Potrzebujesz porady? Zadzwoń do nas: Infolinia: 61 84 20 330
Maszyny do szycia
Maszyny przemysłowe
Hafciarki
Plotery
Akcesoria
Pracownia
Części
Promocje
Nowości

Najlepsza maszyna do szycia - jaką wybrać?

Skoro tu jesteś z pewnością szukasz porady, jak wybrać dobrą maszynę do szycia. Specjalnie dla Ciebie spisaliśmy kilka wskazówek, które pomogą w wyborze nowej maszyny do szycia – usiądź wygodnie i zostań z nami na kilka chwil. W oparciu o naszą wiedzę i doświadczenie postaramy pokazać Ci jak wybrać maszynę do szycia i na co warto zwrócić uwagę.

Niestety nie istnieje jeden model maszyny, który można w ciemno polecić każdemu. Tak samo jak nie ma żadnej gwarancji, że maszyna na której szyje kilka Twoich przyjaciółek, będzie zadowalająca dla Ciebie. Bardzo ważne, by zdać się na siebie. Wybierając maszynę chcemy przecież, by odpowiadała naszym oczekiwaniom. Po przeczytaniu naszego poradnika łatwiej będzie Ci zdecydować jaką maszynę do szycia kupić.

Najważniejsze pytania, gdy zastanawiasz się którą maszynę do szycia wybrać

Jeszcze zanim zaczniesz poznawać różnorodne modele maszyn, które wpadną Ci w oko, warto chwilę zastanowić się – czego oczekujesz od urządzenia, w jaki sposób będziesz je wykorzystywać i jak często. Te z pozoru błahe kwestie to podstawowe pytania, które ułatwią Ci dowiedzieć się, jaką maszynę warto wybrać. Przemyśl następujące kwestie, które przedstawiamy w podstawie trzech ważnych pytań:

1. Jak często będziesz szyć?

Jeśli jesteś na początku swojej krawieckiej przygody, rozumiemy, że może być Ci trudno określić to, co będzie za miesiąc czy za pół roku. Jest jednak wśród Was liczna grupa pasjonatów, którzy dzięki kursom mają już świetne podstawy. Teraz marzy Wam się nowa maszyna do szycia, z którą będziecie spędzać każde wolne popołudnie. Być może w przyszłości uda się to zamienić w mały krawiecki biznes, a szycie zacznie przynosić wymierne korzyści? Warto w takim przypadku już na początku obrać kierunek na maszyny o wzmocnionej konstrukcji, które są przez producentów polecane do znacznie bardziej intensywnej i regularnej pracy jak np. Janome Easy Jeans HD1800 czy Elna 3210 Jeans. Jeśli z kolei wiesz, że Twój kontakt z maszyną ograniczy się do kilku godzin w ciągu miesiąca, ponieważ planujesz wyłącznie sporadyczne drobne poprawki, naprawy i okazjonalne szycie dla siebie i swoich bliskich, z pewnością już najprostsze modele spełnią Twoje oczekiwania i będą służyć Ci przez długie lata.

2. Co będziesz szyć?

To z pozoru banalne pytanie potrafi ukierunkować nasz wybór na konkretną grupę modeli maszyn, w obrębie których powinniśmy szukać ideału. Istotną kwestią wybierając maszynę jest określenie po jakiego typu materiały planujemy sięgać. Jeśli większość naszych prac będzie oparta o standardowe tkaniny i dzianiny, przeszyjemy je bez trudności jeśli tylko będziemy pamiętać o odpowiednim doborze igieł i stopek. (Tutaj przeczytasz więcej o rodzajach igieł i ich zastosowaniu).
Jeśli natomiast już teraz wiesz, że będziesz zadawać swojej maszynie zdecydowanie trudniejsze zadania, będziesz szyć wyjątkowo cienkie i delikatne materiały, jak jedwab czy batyst, a może przeciwnie – grube materiały, wiele warstw jeansu, skóry czy zamsz, Twoja maszyna prawdopodobnie nie obędzie się bez funkcji regulacji docisku stopki . Dzięki niej zwiększysz lub zmniejszysz siłę, z jaką stopka dociska materiał do ząbków transportera.

3. Klasyczna mechaniczna czy nowoczesna komputerowa?

W obecnych czasach elektronika dotarła już niemal w każdą sferę życia, nie inaczej jest ze światem maszyn do szycia. Oprócz standardowych, mechanicznych maszyn możemy spotkać się również z maszynami komputerowymi, bogatymi w różnorodne funkcje ułatwiające pracę. Przyjrzyjmy się funkcjonalnościom obu grup tych urządzeń.

Mechaniczna maszyna do szycia - czy warto ją kupić?

Swoją konstrukcją niewiele odbiegają od tych, na których szyły nasze babcie i mamy. To proste w budowie i łatwe w obsłudze urządzenia. Za wybór ściegów i dostosowanie ich szerokości i długości odpowiadają pokrętła, które nastawiamy na odpowiednie pozycje. Kontrola prędkości szycia odbywa się wyłącznie przez rozrusznik nożny. Tego typu maszyny posiadają od kilku do kilkunastu podstawowych programów ściegowych, pozwolą na obszywanie dziurek czy szycie wstecz.

