Uwielbiamy i nosimy wiele rzeczy uszytych z dzianiny (t-shirty, bluzki polo, bluzeczki, bluzy, swetry, sukienki, dresy, legginsy i wiele innych). Jednak ich uszycie bywa czasem kłopotliwe, szczególnie jeśli nie szyjemy na owerloku i coverloku.
Aby szycie dzianin na maszynie wieloczynnościowej odbyło się bez rozciągania i przepuszczania ściegów czy innych problemów musicie pamiętać o czterech istotnych rzeczach:
W tym wpisie wytłumaczymy Wam dlaczego te cztery z pozoru oczywiste rzeczy są tak ważne podczas szycia dzianin.
Aby w ogóle móc szyć dzianiny na wieloczynnościowej maszynie do szycia musimy koniecznie stosować odpowiednie igły. Ich zadaniem jest tworzenie ściegu bez przepuszczania oraz nieuszkadzanie delikatnych włókien dzianiny. Ciekawe, czy zdarzyło się Wam szyć dzianiny zwykłymi igłami i czy maszyna wtedy przepuszczała ścieg?
Musicie wiedzieć, że dobór odpowiednich igieł przy szyciu jest kluczowy i nie można o tym zapominać. Jakiś czas temu na naszym blogu pojawił się wpis o podziale igieł do szycia, który ułatwi wybór odpowiedniej igły do konkretnego materiału, takiego jak: tkaniny elastyczne, dzianina, skóry, vinyle itp. - zajrzyjcie tam koniecznie link do wpisu (znajdziecie w nim również informację o tym, jak rozpoznać rodzaje materiałów).
Rodzajów igieł, które będą odpowiednie do szycia dzianin jest co najmniej kilka. Ogólnie można powiedzieć, że igły te mają bardziej zaokrąglony czubek, który z większą łatwością przechodzi pomiędzy włóknami dzianin nie uszkadzając i nie rozcinając ich struktury. Dodatkowo podczas szycia, przy igle tworzy się większe oczko z nitki, a więc maszynie (chwytaczowi) łatwiej jest złapać nitkę i wiązać obie nici razem. To natomiast przekłada się na nieprzepuszczanie ściegu przy szyciu tak trudnego materiału, jakim jest dzianina.
Polecane igły do szycia dzianin:
Czasami zdarzają się trudniejsze dzianiny i wówczas standardowa igła do dzianin może nie wystarczyć. Polecamy zastosowanie igły do stretchu:
Przy dzianinach typu lycra (gęsto dzianych) lepszym wyborem często okazują się igły do mikrofazy. Są znacznie smuklejsze i dlatego łatwiej szyje się nimi dzianiny mocno tkane. Co ważne, koniecznie trzeba wykonać test przed rozpoczęciem właściwego szycia - sprawdzić np. na łatkach konkretnej dzianiny, czy igła nie niszczy struktury konkretnej dzianiny.
Oprócz standardowych pojedynczych igieł do szycia dzianin, są także igły podwójne. Igły te będą idealne do podwijania dzianin np. podczas wykańczania dołów t-shirtów, bluzek czy dzianinowych sukienek czy podwijania rękawów. Pamiętajmy tylko, że w przypadku igieł podwójnych musimy również wybierać igły do szycia materiałów elastycznych (stretchu).
2. Regulowany docisk stopki w maszynie do szycia – dlaczego jest istotny przy szyciu dzianin?
Jedną z najważniejszych funkcji w maszynie do szycia, która sprawia, że szycie dzianin jest możliwe jest regulacja docisku stopki! W wybranym przez nas modelu maszyny, czyli JANOME 5060DC pokrętło odpowiedzialne za regulację docisku znajduje się w jej górnej części.
W zależności od modelu maszyny będzie się ono znajdowało w różnych miejscach i tak w modelu Janome 725S znajduje się z boku korpusu.
Przyjrzyjmy się próbce dzianiny pętelkowej, która została przyszyta z rożnym ustawieniem docisku stopki (zdjęcie poniżej). Z lewej strony próbka została zszyta z dociskiem stopki ustawionym na wartość „1” i dzianina na tym odcinku jest połączona właściwie. Kolejny odcinek był szyty z dociskiem stopki na „6” - dzianina jest tu rozciągnięta, rozwleczona (maszyna rozciągnęła krawędź materiału). Na kolejnym zdjęciu ten sam materiał sfotografowany pod innym kątem. Widzimy dokładnie, jak istotna jest możliwość regulacji docisku stopki w maszynie do szycia przy szyciu dzianin.
