwalają one nawijać nici równocześnie podczas szycia, bez konieczności przerywania pracy.
Chwytacz to element maszyny, który odpowiada za wiązanie nici podczas szycia. W maszynach domowych spotkamy dwa rodzaje chwytaczy: wahadłowy i rotacyjny. Zaletą chwytacza rotacyjnego jest łatwiejszy dostęp do dolnej szpulki i jej szybsza wymiana.
W opinii wielu użytkowników maszyny z chwytaczem rotacyjnym pracują ciszej.
Niemal każda maszyna jest wyposażona w oświetlenie. W zależności od modelu maszyny, źródłem światła może być żarówka lub energooszczędny LED. Oświetlenie LED-owe pobiera znacznie mniej energii i ma dłuższą żywotność. Warto wspomnieć też o tym, że zwykła żarówka nagrzewa się podczas długotrwałej pracy, co może być niekomfortowe dla naszych dłoni. Oświetlenie LED-owe jest właściwie pozbawione tej wady.
W zaawansowanych modelach maszyn możemy spotkać się z większą liczbą diod, które doświetlą np. przestrzeń pomiędzy ramieniem a igłą.
Wolne ramię pozwoli wygodnie wszyć rękawy, podwinąć nogawki, a także okaże się niezastąpione podczas szycia dziecięcej odzieży, ze względu na jej niewielkie rozmiary. Aby skorzystać z tego udogodnienia, wystarczy zdemontować wysuwany stolik maszyny. To podstawowy element, który spotkamy w niemal każdej domowej maszynie do szycia.
Stoliki powiększające pole pracy są dedykowane do konkretnego modelu maszyny. Warto przed zakupem zwrócić uwagę na to, czy interesujący nas model ma możliwość zwiększenia powierzchni roboczej. Stolik może występować jako element wyposażenia standardowego lub jako opcjonalny dodatek, który możemy dokupić.
Mechanizm transportu to jeden z najistotniejszych elementów maszyny do szycia, który odpowiada za płynne przesuwanie materiału pod stopką dociskową. Łatwą do zauważenia różnicą pomiędzy mechanizmami jest liczba zastosowanych ząbków. Większa liczba punktów transportujących przekłada się na precyzję pracy mechanizmu.
Ząbki transportujące można wyłączać np. by móc samemu przesuwać materiał podczas pikowania z wolnej ręki. Podstawowe modele maszyn mogą nie mieć funkcji wyłączania, więc stosuje się wtedy specjalną płytkę. Po jej nałożeniu na płytkę ściegową ząbki transportera nie mają kontaktu z tkaniną.
Wyłączenie mechanizmu transportu polega na jego opuszczeniu, tak aby ząbki nie miały kontaktu z materiałem i w efekcie nie przesuwały materiału. Pozwala to na samodzielne przemieszczanie szytego materiału, np. podczas cerowania lub gdy chcemy "malować" po tkaninie, czyli wyszywać różne wzory z wolnej ręki. Niektóre podstawowe modele maszyn mechanicznych nie są wyposażone w mechanizm wyłączający transport. W takim przypadku stosuje się specjalną płytkę, która przykrywa ząbki transportera i pozwala osiągnąć podobny efekt, jak przy wyłączonym transporcie.
Wyświetlacz ma niemal każda maszyna komputerowa. W zależności od modelu maszyny może to być mały wyświetlacz informujący np. o numerze wybranego ściegu, jego długości i szerokości. W lepiej wyposażonych maszynach spotkamy kolorowe, dotykowe wyświetlacze LCD. Za ich pomocą odbywa się całkowite sterowanie maszyna i wybór funkcji.
Funkcja ta sugeruje dobór odpowiedniej stopki do wybranego ściegu. Maszyna po wybraniu ściegu wyświetla na ekranie symbol stopki, która jest zalecana przez producenta do tego rodzaju ściegu. Wskazówki te są szczególnie cenne dla osób początkujących. Użycie niewłaściwej stopki może skutkować pogorszeniem jakości ściegu, a w skrajnym przypadku uderzeniem igły o stopkę.
Takie udogodnienie występuje w niemal każdej maszynie komputerowej oraz w niektórych modelach maszyn mechanicznych.
Przycisk START/STOP zastępuje użycie rozrusznika nożnego. Maszyny wyposażone w taką funkcję mają dwie możliwości sterowania. Jeśli podłączymy pedał do maszyny, sterowanie odbywa się standardowo. Natomiast jeśli rozrusznik zostanie odłączony, aktywuje się przycisk START/STOP, który od tej pory przejmuje kontrolę nad maszyną. Przycisk najczęściej zlokalizowany jest tuż nad igielnicą, aby umożliwić jak najszybszy dostęp do niego.
Funkcja SLOW MOTION dostępna jest w maszynach z przyciskiem START/STOP. Przytrzymując przycisk dłużej podczas startu maszyny, uzyskamy powolny start, a rozpędzenie maszyny do ustawionej prędkości nastąpi dopiero po zwolnieniu przycisku. Podobnie sytuacja wygląda podczas zakańczania szycia. Przytrzymanie przycisku spowolni szycie, a zatrzymanie maszyny nastąpi po zwolnieniu przycisku. Funkcja ta jest bardzo przydatna dla osób z mniejszą wprawą w szyciu na maszynie. Jest pomocna także wtedy, gdy potrzebujemy zachować jak największą precyzję podczas szycia.
Suwak regulacji prędkości szycia występuje w maszynach komputerowych, wyposażonych w przycisk START/STOP. Sporadycznie tę funkcję można spotkać w zaawansowanych modelach maszyn mechanicznych. Za pomocą suwaka kontrolujemy prędkość, z jaką maszyna szyje po naciśnięciu przycisku startowego. Możemy ją dowolnie regulować w trakcie pracy. Suwak może posłużyć również jako ograniczenie maksymalnej prędkości szycia podczas pracy z podłączonym rozrusznikiem nożnym.