Mechaniczna maszyna do szycia Janome 725S


Decydując się na wybór maszyny mechanicznej, zwróć uwagę na:

  • długość i szerokość ściegu - to podstawowe parametry, które pozwalają Ci mieć wpływ na wygląd tworzonego ściegu. Nie każda maszyna posiada możliwość regulowania szerokości ściegu, najprostsze modele umożliwiają wyłącznie zmianę szerokości zygzaka. Stanie się to szczególnie widoczne np. gdy będziesz wyszywać ściegi dekoracyjne i nie będziesz móc zmienić szerokości ozdobnego wzoru.
  • obszywanie dziurki - każda z współczesnych maszyn do szycia powinna pozwolić Ci na wykonanie obszycia dziurki na guzik, są natomiast dwie metody ich wykonania: 4-stopniowe lub automatyczne. Jeśli planujesz częste szycie odzieży, warto rozejrzeć się za maszyną z funkcją automatycznego obszywania dziurki. Dzięki niej czynność ta jest mniej czasochłonna, a dziurki powstają idealnie dopasowane do wielkości guzika, który umieścimy w stopce.
  • regulacja docisku stopki - jak już wcześniej wspomnieliśmy, nie każda maszyna posiada możliwość zmiany siły, z jaką stopka dociska materiał do ząbków transportujących. W sytuacji, gdy szyjemy bardzo cienkie i delikatne materiały, niezbędne może okazać się zmniejszenie nacisku, aby ułatwić maszynie płynne przesuwanie materiału. Warto rozważyć, czy będziesz szyć materiały skrajnie cienkie lub wyjątkowo grube. Ich szycie będzie znacznie ułatwione, gdy będziesz móc regulować docisk stopki.
  • rodzaj chwytacza - wyróżniamy dwa typy chwytaczy: wahadłowy, oraz nowszego typu- rotacyjny. Kluczową różnicą będzie tu komfort wymiany dolnej szpuleczki, który w przypadku chwytacza rotacyjnego jest znacznie większy. Szpuleczka leży poziomo pod przejrzystą płytką, przez którą widać pozostałą ilość nici na szpulce. Dostęp od góry pozwala w łatwy sposób wymienić szpulkę. Według powszechnej opinii chwytacz rotacyjny przekłada się również na cichszą pracę maszyny.
  • dodatkowe udogodnienia - takie jak zewnętrzny obcinacz nici czy wbudowany nawlekacz igły to często spotykane dodatki w maszynach do szycia. Ich obecność nie przekłada się bezpośrednio na możliwości maszyny, lecz pozytywnie wpływa na komfort pracy, pozwala oszczędzić czas i z pewnością bardzo szybko docenisz ich obecność w Twojej maszynie.

Maszyny mechaniczne są dobrym wyborem dla początkujących, a także dla zaawansowanych użytkowników, którzy cenią proste, tradycyjne maszyny, nie potrzebują dodatkowych funkcji i udogodnień podczas szycia. Jeśli widok smartfona wywołuje u Ciebie zawroty głowy- zdecydowanie Twój wybór powinien paść na tę grupę urządzeń.



Komputerowa maszyna do szycia - na co zwrócić uwagę?

To modele, w których dzięki zastosowaniu elektroniki zyskujemy wiele przydatnych funkcji, które ułatwiają wykonywanie różnych czynności, skracają czas potrzebny na ich wykonanie, a także potrafią zasugerować ustawienia maszyny dla danego programu ściegowego, czy dobór właściwej stopki. Zdecydowana większość z nich posiada specjalny przycisk Start / Stop, który umożliwia szycie na maszynie bez użycia rozrusznika nożnego. Komputerowe maszyny mogą mieć znacznie więcej programów ściegowych, w zależności od modelu znajdziemy ich od 10 do nawet ponad 100. W rozbudowanych modelach spotkamy się z możliwością wyszywania ozdobnych literek i cyfr. Jak łatwo się domyślić, ilość dodatkowych funkcji wpływa na cenę maszyny, co sprawia, że znajdują się one w wyższej półce cenowej w stosunku do maszyn mechanicznych.

Komputerowa maszyna do szycia Elna 680 excellence


Decydując się na wybór maszyny komputerowej, zwróć uwagę na:

