Potrzebujesz porady? Zadzwoń do nas: Infolinia: 61 84 20 330
Maszyny do szycia
Maszyny przemysłowe
Hafciarki
Plotery
Akcesoria
Pracownia
Części
Promocje
Nowości

​Regulowany docisk stopki w maszynie do szycia – co zmienia podczas szycia i czy naprawdę jest taki ważny?

Każdy kto szył na maszynie do szycia doskonale zdaje sobie sprawę jak ważne jest właściwe ustawienie różnych parametrów maszyny w celu uzyskania idealnego efektu oraz komfortu szycia. Dzisiaj skupimy się na jednym z tych parametrów i opiszemy dla Was regulowany docisk stopki.

Funkcja ta odpowiada za stopień docisku stopki do ząbków transportera, czyli bezpośrednio wpływa ona na transport materiału pod stopką podczas szycia. Na rynku wyróżniamy maszyny:

  • z manualną regulacją docisku stopki
  • z automatycznym dociskiem (występuje w bardzo zaawansowanych modelach maszyn komputerowych np. JANOME MC14000, Janome MC15000
  • bez możliwości wykonania tej regulacji manualnie

Pokrętło regulacji docisku stopki jeśli występuje to zazwyczaj możemy je znaleźć nad stopką dociskową. Wyjątek stanowią zaawansowane maszyny komputerowe, w których wskaźnik regulacja docisku stopki może znajdować się w innym miejscu np. tak jak w naszym przypadku na wyświetlaczu maszyny.

Przykładowy docisk stopki w modelu maszyny do szycia Janome 525S.

Przykładowy docisk stopki w modelu maszyny do szycia Janome MC8200QCP SE.

Przykładowy docisk stopki w modelu maszyny do szycia Janome MC5200.

Przykładowy docisk stopki w modelu maszyny do szycia Janome MC12000.

W zależności od modelu maszyny, funkcja docisk stopki posiada różny zakres skal np.: 3 stopniową, 6 stopniową, 9 stopniową. Im skala wyższa tym dokładniej możemy dostosować docisk stopki do szytego materiału. Dodatkowo im wyższa wartość docisku ustawiona przy maszynie tym docisk stopki większy i na odwrót.

Kiedy regulacja docisku stopki może okazać się bardzo przydatna funkcją?

Różne materiały (tkaniny, dzianiny, skóry) wymagają różnych ustawień docisku stopki podczas szycia, a więc regulacja docisku stopki będzie nam potrzebna wszędzie tam gdzie materiał, który będziemy szyć ma ponad standardową grubość lub w przypadku gdy jest mocno rozciągliwy (jak np w przypadku dzianin).

Przykładowe materiały, dla których regulacja będzie wskazana:

  • przy tkaninach bardzo cienkich/delikatnych (żorżeta, jedwabie)- aby tkanina była płynnie przesuwana pod stopką, a jednocześnie aby ząbki nie uszkodziły jej delikatnej struktury
  • przy materiałach bardzo grubych/sztywnych szczególnie na szwach (więcej warstw zszywanych razem)- aby nawet w tych trudnych miejscach maszyna była wstanie transportować tkaninę podczas szycia i zapewniła właściwy docisk/przytrzymanie tkaniny podczas wkuwania się igły w tkaninę
  • przy skórach, skajach, powierzchniach powlekanych itp- aby ząbki nie zostawiły śladu na delikatnej powierzchni, a jednocześnie bez przeszkód przesuwały materiał pod stopka
  • przy szyciu dzianin, tkanin rozciągliwych- aby materiał nie rozciągała się podczas szycia

Poniżej na zdjęciu przedstawiłam szycie z właściwym i niewłaściwym ustawieniem docisku stopki. Na przeszytej folii na dole zdjęcia widać ślady, gdzie ząbki transportera uszkodziły delikatną powierzchnię folii. Przy kolejnym przeszyciu wystarczyła delikatna korekta docisku stopki, a ząbki nie uszkodziły foli i jednocześnie folia była dobrze transportowana podczas szycia (linia szycia na górze zdjęcia).

Regulowany docisk stopki w maszynie do szycia


To samo co widzimy na zdjęciu powyżej może mieć miejsce również na delikatnych tkaninach i skórach.

Podsumowanie

Jeśli maszyna z regulowanym dociskiem stopki znajduje się w naszym zakresie cenowym to warto w nią zainwestować. Zapewni ona nam większy komfort podczas szycia rożnych materiałów. Co nie oznacza, że bez tej funkcji szycie jest niemożliwe. W maszynie, gdzie nie ma możliwości manualnej regulacji docisku jest on fabrycznie ustawiony na wartość średnią, która sprawdzi się świetnie przy szyciu standardowych, podstawowych materiałów.