Potrzebujesz dodatkowej pomocy? Zadzwoń do nas: Infolinia: 61 84 20 330
Maszyny
Hafciarki
Maszyny przemysłowe
Akcesoria
Prasowanie
Wyposażenie pracowni
Części zamienne
Okazje

Maszyna do szycia - którą wybrać? Jaką kupić?

Bardzo często spotykamy się z zapytaniem klientów : Maszyna do szycia - którą wybrać, jaką kupić? Pytanie z pozoru proste, no bo jaką? Oczywiście, że dobrą. Ale co zrobić, jeśli wszyscy sprzedawcy twierdzą, że każda jedna jest dobra... No tak. Postaramy się Wam odrobinę pomóc.

MASZYNA DO SZYCIA

Najprościej maszyny do szycia możemy podzielić na mechaniczne i komputerowe.

RODZAJ CHWYTACZA - WAHADŁOWY I ROTACYJNY

Mechaniczne dzielą się na te z chwytaczem wahadłowym, jak i chwytaczem rotacyjnym. Komputerowe z reguły mają chwytacz rotacyjny. Chwytacz wahadłowy funkcjonuje w maszynach do szycia od wielu lat, chwytacz rotacyjny to stosunkowo nowy wynalazek, który powstał wraz z rozwojem maszyn do szycia.

chwytacz wahadłowy

chwytacz rotacyjny


Nasza rada:
- maszyny z chwytaczem rotacyjnym pracują ciszej niż te z chwytaczem wahadłowym
- wymiana szpulki dolnej w chwytaczu rotacyjnym jest zdecydowanie łatwiejsza
- możemy na bieżąco kontrolować ilość nici w dolnej szpulce więc nie zaskoczy nas jej koniec w trakcie szycia.


SPOSÓB WYBORU ŚCIEGÓW

W maszynach mechanicznych ściegi (programy) wybieramy za pomocą pokrętła, w komputerowych za pomocą przycisków (jak w nowoczesnym telefonie komórkowym). Dodatkowo w maszynach komputerowych mamy ekran, który informuje nas o wybranym programie ściegową, o optymalnych parametrach wybranego ściegu, a także podpowiada jaką stopkę zastosować do wybranego ściegu. Dzięki temu obsługa maszyny jest jeszcze łatwiejsza.

maszyna sterowana mechanicznie

maszyna sterowana komputerowo

SZYCIE

Maszyny mechaniczne uruchamia się tradycyjnie, za pomocą pedału i nim reguluje się prędkość szycia. Maszyny komputerowe można uruchamiać na dwa sposoby : tradycyjnie - pedałem, lub przyciskiem START/STOP (bardzo użyteczna funkcja). Dodatkowo w maszynach komputerowych mamy suwak prędkości szycia, dzięki któremu można precyzyjnie ustawić maksymalną prędkość z jaką chcemy szyć (funkcja bardzo przydatna szczególnie osobom początkującym).


Nasza rada:
- maszyny komputerowe obsługuje się szybciej, łatwiej i przyjemniej.


DOSTĘPNA ILOŚĆ PROGRAMÓW ŚCIEGOWYCH

Maszyny mechaniczne z reguły mają mniej ściegów (programów ściegowych) w porównaniu z maszynami komputerowymi, co jednak wcale nie znaczy, że nie warto ich kupować. Maszyny mechaniczne posiadają zazwyczaj wszystkie, podstawowe ściegi potrzebne do tzw. “zwykłego szycia”. Przewaga maszyn komputerowych w tym zakresie polega na tym, że zazwyczaj mają te same ściegi, co maszyny mechaniczne plus dodatkowo ściegi ozdobne (przydatne zwłaszcza kreatywnym hobbystom, którzy nie ograniczają się tylko to “zwykłego szycia”) i większą ilość dziurek (nie tylko prostokątną dziurkę, ale także np. odzieżową).

Panuje tutaj zasada: im wyższy model, tym więcej ściegów.

DODATKOWE FUNKCJE

Regulacja długość i szerokości ściegów

Bardzo istotny fakt. Maszyny mechaniczne mają z reguły maksymalną szerokość ściegów wynoszącą 5 mm, maszyny komputerowe z reguły 7 mm, a te najwyższej klasy aż 9 mm! Ściegi ozdobne lepiej wyglądają jak są szersze, są wtedy czytelniejsze, zwłaszcza, gdy zastosujemy jakąś fantazyjną nitkę... warto o tym pamiętać już przy wyborze maszyny. Na pierwszy rzut oka funkcji tej nie widać, jednak później może się okazać widoczna aż nadto. Ma to również wpływ na to, jak szeroką igłę podwójną będziemy mogli zastosować w swojej maszynie (szerokość - rozstaw igieł podwójnych to 2, 4, 6 lub 8 mm). Jeśli chodzi o długość ściegów, przeważnie maszyny mechaniczne, jak i komputerowe mogą szyć ściegi o długości 4 lub 5 mm. Naszym zdaniem różnice te nie są tak istotne jak w przypadku szerokości ściegów.

Automatyczny nawlekacz

Dziś prawie wszystkie modele maszyn mechanicznych i komputerowych posiadają automatyczny nawlekacz igły. Tylko modele naprawdę podstawowe nie mają tego rozwiązania. Nawlekanie oczka igły przy pomocy nawlekacza jest zdecydowanie łatwiejsze i szybsze. Jeden ruch i igła nawleczona.

Automatyczne obszywanie dziurek na wymiar guzika

Kolejna użyteczna funkcja. Najprostsze maszyny mechaniczne posiadają funkcje półautomatycznego obszycia dziurki, a maszyny mechaniczne wyższej klasy posiadają już automat, który obszywa dziurkę w jednym cyklu. Wystarczy, że włożymy guzik w stopkę i naciśniemy na pedał. Maszyny komputerowe oczywiście też to potrafią. Dodatkowo mają kilka, a nawet kilkanaście wzorów dziurek (np. z oczkiem, bieliźniana, zaokrąglona, itp).