Funkcja ta pozwala estetycznie zakończyć i zabezpieczyć ścieg. Po naciśnięciu przycisku maszyna wykona kilka wkłuć niemal w miejscu. Automatyczne ryglowanie możemy zastosować np. podczas zakańczania ściegów ozdobnych. Po naciśnięciu przycisku maszyna dokończy wzór, a następnie wykona mocowanie.
Bardziej zaawansowane maszyny komputerowe mają dedykowane programy z opcjami zakańczania ściegu.
Automatyczne pozycjonowanie igły pozwala nam za pomocą jednego przycisku poruszać się pomiędzy najwyższą pozycją igły, a maksymalnym wbiciem w materiał. W zależności od potrzeb, możemy zaprogramować to, w jakiej pozycji ma zatrzymywać się igła po przerwaniu szycia. Funkcja jest bardzo przydatna np. często zmieniamy kierunek szycia. Wybieramy wtedy takie ustawienie, by maszyna każdorazowo zatrzymywała się z igłą w pozycji dolnej, co znacznie usprawnia wykonywanie obrotów na igle.
Automatyczne obcinanie nici pozwala jednym przyciskiem odciąć nić górną i dolną tuż przy materiale. Funkcja ta szczególnie dobrze sprawdza się w połączeniu z automatycznym ryglowaniem. Jest to bardzo duże udogodnienie i usprawnienie w codziennej pracy - pozwala szybko uzyskać estetyczne zakończenie ściegu.
Pamięć pozwalająca programować kolejność wyszywanych ściegów to funkcja szczególnie przydatna podczas używania kombinacji ściegów ozdobnych lub wyszywania napisów. Wprowadzenie do pamięci ściegu następuje poprzez wybranie jego numeru i naciśnięcie przycisku MEM. Liczba ściegów, które możemy zaprogramować jest zależna od modelu maszyny.
- 380 dostępnych programów ściegowych, w tym ściegi użytkowe, zyg-zaki, owerlokowe, elastyczne, ozdobne, dziurki, cyfry i litery
- Automatyczne obszywanie dziurek - 13 rodzajów dziurek
- Wyszywanie liter - dostępny 1 rodzaj czcionki, zawierający polskie znaki
- Maksymalna prędkość: do 820 wkłuć na minutę
- Płynna regulacja szerokości ściegów - do 7 mm
- Płynna regulacja długości ściegów - do 5 mm
- Regulacja docisku stopki - 6 pozycji
- Możliwość szycia podwójną igłą
- Możliwość szycia wstecz
- Wbudowany nożyk do obcinania nici na obudowie maszyny
- Wbudowany nawlekacz igły
- Regulacja naprężenia nici górnej
- Wbudowany szpulownik
- Chwytacz rotacyjny
- Oświetlenie pola pracy - LED 1-punktowy
- Wolne ramię, ułatwiające szycie na okrągło nogawek i rękawów
- 7-punktowy mechanizm transportu SFS+
- Wyłączany transport
- Czytelny wyświetlacz LCD, informujący o wybranym ściegu i jego parametrach oraz wskazujący dobór odpowiedniej stopki
- Przycisk START/STOP - możliwość szycia bez rozrusznika nożnego
- Funkcja Slow Motion - możliwość wolnego rozpoczęcia oraz zakończenia ściegu
- Możliwość regulacji prędkości szycia przy pomocy suwaka
- Automatyczne ryglowanie ściegu
- Automatyczne pozycjonowanie igły
- Automatyczne obcinanie nici z funkcją zaprogramowania obcinania po zakończeniu ściegu
- Funkcja programowania kolejności wykonywanych ściegów, np. podczas wyszywania liter
- Zatrzaskowe mocowanie stopek - system Matic
Standardowe wyposażenie
- Stolik powiększający pole pracy
- Stopka do naszywania aplikacji i ściegów ozdobnych (chwytacz rotacyjny)
- Stopka do automatycznego obszywania dziurek (chwytacz rotacyjny)
- Stopka do ściegu krytego (chwytacz rotacyjny)
- Stopka do ściegu owerlokowego (chwytacz rotacyjny)
- Stopka do wszywania zamków (chwytacz rotacyjny)
- Stopka krawędziowa 1/4" (6mm) Janome (rotacyjny)
- Stopka uniwersalna (chwytacz rotacyjny)
- Szpulki (4 szt.)
- Zestaw igieł (3x 75, 2x 90)
- Dodatkowy trzpień na szpulkę
- Blokada szpulki (2x mała i 2x duża)
- Wzornik ściegów z uchwytem mocującym
- Rozpruwacz
- Śrubokręt
- Pędzelek do czyszczenia
- Sztywna walizka
- Rozrusznik nożny z przewodem
- Instrukcja w języku polskim
Gwarancja, instrukcja
Instrukcja obsługi maszyny do szycia Janome DM7200 - pobierz.
Maszyna do szycia Janome DM7200 posiada 3 lata gwarancji, którą można wydłużyć do 5 lat.
Należy w tym celu wykonać przegląd maszyny w serwisie Janome pomiędzy 2 a 3 rokiem od zakupu. (podgląd karty gwarancyjnej).
- Maszyna komputerowa
- Automatyczne, 13 rodzajów
- Dolny ząbkowy, 7-punktowy
- SFS+
- 6 stopniowa
- Wbudowany
- Tak
- Tak
- Tak (z polskimi znakami)
- W stoliku maszyny
- Plastikowa pokrywa
- LED 1-punktowy
- 130/705 H