Potrzebujesz porady? Zadzwoń do nas: Infolinia: 61 84 20 330
Maszyny do szycia
Maszyny przemysłowe
Hafciarki
Plotery
Akcesoria
Pracownia
Części
Promocje
Nowości

Maszyna do szycia - którą wybrać? Jaką kupić?

Pytanie o to, jaką maszynę do szycia warto wybrać jest jednym z tych, z którym spotykamy się każdego dnia. Odpowiedź na nie może wydawać sięz pozoru prosta - oczywiście, że dobrą. Ale jak to zrobić, jeśli wszyscy sprzedawcy twierdzą, że każda jedna jest dobra. Jak nie utonąć w morzu wielu dostępnych na rynku modeli maszyn do szycia? Na co zwrócić uwagę decydując się na zakup? Postaramy się dać Wam kilka wskazówek. Mamy nadzieję, że po lekturze naszego poradnika choć część wątpliwości zostanie rozwiana, a wybór najlepszej maszyny do szycia do własnych potrzeb stanie się prostszy.

PODZIAŁ MASZYN DO SZYCIA

Najprościej maszyny do szycia można podzielić na modele mechaniczne i komputerowe. W zależności od typu maszyny, znacząco różnić mogą się ich możliwości. Zastosowanie elektroniki daje maszynom komputerowym przewagę w postaci większej maksymalnej liczby ściegów, a także różnorodnych dodatkowych funkcji ułatwiających szycie. Nie da się jednoznacznie stwierdzić który typ maszyn jest lepszy. Jeśli jesteś osobą, która obawia się elektroniki, nie czujesz się dobrze z nowinkami technicznymi, a obsługa smartfona sprawia Ci kłopoty - nie ma sensu decydować się na rozbudowaną maszynę komputerową, z której opcji nie będziesz korzystać. Dla takich osób posiadamy cały szereg świetnych modeli sterowanych w pełni mechanicznie. Co warte podkreślenia - dobrej klasy maszyna komputerowa będzie znacznie droższa, niż mechaniczny model z wysokiej półki. Jak duże są różnice? Możemy śmiało stwierdzić, że dysponując kwotą tysiąca złotych można zakupić świetna mechaniczną maszynę do szycia. Ten sam tysiąc w przypadku maszyn elektronicznych da nam dostęp wyłącznie do pierwszych, podstawowych modeli. Maszyny z wyższej półki to wydatek rzędu dwóch, a nawet trzech tysięcy złotych.

Maszyna do szycia - jaką wybrać?

Godne polecenia mechaniczne maszyny do szycia

Maszyny do szycia, które możemy śmiało polecić każdemu początkującemu użytkownikowi ze względu na łatwość obsługi, a także bardzo dobrą opinię użytkowników posiadają bardzo dobry stosunek ceny do jakości. Z powodzeniem korzystają z nich również bardziej zaawansowane osoby, które lubią klasyczne, proste rozwiązania i niechętnie spoglądają na nowinki techniczne, jakimi są maszyny komputerowe.


Jaką komputerową maszynę do szycia warto wybrać?

Dla nieco bardziej wymagających użytkowników dobrym wyborem może okazać się zakup maszyny komputerowej. W każdym tego typu modelu spotkamy nowoczesny chwytacz rotacyjny, który wpływa na cichszą pracę i łatwiejszą obsługę maszyny. Modele komputerowe wyposażone są również w większą ilość różnorodnych ściegów, docenią to z pewnością osoby ceniące oryginalność i lubiące dekorować szyte projekty. Poza tym, warto wspomnieć, że maszyny komputerowe są łatwe w obsłudze i utrzymaniu. Prezentujemy trzy najczęściej wybierane maszyny komputerowe, które równie mocno polecamy:

Komputerowe maszyny do szycia

Komputerowe maszyny do szycia

Polecane maszyny komputerowe:


Czym różnią się maszyny? Jakie funkcje można w nich znaleźć?

Mechanizm odpowiadający za wiązanie dolnej i górnej nitki nazywany jest chwytaczem. Ze względu na rodzaj chwytacza możemy wyróżnić dwa typy maszyn: maszyny z chwytaczem wahadłowym, który funkcjonuje w maszynach do szycia od wielu lat oraz maszyny do szycia z chwytaczem rotacyjnym, który jest stosunkowo nowym wynalazkiem. Maszyny komputerowe z reguły posiadają chwytacz rotacyjny, a w przypadku mechanicznych jest to bardzo zróżnicowane.