Jeśli nie mamy możliwości regulacji docisku stopki w maszynie to, aby zabezpieczyć dzianinę przed rozciągnięciem się jej krawędzi, warto podczas zszywania podłożyć pod nią pergamin lub podkleić jej krawędź cienkim paskiem flizeliny. Te zabiegi powinny zabezpieczyć dzianinę przez rozciągnięciem i pomóc nam w uzyskaniu ładnego efektu szycia.
Polecane maszyny mechaniczne z regulowanym dociskiem stopki:
Polecane maszyny komputerowe z regulowanym dociskiem stopki:
3. Ściegi do szycia dzianin - które ściegi będą najlepsze i kiedy je zastosować?
Dobór odpowiednich ściegów podczas szycia dzianin to trzeci element, o którym musicie pamiętać podczas szycia dzianiny. Ściegi idealne do szycia dzianin, muszą być ściegami elastycznymi! Aby podczas użytkowania odzieży ściegi nie popękały.
Ściegów w maszynie do szycia jest sporo. Jak wybrać ścieg odpowiedni do szycia dzianin? Wszystko zależy od tego, co w danej chwili robimy tzn.: czy łączymy elementy (tworzymy szew) czy podwijamy krawędź, a może wszywamy gumkę?
Poniżej prezentujemy umowny podział ściegów elastycznych ze względów na ich zastosowanie (dla przykładu posłuży nam Janome 5060 DC) odpowiednie do szycia dzianin (to te zaznaczone na zdjęciu poniżej w kolorowych ramkach).
Kolorem czerwonym zaznaczone są ściegi do podwijania dzianin, ale alternatywnie możemy również skorzystać ze ściegów oznaczonych kolorem niebieskim i zielonym. Przy zastosowaniu igły podwójnej do szycia dzianin krawędź można podwinąć również przy użyciu ściegu prostego (linia czerwona przerywana).
Kolorem niebieskim zaznaczone są ściegi do łączenia dzianin razem z jednoczesnym wykończeniem ich krawędzi.
Kolorem zielonym zaznaczony jest ścieg do wszywania gumki.
Przykłady wykorzystania ściegów elastycznych:
Poniżej kilka przykładów ściegów wykorzystanych do szycia dzianin. Będą to głównie ściegi typu owerlokowego, gdyż one najczęściej są używane do zszywania i podwijania dzianin. Ściegiem potrójnym stebnowym można naszyć kieszonkę lub podwinąć rękawek czy dół bluzki.
Już na tych zdjęciach powyżej widać, że specjalna igła i ściegi to nie wszystko. Niezastąpione przy szyciu dzianin są specjalne stopki.
4. Stopki, z którymi szycie dzianin stanie się łatwiejsze
Jak już wiecie, aby uzyskać idealny ścieg podczas szycia dzianin należy zastosować odpowiednie igły, ściegi i wyregulować docisk stopki. Teraz czas na ostatni element, czyli zastosowanie odpowiednich stopek.
Przedstawiamy głównych sprzymierzeńców w szyciu dzianin: stopka do szycia delikatnych tkanin i dzianin, stopka do ściegu prostego, stopka owerlokowa i stopka z górnym transportem.
Konkretnej stopki, używa się w zależności od wykonywanego zadania oraz ustalonego ściegu. Poza szyciem dzianin stopki te sprawdzają się przy szyciu innych materiałach.
STOPKA DO SZYCIA DELIKATNYCH TKANIN I DZIANIN
Stopka ta najlepiej sprawdza się podczas szycia dzianin, cienkich, delikatnych tkanin np. jedwabiu, cienkich poliestrów. Jej konstrukcja sprawia, że przytrzymuje ona dzianinę, czy inny materiał tuż przy samej igle. W momencie wbijania się igły w materiał mały element stopki już jest opuszczony i dociska (przytrzymuje) materiał. Szyta dzianina ma więc mniejsze szanse na rozciąganie się podczas przechodzenia przez nią igły. W efekcie uzyskujemy ścieg bez przepuszczania. Jeśli więc szyjemy dzianinę, i mimo zastosowania odpowiednich igieł, maszyna przepuszcza, rozwiązaniem jest stopka do szycia delikatnych tkanin i dzianin. Stopka ta będzie idealna do każdego ściegu do szerokości do 5 mm. Tej stopki można również używać podczas szycia igłą podwójną.
Stopka do szycia delikatnych tkanin i dzianin - to spore ułatwienie podczas szycia elastycznych matariałów, pasuje do większości współczesnych maszyn do szycia np. Brother, Elna, Janome, Juki.
