Często nas pytacie, jaka jest różnica miedzy ściegiem owerlokowym w maszynie do szycia, a owerlokiem. Po przeczytaniu tego wpisu mamy nadzieję, że wszystko będzie już dla Was jasne. Postaramy się by każdy z Was wiedział, czym różni się ścieg z maszyny wieloczynnościowej od tego z owerloka oraz który z nich będzie odpowiedni dla Waszych potrzeb.
Ścieg owerlokowy zarówno z maszyny do szycia jak i z owerloka jest bardzo ważny, ponieważ zabezpiecza krawędź szytego materiału przed pruciem.
Wieloczynnościowa maszyna do szycia łączy w sobie kilka specjalistycznych maszyn: stebnówkę (ścieg prosty), owerlok (obrębianie krawędzi), dziurkarkę (obrębianie dziurek) i guzikarkę (przyszywanie guzików), a czasem nawet hafciarkę. Zostały stworzone na potrzeby klienta indywidualnego, bo przecież, kto miałby miejsce na 3-4 maszyny specjalistyczne i jak często byłyby one wykorzystywane?? Maszyny te są naszym zdaniem świetne i w wielu wypadkach z powodzeniem zastąpią specjalistyczne maszyny do szycia, ale niestety nie zawsze. Zobaczcie, jaka jest różnica i jak wyglądają ściegi owerlokowe z bliska.
Poniżej na zdjęciach przedstawiamy kilka ściegów owerlokowych powstałych za pomocą wieloczynnościowej maszyny do szycia. Jak zaraz zobaczycie ściegi te są różne w zależności od modelu maszyny. Prezentację ściegów rozpoczęliśmy od bardziej zaawansowanych maszyn, aby móc pokazać od razu kilka ściegów owerlokowych, podobne lub takie same ściegi występują również w mniej rozbudowanych maszynach do szycia. Ważny jest sposób, w jaki ściegi te na maszynie wieloczynnościowej tworzymy. Koniecznie poczytajcie o tym pod zdjęciami ściegów owerlokowych. Dla porównania wielkości przy ściegach, umieściłam na zdjęciach poniżej szpuleczkę.
1. Przy krawędzi za pomocą stopki owerlokowej (tą technikę stosujemy tylko przy ściegach, gdzie z jego prawej strony nie powstaje ścieg prosty). Na zdjęciu obok stopka do maszyny z chwytaczem rotacyjnym.
2. W pozostałych przypadkach szyjemy dalej od krawędzi (np 1,5cm), a następnie odcinamy nadmiar materiału. Ścieg musimy wykonać dalej od krawędzi, bo w przeciwnym wypadku ścieg z prawej strony nie miałby, na czym się stworzyć, nie wyglądałby estetycznie.
Nadmiar obcinamy możliwie blisko linii szycia. Technika ta przyda się również podczas łączenia delikatnych lub mocno rozciągliwych materiałów.
Na zdjęciu poniżej obok widać stopkę do ściegu owerlokowego przystosowaną do chwytacza rotacyjnego (z lewej strony) oraz stopkę do chwytacza wahadłowego (z prawej strony). Wyglądają inaczej, ale pełnią tą samą funkcję tzn. przytrzymują krawędź materiału oraz nie pozwalają nitką zbytnio ściągnąć krawędzi, dzięki czemu ścieg jest estetyczniejszy.
Porównując owerloka oraz ścieg owerlokowy poza wizualną stroną ściegu mamy jeszcze inne różnice. I tutaj już tylko moim zdaniem na korzyść owerloka. Owerlok ma funkcje, które sprawiają, że jest bardzo wyspecjalizowanym sprzętem i nie ukrywajmy, obrębianie (wykańcza) krawędzi czy łączenie przy jego pomocy jest o wiele bardziej komfortowe. Po pierwsze szybsze, owerlok pracuje o ok 200 uderzeń na minutę szybciej niż wieloczynnościowa maszyna do szycia. Owerlok nie cofa materiału jak może się to zdarzać przy tworzeniu ściegu owerlokowego na maszynie do szycia, co tak naprawdę daje jeszcze większą przewagę owerlokowi w szybkości szycia. Dodatkowo dzięki regulacji tzn. mechanizmowi różnicowemu szycie nawet trudnych w transporcie tkanin czy dzianin nie stanowi problemu. Nic pod stopką się nie blokuje, marszczy, wdaje, rozciąga itp., jeśli tego nie chcemy. :) Oczywiście nie oznacza to, że ścieg owerlokowy w maszynie nie jest wystarczający do obrębiania czy łączenia. Po prostu musimy wiedzieć, na czym nam najbardziej zależy i świadomie dokonać wyboru pomiędzy tymi rozwiązaniami.