  • regulacja docisku stopki - podobnie jak w przypadku mechanicznych maszyn do szycia, możemy natrafić na modele, które nie posiadają możliwości regulowania siły docisku materiału do ząbków transportujących. W takim przypadku fabrycznie ustawiona jest optymalna, średnia wartość pozwalająca na szycie większości materiałów. Warto zastanowić się, czy nie będziemy szyć skrajnie grubych lub wyjątkowo delikatnych materiałów. W takim przypadku regulacja docisku stopki może okazać się bardzo przydatna, a czasem wręcz niezbędna.
  • liczba programów ściegowych – w każdej z maszyn znajdzie się zestaw podstawowych ściegów: prosty, zygzak, kryty, czy ściegi elastyczne, które są niezbędne choćby do wykonana domowych napraw i przeróbek. Im bardziej zaawansowana maszyna, tym dostępnych ściegów będzie więcej. Jeśli lubisz oryginalnie ozdabiać swoje projekty, zwróć uwagę na dostępne ściegi dekoracyjne. Warto również zauważyć, że maszyny z wyższej półki potrafią wyszywać ściegi z szerokością aż 9 mm.
  • automatyczne pozycjonowanie igły – funkcja wywoływana jednym naciśnięciem przycisku, powodująca ustawienie igły w najwyższej pozycji, ponowne naciśnięcie powoduje całkowite wbicie igły do pozycji maksymalnie w dole. Maszyny wyposażone w tę funkcję można zaprogramować, aby zawsze po przerwaniu szycia zatrzymywały się z igłą w wybranej przez nas pozycji. To szczególne ułatwienie np. podczas wykonywania zmiany kierunku, igła wbita w materiał zapewni dalszy start dokładnie z tego samego miejsca, tzw. „obrót na igle” W przypadku maszyn mechanicznych, zatrzymanie następuje po puszczeniu rozrusznika nożnego, a ustawienie igły w pożądanej pozycji wykonujemy ręcznie- kręcąc kołem zamachowym.
  • automatyczne ryglowanie ściegu – kolejna z funkcji, która posiada dedykowany przycisk, po jego naciśnięciu maszyna wykonuje kilka wkłuć niemalże w miejscu i estetycznie zakończy ścieg.
  • automatyczne obcinanie nici – doskonale uzupełnia możliwości automatycznego ryglowania, po zakończeniu ściegu pozwala jednym naciśnięciem przycisku obciąć jednocześnie nić górną i dolną pod płytką ściegową. Użycie funkcji podnosi estetykę i pozwala zaoszczędzić mnóstwo czasu, a także i nici – ponieważ odcina je tuż przy materiale, bez konieczności wyciągania dłuższych odcinków nici z bębenka by odciąć je np. nożyczkami.
  • wyszywanie liter i cyfr – dla osób chcących dekorować swoje projekty napisami, np. aby podpisać uszytą bluzeczkę na metce. Należy tu podkreślić, że wyszyte litery nie mają nic wspólnego z haftowaniem napisów. Są to literki utworzone przez precyzyjnie wykonane krótkie ściegi. Jeśli nastawiamy się na zakup maszyny z funkcja wyszywania liter, warto zwrócić uwagę czy wśród dostępnych znaków znajdują się te charakterystyczne dla polskiego alfabetu jak ą, ę, ź, ć.

Maszyny komputerowe dzięki różnorodnym funkcjom usprawniającym szycie są bardzo wygodne w użyciu. Co warte podkreślenia, nowoczesne maszyny są bardzo intuicyjne i łatwe w obsłudze. Doskonale sprawdzą się dla osób początkujących, ułatwiając im początek krawieckiej przygody. Z kolei dla zaawansowanych użytkowników będą świetnym narzędziem do tworzenia unikatowych projektów, dając większe możliwości i nie ograniczając ich kreatywności.



PODSUMOWANIE

Wymienione funkcje to podstawowe funkcjonalności, które pozwolą początkującym i średnio-zaawansowanym użytkownikom z przyjemnością korzystać z maszyny do szycia. Zanim zdecydujesz którą maszynę do szycia wybrać, spróbuj przeanalizować, czy chcesz korzystać z maszyny wyłącznie okazjonalnie i w zupełności wystarczy Ci prosta, mechaniczna maszyna do szycia czy może przeciwnie, zamierzasz rozwijać swoją pasję i maszyna komputerowa z jej możliwościami sprawią, że z jeszcze większą przyjemnością będziesz wyciągać ją na stół.
Mamy nadzieję, że nasz poradnik ułatwi Ci podjęcie decyzji jaka maszyna będzie już wkrótce spełniać Twoje krawieckie ambicje.

Na koniec chcemy zwrócić uwagę na jeszcze jeden, często pomijany aspekt. Renomowane marki maszyn do szycia udzielają na swoje urządzenia od 3 do nawet 5 lat gwarancji. To niewątpliwy atut. Sprawdź, czy producent upatrzonej przez Ciebie maszyny posiada serwis w Polsce oraz jak długi czas opieki gwarancyjnej oferuje. Im dłuższa gwarancja, tym dłużej śpisz spokojnie.

Jeśli po lekturze tego wpisu w Twojej głowie pojawiło się kilka pytań i nadal zastanawiasz się jaką maszynę do szycia warto kupić - zadzwoń do nas: 61 / 8420330. Chętnie porozmawiamy o maszynach do szycia, rozwiejemy wszelkie wątpliwości i pomożemy w wyborze nowej maszyny, która da Ci prawdziwą radość szycia.

Przypominamy także o możliwości przetestowania maszyn w naszym sklepie stacjonarnym w Poznaniu. Jeśli tylko masz taką możliwość, gorąco polecamy wziąć kilka kawałków materiału i sprawdzić modele, które najbardziej przypadły Ci do gustu. Żadna specyfikacja, czy rekomendacja nie zastąpi samodzielnej oceny, szczególnie w praktyce.