Janome 744D to mocny i dobrze wyposażony owerlok 2-, 3-, 4-nitkowy z transportem różnicowym, regulacją docisku stopki, wolnym ramieniem i 5 letnią gwarancją.
Obecny na rynku od kilkunastu lat, sprawdzony model owerloka Janome jest bardzo przyjazny w obsłudze, szyje z prędkością do 1300 wkłuć na minutę. Ma wszystko, co jest potrzebne do tego, by uzyskać profesjonalne efekty, nawet, jeśli mamy do czynienia z materiałami trudnymi w szyciu. Kapitalnym rozwiązaniem jest wygodna regulacja dyferencjału (transportu różnicowego, transportu dyferencyjnego). Odpowiedzialne za to jest jedno z pokręteł, umieszczonych z prawej strony korpusu maszyny. Wartość dyferencjału pokazuje się w okienku, więc łatwo można ustawić tą odpowiednią dla danego materiału. Kiedy przydaje się regulacja transportu różnicowego? Ustawienie proporcji, z jaką pracują dwa niezależne od siebie mechanizmy transportu w owerloku, pozwala bezproblemowo szyć materiały trudne w transporcie. Chodzi tu głównie o dzianiny, tkaniny elastyczne, rozciągliwe, ale też np. jedwab, jeans, drelich, flausz czy grube, wełniane koce, pledy itp. Regulacja dyferencjału pomaga wyeliminować rozciąganie czy marszczenie materiału. Jest też nieoceniona, gdy zależy nam na wykonaniu wyjątkowych, ozdobnych marszczeń.
Nieoceniony podczas pracy z trudnymi materiałami okazuje się również mechanizm regulacji docisku stopki. Sprawa jest prosta – podczas szycia zwykłych materiałów, regulacja nie jest potrzebna. Docisk przydaje się, gdy szyjemy cięższe materiały (należy zwiększyć docisk) lub lżejsze (kręcimy gałką w lewo, by zmniejszyć wartość docisku).
W owerloku Janome 744D możemy także swobodnie regulować długości ściegu. Regulacja długości jest możliwa w zakresie od 1 do 5 mm. Dostosowanie wyglądu ściegów do własnych potrzeb jest tym większe, że ten model pozwala na ustawienie także ich szerokości. Swobodnie możemy także regulować szerokość przycinania materiału – od 2 do 5 mm od prawej igły. Nóż można oczywiście wyłączyć i szyć wówczas bez obcinania krawędzi.
Skoro już jesteśmy przy ściegach, to ten model owerloka Janome pozwala na wykonanie 7 ich rodzajów. Są to: ścieg 4-nitkowy, ściegi 3-nitkowe: szeroki, wąski, rolujący oraz 2-nitkowe: szeroki, wąski i rolujący. Przełączenie owerloka w tryb szycia ściegiem rolującym (mereżką) polega na przesunięciu dźwigni odpowiedzialnej za pozycję języczka ściegowego w pozycję „R”. Nie wymaga montowania żadnych dodatków, wymiany płytki ściegowej itp. To duża wygoda.
Dużą zaletą Janome 744D jest barwny system nawlekania nici. Każde miejsce, przez które trzeba poprowadzić nitkę, jest wyraźnie zaznaczone i dobrze opisane. Schemat nawlekania jest umieszczony pod otwieraną pokrywą. Przy nawlekaniu dolnego chwytacza pomocny jest wbudowany nawlekacz.
Osoby szyjące odzież docenią wolne ramię dostępne w Janome 744D. Z kolei dołączony w standardzie pojemnik na ścinki pomaga utrzymać porządek na stanowisku.
Owerlok Janome 744D został wykonany z bardzo dobrej klasy materiałów, ma trwałą, solidną konstrukcję, więc pracuje bez zarzutu i szyje płynnie. Duża liczba dostępnych funkcji sprawia, że jest to maszyna, która zadowoli nawet najbardziej wymagających użytkowników. Idealnie nadaje się do pracy chałupniczej, a nie zawiedzie również w pracowni krawieckiej czy podczas zajęć w szkole szycia.
Poznaj funkcje
Trudno jednoznacznie określić, jaka liczba ściegów jest dostępna w danym owerloku. I tak, w owerloku 3,4- nitkowym mamy do dyspozycji 3 główne ściegi: 4-nitkowy, 3-nitkowy i 3-nitkową mereżkę, w przypadku 2,3,4- nitkowej maszyny tych ściegów będzie nieco więcej: 4-nitkowy, 3-nitkowy, 2-nitkowy, 2- i 3-nitkowa mereżka. Modyfikując naprężenie nici i ustawienie dyferencjału możemy uzyskać różne odmiany tych ściegów, które okażą się przydatne do różnych zadań. Ich opisy można odnaleźć w instrukcji obsługi urządzenia.