4 naszym zdaniem najważniejsze funkcje, które znajdziemy w owerloku.
1. Ilość nitek
Ścieg owerlokowy w owerloku tworzymy przy pomocy minimum 3, a najczęściej 4 nici. Natomiast maszyna do szycia tworzy ścieg tego typu przy pomocy 2 nitek. Dodatkowo przy owerloku można dołożyć grube ozdobne nici np.: mulinę. W maszynie do szycia jest to prawie niemożliwe, a na pewno niewskazane (może powodować rozregulowanie maszyny).
Przykłady najpopularniejszych ściegów owerlokowych do obrzucania i łączenia.
3 nitkowy ścieg owerlokowy - szeroki
3 nitkowy ścieg owerlokowy – wąski
4 nitkowy ścieg owerlokowy
Przykład najpopularniejszego ściegów do wykańczania krawędzi wyrobów gotowych
Ścieg rolujący (gęsty i drobny). Maszyna podwija krawędź pod spód i jednocześnie obrębia (wykańcza) ją ściegiem rolującym. Coraz więcej owerloków posiada również ten ścieg. Stosujemy go głównie do wykańczania delikatnych tkanin. Po obszyciu krawędzi ściegiem rolującym nie musimy już podwijać krawędzi, ponieważ sam w sobie stanowi ładne wykończenie. Stosujemy go najczęściej przy cienkich, delikatnych tkaninach.
Ścieg rolujący (tkanina batyst)
Ścieg rolujący (tiul)
2. Obcinanie krawędzi materiału
Owerlok poza tworzeniem ściegu może również obcinać krawędź materiału, oczywiście tylko wtedy, gdy tego chcemy, (gdy nie chcemy odcinać nadmiaru materiału możemy wyłączyć nóż).
W maszynach do szycia w zasadzie nie ma takiej możliwości. Napisałam w zasadzie, bo raz miałam okazję szyć na maszynie, w której po ustawieniu ściegu owerlokowego włączał się mechanizm odcinający nadmiar materiału. Wiem, że jest też stopka, która może jednocześnie szyć zygzakiem i obcinać nadmiar materiału. Ale przyznam szczerze, że żadne z tych rozwiązań nie było dla mnie satysfakcjonujące.
Owerloki często posiadają zdejmowany pojemnik na ścinki. To mały drobiazg, dzięki któremu łatwiej utrzymamy czystość i porządek.
Przy kupnie owerloka upewnijcie się, że wybrany model posiada taki pojemniczek.
3. Mechanizm różnicowy (dyferencjał)
To genialna funkcja, która umożliwia nam wdawanie lub rozciąganie materiału podczas szycia. Wieloczynnościowa maszyna do szycia niestety nie posiada takiej funkcji.
Do czego może przydać się nam mechanizm różnicowy:
4. Dodatkowe możliwości (inne ściegi i zastosowania owerloka):
Krawędź wykończona 4 nitkami z dodatkowo wprowadzoną ozdobna nitką (można też wprowadzić np. drucik, aby krawędź była plastyczna).
Szycie na owerloku czterema nitki plus jednej dodatkowej nitki, drucika, żyłki itp.
Krawędź wykończona grubą nitką (przędzą) z wprowadzonym dodatkowo sznurkiem (biały). Idealna opcja do wszywania obciążnika (taśmy ołowianej) do firanek czy zasłon.
Szycie na owerloku czterema nitki plus wszycie włóczki (łososiowa).
Podsumowanie
Podsumowując naszym zdaniem nigdy żaden ścieg owerlokowy z maszyny do szycia nie zastąpi ściegu owerlokowego z owerloka. Nie chodzi tu tylko o estetykę i profesjonalne wykończenie krawędzi, ale o łatwość, szybkość i wygodę szycia (na zdjęcia Wam tego nie oddam, musicie nam wierzyć na słowo). Jesteśmy zwolennikami wykańczania krawędzi na owerloku, ale do sprawy trzeba podejść z głową. Trzeba samemu zdecydować w zależności od częstotliwości szycia, wymagań, co do estetyki szwów, finansów, miejsca do szycia oraz przechowywania maszyny, czy potrzebujecie owerloka czy jednak możecie się bez niego obejść. Bo rozumiemy, że jak ktoś szyje tylko od czasu do czasu, drobne rzeczy to dla niego ścieg owerlokowy z maszyny do szycia może być zupełnie wystarczający.
Mam nadzieje, że w podjęciu decyzji nasz wpis Wam pomoże, a gdybyście mieli jakieś dodatkowe pytania to piszczcie do nas śmiało. Chętnie pomożemy. :)