Chwytacz wahadłowy

Chwytacz rotacyjny

Zalety chwytacza rotacyjnego:
- maszyny pracują ciszej, niż te z chwytaczem wahadłowym
- wymiana dolnej szpulki w jest zdecydowanie łatwiejsza, szczególnie dla początkującej osoby
- możemy na bieżąco kontrolować ilość nici pozostającej na dolnej szpulce, więc nie zaskoczy nas jej koniec w trakcie szycia


W maszynach mechanicznych ściegi (programy) wybieramy za pomocą pokrętła, w komputerowych za pomocą przycisków (jak w nowoczesnym telefonie komórkowym). Dodatkowo w maszynach komputerowych mamy ekran, który informuje nas o wybranym programie ściegowym, o optymalnych parametrach wybranego ściegu, a także podpowiada jaką stopkę zastosować do wybranego ściegu. Dzięki temu obsługa maszyny jest jeszcze łatwiejsza. Oba typy mają swoich fanów, wiele zależy od indywidualnych upodobań.

Maszyna sterowana mechanicznie

Maszyna sterowana komputerowo

Maszyny mechaniczne uruchamia się tradycyjnie, za pomocą pedału i nim reguluje się prędkość szycia. Maszyny komputerowe można uruchamiać na dwa sposoby: tradycyjnie - pedałem lub przyciskiem START/STOP. Dodatkowo w maszynach komputerowych mamy suwak prędkości szycia, dzięki któremu można precyzyjnie ustawić maksymalną prędkość z jaką chcemy szyć (funkcja szczególnie przydatna początkującym, a także podczas szycia małych elementów wymagających precyzji).


Zalety maszyny komputerowej:
- obsługuje się je szybciej, łatwiej i przyjemniej
- większa ilość dostępnych ściegów,
- różne rodzaje obszycia dziurki na guzik,
- większość modeli potrafi sugerować optymalne ustawienia, a nawet dobór właściwej stopki,
- dodatkowe funkcje automatyczne, które poprawiają walory estetyczne uszytych rzeczy, oszczędzają czas, uprzyjemniają szycie,


DOSTĘPNA ILOŚĆ PROGRAMÓW ŚCIEGOWYCH

Maszyny mechaniczne z reguły mają mniej ściegów (programów ściegowych) w porównaniu z maszynami komputerowymi, co jednak wcale nie znaczy, że nie warto ich kupować. Maszyny mechaniczne posiadają zazwyczaj wszystkie podstawowe ściegi potrzebne do tzw. “zwykłego szycia”. Przewaga maszyn komputerowych w tym zakresie polega na tym, że zazwyczaj mają te same ściegi, co maszyny mechaniczne plus dodatkowo ściegi ozdobne (przydatne zwłaszcza kreatywnym hobbystom, którzy nie ograniczają się tylko to “zwykłego szycia”) i większą ilość dziurek (nie tylko prostokątną dziurkę, ale także np. odzieżową).

Panuje tutaj zasada: im wyższy model, tym więcej ściegów.

DODATKOWE FUNKCJE

Regulacja długości i szerokości ściegów

Bardzo istotny fakt. Maszyny mechaniczne mają z reguły maksymalną szerokość ściegów wynoszącą 5 mm, maszyny komputerowe z reguły 7 mm, a te najwyższej klasy aż 9 mm! Ściegi ozdobne lepiej wyglądają jak są szersze, są wtedy czytelniejsze, zwłaszcza, gdy zastosujemy jakąś fantazyjną nitkę... warto o tym pamiętać już przy wyborze maszyny. Na pierwszy rzut oka funkcji tej nie widać, jednak później może się okazać widoczna aż nadto. Ma to również wpływ na to, jak szeroką igłę podwójną będziemy mogli zastosować w swojej maszynie (szerokość - rozstaw igieł podwójnych to 2, 4, 6 lub 8 mm). Jeśli chodzi o długość ściegów, przeważnie maszyny mechaniczne, jak i komputerowe mogą szyć ściegi o długości 4 lub 5 mm. Naszym zdaniem różnice te nie są tak istotne jak w przypadku szerokości ściegów.

Automatyczny nawlekacz igły

Dziś prawie wszystkie modele maszyn mechanicznych i komputerowych posiadają automatyczny nawlekacz igły. Tylko modele naprawdę podstawowe nie mają tego rozwiązania. Nawlekanie oczka igły przy pomocy nawlekacza jest zdecydowanie łatwiejsze i szybsze. Jeden ruch i igła nawleczona.

Nawlekacz igły w maszynach do szycia

Automatyczne obszywanie dziurek na wymiar guzika

Kolejna użyteczna funkcja. Najprostsze maszyny mechaniczne posiadają funkcje półautomatycznego obszycia dziurki, a maszyny mechaniczne wyższej klasy posiadają już automat, który obszywa dziurkę w jednym cyklu. Wystarczy, że włożymy guzik w stopkę i naciśniemy na pedał. Maszyny komputerowe oczywiście też to potrafią. Dodatkowo mają kilka, a nawet kilkanaście wzorów dziurek (np. z oczkiem, bieliźniana, zaokrąglona, itp).