Liczba igieł i nitek używanych do zawiązania ściegu to zasadnicza różnica między owerlokiem, a maszyną wieloczynnościową. Podczas pracy możemy zastosować jedną lub dwie igły oraz od dwóch do aż pięciu nitek, w zależności od modelu owerloka. Dzięki temu jednocześnie zszywamy i profesjonalnie obrzucamy materiał. Stosowanie różnej liczby igieł i nici pozwoli na uzyskanie różnych wariantów ściegów. Ich dokładne opisy znajdują się w instrukcji obsługi urządzenia.
Liczba igieł i nitek używanych do zawiązania ściegu to zasadnicza
różnica między owerlokiem, a maszyną wieloczynnościową. Podczas pracy
możemy zastosować jedną lub dwie igły oraz od dwóch do aż pięciu nitek, w
zależności od modelu owerolka. Dzięki temu jednocześnie zszywamy i
profesjonalnie obrzucamy materiał. Stosowanie różnej liczby igieł i nici
pozwoli na uzyskanie różnych wariantów ściegów. Ich dokładne opisy
znajdują się w instrukcji obsługi urządzenia.
Prędkość szycia mówi o tym, jaką liczbę wkłuć owerlok potrafi wykonać w ciągu minuty. Ta wartość w domowych owerlokach przekracza 1000 wkłuć.
Regulacja prędkości odbywa się poprzez nożny rozrusznik, im większy nacisk na niego tym szybsza praca urządzenia.
Regulacja długości ściegu w owerloku pozwala modyfikować gęstość ściegu za pomocą pokrętła. Zakres regulacji jest zależny od modelu maszyny.
Mereżka, czyli gęsty ścieg rolujący, świetnie sprawdzi się podczas ozdobnego wykańczania apaszek, obrusów czy sukienek. Większość współczesnych owerloków ma możliwość szybkiego przełączenia na tryb szycia mereżką, bez konieczności zmiany stopki ani płytki ściegowej. W zależności od modelu, do dyspozycji możemy mieć ścieg rolujący 3-nitkowy lub 2- i 3-nitkowy.
Funkcja ta pozwoli nam na opuszczenie noża obcinającego materiał. W zależności od modelu owerloka zrobimy to specjalną dźwignią na korpusie maszyny lub ręcznie, obracając mechanizm pod pokrywą przednią. Niezależnie od wybranej metody, włączenie oraz wyłączenie noża jest łatwe i nie sprawia trudności.
Dzięki możliwości regulacji szerokości obcinania materiału możemy kontrolować ustawienie noża obcinającego. Regulacji może być potrzebna np. w sytuacji, gdy nóż pozostawia zbyt dużo materiału i brzegi są ściągane przez nici powstałego ściegu.
Transport różnicowy (dyferencjał) to jedna z głównych zalet owerloków. Mechanizm transportu składa się z dwóch rzędów ząbków transportera, a każdy z nich działa niezależnie od siebie. Możemy ustawić ząbki tak, aby pracowały równo. Przy innej regulacji jedne ząbki będą pracowały szybciej od drugich. W efekcie funkcja ta pomaga zniwelować rozciąganie się elastycznych materiałów podczas szycia. Mechanizm różnicowy pozwala też celowo uzyskać wdawanie lub rozciąganie materiału np. gdy chcemy marszczyć materiał.
Ta funkcja w owerloku, podobnie jak w maszynie wieloczynnościowej, pozwoli nam dostosować siłę, z jaką stopka naciska na
ząbki transportera. Ma to bardzo duży wpływ na transportowanie materiału. Im wyższa wartość, tym większy nacisk stopki. Z kolei, im więcej stopni ma regulacja, tym dokładniej możemy ustawić docisk.
Wolne ramię pozwoli łatwiej szyć po obwodzie, dzięki czemu bez trudu obrzucimy krawędzie rękawów czy nogawek. Aby skorzystać z tego udogodnienia, wystarczy zdemontować wysuwany stolik maszyny. Nie wszystkie modele owerloków mają dostępne wolne ramię, warto zatem zastanowić się, czy czasem takie udogodnienie nie okaże się nam przydatne.
Uzyskanie idealnego naprężenia jest niezwykle istotne do tego, by uzyskać perfekcyjne ściegi. Naprężenie należy dostosować do rodzaju materiału, jego grubości,a także rodzaju używanych nici. Do regulacji służą wyskalowane pokrętła znajdujące się w korpusie owerloka. Im wyższą ustawimy wartość, tym większe uzyskamy naprężenie nitki. Przed rozpoczęciem szycia dobrze jest przeprowadzić próbę, by znaleźć optymalne ustawienie.