Regulowany docisk stopki

Następna ważna funkcja. Szyjąc delikatne materiały lub dzianinę najczęściej musimy zmniejszyć docisk stopki, warto by w naszej maszynie było to możliwe.

Automatyczne ryglowanie (zakańczanie ściegów)

W maszynie mechanicznej, aby zabezpieczyć ścieg przed pruciem musimy skorzystać z funkcji szycia wstecz. Maszyny komputerowe z reguły mają automatyczne ryglowanie, dzięki któremu możemy, zabezpieczyć ścieg przed pruciem wystarczy nacisnąć przycisk. Maszyna sama wykona rygiel - zakończy szycie, zawiązując nici górną i dolną.

Pozycjonowanie igły

Maszyny mechaniczne zatrzymują się w momencie, kiedy przestaniemy naciskać na pedał. Nie wiemy, zatem, w jakiej dokładnie pozycji będzie igła, gdy maszyna się zatrzyma. W maszynach komputerowych możemy zdefiniować to, czy po zatrzymaniu maszyny igła ma zostać w pozycji dolnej (wbita w materiał) czy też ma być na górze. To bardzo przydatna funkcja zwłaszcza wtedy, gdy chcemy zmienić kierunek szycia (wykonać obrót na igle) lub odpowiednie ułożyć materiał pod stopką nie gubiąc ściegów.

Zakańczanie ściegów ozdobnych

Maszyny komputerowa mają rozbudowane ściegi ozdobne. Często są to niemal rysunki. Ważne jest, żeby “doszyć” każdy ścieg do końca, dlatego maszyny te mają specjalną funkcje zakańczania każdego wzoru (w praktyce oznacza to, że łatwo i precyzyjnie możemy skończyć szycie ciągu ściegów ozdobnych całym wzorem, a nie wzorem doszytym do połowy).

Automatyczne (lub manualne) obcinanie nici.

Szyjąc maszyną mechaniczną sami obcinamy nitkę po zakończeniu szwu (szycia). Maszyna ma wbudowany nożyk na obudowie, żeby czynność ta poszła szybko i sprawnie. Najnowsze maszyny komputerowe oprócz tego, że też mają nożyk na obudowie, dodatkowo posiadają jeszcze wygodniejsze rozwiązanie, zaczerpnięte z maszyn przemysłowych - automat do obcinania nici po zakończeniu szwu (szycia). Działa to w ten sposób, że gdy zakończymy szyć odcinek szwów, maszyna sama obetnie nici (górną i dolną, zrobi to pod materiałem, w taki sposób, że na wierzchu wszystko wygląda perfekcyjnie). Dodatkowo funkcję tą można programować (włączać i wyłączać). Dopóki funkcji tej nie znaliśmy nie zdawaliśmy sobie sprawy jak jest użyteczna i jak bardzo skraca czas szycia.

Budowa transportera (ząbków)

Maszyny mechaniczne posiadają mniej ząbków transportujących materiał niż maszyny komputerowe. Wpływa to na płynność podawania materiałów oraz na precyzje szycia. Transporter w maszynach mechanicznych ma 4-5 ząbków, a w komputerowych zazwyczaj 7 ząbków (7-płozowy transporter).

Wbudowane czcionki do wyszywania - Alfabet(y)

To funkcja zarezerwowana tylko do maszyn komputerowych i to najczęściej tych wyższej klasy. Warto też pamiętać, że czcionki (napisy) wyszywane przez maszyny z szerokością ściegów 7 mm lub 9 mm będą ładniej “pisały” po tkaninach, niż te z szerokością ściegów wynoszącą 5 mm. Szerokość ściegów to w tym wypadku wysokość liter. Bardzo ważne jest, żeby w czcionkach były polskie znaki, takie jak ą, ć, ę, ś, itp. Po co nam, bowiem literki jak nie możemy napisać Róża czy Błażej...

Wbudowana pamięć kombinacji ściegów, tekstów

Kolejna funkcja zarezerwowana dla zaawansowanych maszyn komputerowych to pamięć kombinacji ściegów (odcinków) czy wyrazów (imion), a nawet zdań. Bardzo łatwo i szybko można otworzyć wcześniej zapisane kombinacje i od razu je szyć (zawsze wyglądają tak samo - szczególnie ważne, gdy szyjemy coś powtarzalnego).


Nasza rada:
- warto zastanowić się na początku, do czego chcę wykorzystać w przyszłości swoją maszynę do szycia (zwykłe szycie, szycie ozdobne, home decor, szycie dla dzieci, itp.) To pomoże nam wybrać funkcję, które będą nam niezbędne podczas szycia. Jeśli zdefiniujemy to na początku, maszyna da nam prawdziwą radość szycia.


Żeby porównać maszyny do szycia pod względem posiadanych funkcji proponujemy skorzystać z porównywarki znajdującej się na naszej stronie. Wystarczy przy produktach kliknąć "porównaj", a następnie przejść do "listy porównania".

Bardzo chętnie odpowiemy na wszystkie pytania dotyczące maszyn do szycia, ich wyboru, funkcji, etc. W naszym salonie firmowym można wypróbować wszystkie modele maszyn z naszej oferty.

Zdajemy sobie sprawę, że Wasz budżet przygotowany na zakup maszyny nie zawsze pozwala na zakup wybranej maszyny do szycia, dlatego współpracujemy z firmą Santander, która udostępnia sprzedaż ratalną.

https://www.santanderconsumer.pl/raty-jak-kupic