Regulowany docisk stopki

Następna ważna funkcja. Szyjąc delikatne materiały lub dzianinę najczęściej musimy zmniejszyć docisk stopki, warto by w naszej maszynie było to możliwe.

Automatyczne ryglowanie (zakańczanie ściegów)

W maszynie mechanicznej, aby zabezpieczyć ścieg przed pruciem musimy skorzystać z funkcji szycia wstecz. Maszyny komputerowe z reguły mają automatyczne ryglowanie, dzięki któremu możemy, zabezpieczyć ścieg przed pruciem wystarczy nacisnąć przycisk. Maszyna sama wykona rygiel - zakończy szycie, zawiązując nici górną i dolną.

Pozycjonowanie igły

Maszyny mechaniczne zatrzymują się w momencie, kiedy przestaniemy naciskać na pedał. Nie wiemy, zatem, w jakiej dokładnie pozycji będzie igła, gdy maszyna się zatrzyma. W maszynach komputerowych możemy zdefiniować to, czy po zatrzymaniu maszyny igła ma zostać w pozycji dolnej (wbita w materiał) czy też ma być na górze. To bardzo przydatna funkcja zwłaszcza wtedy, gdy chcemy zmienić kierunek szycia (wykonać obrót na igle) lub odpowiednie ułożyć materiał pod stopką nie gubiąc ściegów.

Automatyczne (lub manualne) obcinanie nici.

Szyjąc maszyną mechaniczną sami obcinamy nitkę po zakończeniu szwu (szycia). Maszyna ma wbudowany nożyk na obudowie, żeby czynność ta poszła szybko i sprawnie. Najnowsze maszyny komputerowe oprócz tego, że też mają nożyk na obudowie, dodatkowo posiadają jeszcze wygodniejsze rozwiązanie, zaczerpnięte z maszyn przemysłowych - automat do obcinania nici po zakończeniu szwu (szycia). Działa to w ten sposób, że gdy zakończymy szyć odcinek szwów, maszyna sama obetnie nici (górną i dolną, zrobi to pod materiałem, w taki sposób, że na wierzchu wszystko wygląda perfekcyjnie). Dodatkowo funkcję tą można programować (włączać i wyłączać). Dopóki funkcji tej nie znaliśmy nie zdawaliśmy sobie sprawy jak jest użyteczna i jak bardzo skraca czas szycia.

Budowa transportera (ząbków)

Maszyny mechaniczne posiadają mniej ząbków transportujących materiał niż maszyny komputerowe. Wpływa to na płynność podawania materiałów oraz na precyzje szycia. Transporter w maszynach mechanicznych ma 4-5 ząbków, a w komputerowych zazwyczaj 7 ząbków (7-płozowy transporter).

Wbudowane czcionki do wyszywania - Alfabet(y)

To funkcja zarezerwowana tylko do maszyn komputerowych i to najczęściej tych wyższej klasy. Warto też pamiętać, że czcionki (napisy) wyszywane przez maszyny z szerokością ściegów 7 mm lub 9 mm będą ładniej “pisały” po tkaninach, niż te z szerokością ściegów wynoszącą 5 mm. Szerokość ściegów to w tym wypadku wysokość liter. Bardzo ważne jest, żeby w czcionkach były polskie znaki, takie jak ą, ć, ę, ś, itp. Po co nam, bowiem literki jak nie możemy napisać Róża czy Błażej...

Nasza rada:
- warto zastanowić się na początku, do czego chcę wykorzystać w przyszłości swoją maszynę do szycia (zwykłe szycie, szycie ozdobne, home decor, szycie dla dzieci, itp.) To pomoże nam wybrać funkcję, które będą nam niezbędne podczas szycia. Jeśli zdefiniujemy to na początku, maszyna da nam prawdziwą radość szycia.
- by łatwiej porównać maszyny pod względem ich funkcji, proponujemy skorzystanie z porównywarki dostępnej w naszym sklepie. Wystarczy przy wybranych produktach kliknąć przycisk "porównaj", a następnie "lista porównań".

Nasze propozycje

Maszyna do szycia JUNO JANOME E1015 POLECAMY 10%
JUNO E1015
799.00  719.00 
12%
ELNA 220 EX
1249.00  1099.00 
POLECAMY
SINGER 4432 HEAVY DUTY
1129.00 
POLECAMY 10%
JANOME JUBILEE 60507
1499.00  1348.00 
10%
JUNO E1030
1499.00  1349.00 
10%
BROTHER A50
2180.00  1960.00 
OSTATNIE SZTUKI 10%
JANOME DXL603
2399.00  2159.00 
Maszyna do szycia JANOME 5060DC POLECAMY 10%
JANOME 5060DC
3249.00  2920.00