Niemal każdy owerlok jest wyposażony w oświetlenie. W zależności od modelu maszyny, źródłem światła może być żarówka lub energooszczędny LED. Oświetlenie LED-owe pobiera znacznie mniej energii oraz posiada dłuższą żywotność.
Warto wspomnieć też o tym, że zwykła żarówka nagrzewa się podczas długotrwałej pracy, co może być niekomfortowe dla naszych dłoni.
Oświetlenie LED-owe jest pozbawione tej wady.
Barwny system nawlekania nici pozwoli szybciej opanować sposób nawlekania. Każda z nitek ma przypisany swój własny kolor. Oznaczone są nim również wszystkie punkty, przez które należy przeprowadzić nitkę. Podążając krok po kroku po barwnych znakach, bez trudu nawleczemy poprawnie każdą nitkę.
Manualny obcinacz nitek to nic innego, jak niewielki nożyk umieszczony w wygodnym miejscu. Pozwala on na szybkie odcięcie wszystkich nici, bez konieczności sięgania po nożyczki. Najczęściej nożyk umiejscowiony jest po lewej stronie obudowy owerloka.
Pojemnik na ścinki pomoże nam zadbać o porządek wokół miejsca pracy. Zakładany na front owerloka pojemniczek ustawiony jest w taki sposób, by skrawki materiału spadały wprost do niego. Tego typu rozwiązanie ułatwia utrzymanie porządku podczas pracy. Warto zwrócić uwagę na to, czy maszyna ma możliwość założenia pojemnika na ścinki. Niektóre modele
mają pojemnik w wyposażeniu standardowym, w innych natomiast pojemnik jest wśród akcesoriów opcjonalnych - do dokupienia oddzielnie.
- 7 dostępnych ściegów: 4-nitkowy, 3-nitkowy (wąski, szeroki), 3-nitkowy rolujący, 2-nitkowy (wąski, szeroki), 2-nitkowy rolujący
- Możliwość szycia 2 lub 1 igłą
- Możliwość szycia 2, 3 lub 4 nićmi
- Maksymalna prędkość: 1300 wkłuć na minutę
- Płynna regulacja długości ściegu 1-5 mm
- Szybkie przełączanie na mereżkę, bez potrzeby zmiany płytki ściegowej
- Możliwość włączania i wyłączania noża obcinającego, w zależności od potrzeb
- Możliwość regulacji szerokości cięcia szytego materiału (od 2 do 5 mm)
- Regulacja transportu różnicowanego, ułatwiająca szycie dzianin, jedwabiu, materiałów elastycznych
- Regulacja docisku stopki
- Wolne ramię
- Wygodny nawlekacz dolnego chwytacza
- Manualna regulacja naprężenia nici
- Oświetlenie pola pracy: żarówka
- Barwny system nawlekania nici, ułatwiający ich szybką zmianę
- Wbudowany nożyk do obcinania nici na obudowie maszyny
- Zatrzaskowe mocowanie stopki
- Funkcja zwiększania naprężenia chwytacza dolnego (podczas szycia mereżką oraz ściegami 2-nitkowymi)
- Bardzo mocna i solidna konstrukcja
Standardowe wyposażenie
- Stopka uniwersalna do owerloków Janome
- Zestaw igieł (2x 75, 3x 90)
- Śrubokręt mały
- Śrubokręt duży
- Pinceta
- Pędzelek
- Zapasowy nożyk górny
- Klucz do demontażu noża
- Nawlekacz igły
- Olej wazelinowy
- Podstawka pod szpulkę (4 szt.)
- Blokada szpulki (duża 4 szt.)
- Siateczka zabezpieczająca szpulkę (4 szt.)
- Konwerter ściegu dwunitkowego
- Dodatkowa płytka do montażu akcesoriów
- Rozrusznik nożny z przewodem
- Pojemnik na akcesoria
- Pojemnik na ścinki materiału
- Instrukcja obsługi w języku polskim
Gwarancja, instrukcja
- Maszyna posiada 5 lat gwarancji.
Gwarancja door-to-door działa na terenie Polski. Zobacz szczegółowe warunki gwarancji. - Pobierz instrukcję obsługi owerloka Janome 744D
- Owerlok
- Tak
- Tak (szybkie przełączenie)
- Manualne
- Dolnego chwytacza
- osobne pudełko
- LED
- HAx1