Stopka do ściegu prostego jest bardzo potrzebna jeśli szyjemy tkaniny cienkie np. żorzety, jedwabie, tkaniny bardzo grube, no i oczywiście dzianiny. Stopka ta, o wiele lepiej niż uniwersalna, przytrzyma materiał w trakcie wbijania się igły w niego. Dzięki temu maszynie łatwiej jest tworzyć ścieg. Nazwa stopki podpowiada nam, jakimi ściegami możemy nią szyć. Będzie ona idealna do szycia ściegiem prostym oraz prostym potrójnym.
Podczas szycia dzianin wykorzystamy ścieg potrójny stebnowy (potrójnym prostym). Sprawdzi się on przy podwijaniu krawędzi dzianin, naszywaniu elementów np. kieszonek. Ścieg tworzy ładną, widoczną linię prostą, a ponieważ maszyna przy jego tworzeniu szyje do przodu, następnie do tyłu i raz jeszcze do przodu, to jest on ściegiem elastycznym (ścieg nie będzie pękał). Poza zastosowaniem ściegu przy szyciu dzianin, ścieg ten sprawdza się także podczas ozdabiania - po wyszyciu jest bowiem dobrze widoczny.
Stopka do ściegu prostego - zapewnia lepsze przytrzymanie materiału podczas gdy wkłuwa się w niego igła. Stopki możemy dobrać do wielu współczesnych maszyn różnych producentów.
STOPKA DO ŚCIEGU OWERLOKOWEGO
To jedna z tych stopek, która powinna znaleźć się w zestawie każdej osoby szyjącej. Tę stopkę powinniśmy stosować podczas łączenia warstwy dzianiny razem na maszynie wieloczynnościowej, np.: szyjąc t-shirt ściegiem typu zygzak czy owerlokowym. Stopka ta tworzy ścieg na drucikach lub blaszce stopki (zależy od rodzaju stopki). Następnie ścieg jest z nich zsuwany, a więc nie ma prawie możliwości, aby nitki ściągnęły materiał.
Szycie, jak widać na zdjęciach powyżej, w przypadku łączenia dzianin stopką owerlokową odbywa się dalej od krawędzi lub tuż przy niej. Wykonanie ściegu dalej od krawędzi sprawia, że podczas szycia dzianina na krawędzi nie jest rozwleczona/ rozciągnięta przez ścieg. Po zszyciu dzianiny, jej nadmiar odcinamy. Trzeba zrobić to precyzyjnie, aby cięcie było estetyczne. Przy szyciu tą stopką konieczna jest odpowiednio dobrana szerokość ściegu, tj. minimum 5 mm (dla maszyn o szerokości ściegu do 7 mm) oraz 7 mm (dla maszyn z szerokością ściegu do 9mm).
Poza szyciem dzianin stopka jest bardzo pomocna przy obrzucaniu krawędzi tkanin. Sprawia, że ścieg zygzak czy owerlokowy są o wiele bardziej estetyczne. Dodatkowo prowadnik pozwala nam szyć zawsze z tą samą odległością od krawędzi materiału, co sprawia że ścieg ma równą szerokość.
Stopka do ściegu owerlokowego - znacząco wpływa na sposób układania się nici w ściegu, co z kolei przekłada się na jego lepszą jakość. Stopkę możmey dobrać do większości współczesnych maszyn do szycia np. Brother, Elna, Janome, Juki.
STOPKA Z GÓRNYM TRANSPORTEM
Ostatnią już stopką, którą pokażemy w tym wpisie, a która jest bardzo pomocna przy szyciu dzianin, to stopka z górnym transportem. To idealna stopka do zszywania wielu warstw materiału razem. Dzięki niej warstwy szytego materiału nie będą się przesuwać i będą równo podawane. Głównym atutem tej stopki jest podawanie przez nią materiału, które odbywa się dzięki ząbkom stopki współpracującym z igielnicą.
Stopka ta sprawdzi się w szyciu popularnych dzianin, ale też tych specyficznych czyli siateczek. Oczywiście stopka przyda się nie tylko przy szyciu dzianin, bo pomoże też w transporcie wielu różnych materiałów oraz przy szyciu wielu warstw i pikowaniu (po liniach prostych).
Stopka z górnym transportem - to akcesorium o szerokim zastosowaniu, które wyraźnie ułatwia uzyskanie idealnych ściegów na różnych materiałach. Odpowiednie stopki można dobrać do większości współczesnych maszyn do szycia np. Brother, Elna, Janome, Juki.
Podsumowanie
Podsumowując szycie dzianin na maszynach wieloczynnościowych jest możliwe, musicie tylko pamiętać o tych kilku istotnych elementach, które mają kluczowy wpływ nie tylko na samą możliwość swobodnego szycia dzianinowych materiałów, ale także na efekt tego szycia.
Także nie ma co się bać, możecie swobodnie szyć dzianinowe spodnie, bluzki, bluzy, t-shirty, spódnice czy sukienki.