Potrzebujesz porady? Zadzwoń do nas: Infolinia: 61 84 20 330
Maszyny do szycia
Maszyny przemysłowe
Hafciarki
Plotery
Akcesoria
Pracownia
Części
Promocje
Nowości

Jak prasować- porady.

Prasuj jak najmniej

To wbrew pozorom nie jest hasło leniwej gospodyni domowej, lecz tytuł poważnej instrukcji prasowania przemysłowego, wydanej przez najlepszych polskich fachowców od prasowania. Twierdzą oni, że "Tendencje mody zmierzają w stronę tzw. miękkiego wykończenia. Oznacza to, że odzież musi mieć świeżą, lekką i przestrzenną formę i dlatego nie powinna być poddawana nadmiernemu maltretowaniu żelazkiem. Czasy prasowania wszystkiego na kant i odzieży typu zbroja już dawno minęły".
Na świecie jest mało osób, które lubią prasować, dlatego dzisiaj mamy szczególny prezent dla naszych czytelniczek i czytelników - ujawniamy, jak prasować, by prasować jak najmniej. Jeśli zastosujesz nasze rady, Twoje rzeczy będą wyglądały lepiej i dłużej zachowają dobrą formę.

Żelazko z wytwornicą

Czym prasować?

Kupując żelazko, wybierz najlepsze, na jakie Cię stać. Im bardziej nienawidzisz prasowania, tym lepsze powinno być Twoje żelazko. Dzisiaj na rynku znajduje się cała masa produktów, które aspirują do miana super żelazka, warto jednak pamiętać, że najlepsze to te, które mają przemysłowy rodowód. Producenci przemysłowych żelazek mają za sobą dziesiątki lat doświadczeń w ekstremalnych przemysłowych warunkach. Ich żelazka wytrzymają wielokrotnie dłużej niż "ładne" żelazka znanych marek produkujących sprzęt typu AGD. Warto pamiętać, że zdecydowanie lepiej prasują żelazka wyposażone w dodatkową wytwornicę pary. W takim zestawie para pod wysokim ciśnieniem (około 3 atm.) dostaje się do żelazka, które dzięki temu prasuje lepiej i szybciej (sprawdź zestaw VAPORINO lub VAPOR BABY dostępny w ofercie eti).

Stopa teflonowa do żelazka

Na stopę żelazka warto nałożyć specjalną nakładkę teflonową, która zabezpiecza materiał przed przypaleniem i wyświeceniem, dodatkowo ułatwiając równomierne rozproszenie pary. Teflonowe stopy żelazek, bez nakładki teflonowej, nie gwarantują wyżej wspomnianych zalet.

Osoby, które prasują dużo, stosując intensywne parowanie, powinny pamiętać o tym, że wilgoć (para wodna) nie może pozostać w prasowanym materiale. W celu usunięcia wilgoci z materiału należy go, po naparowaniu, kilkakrotnie przeprasować żelazkiem bez naparowywania. Znacznie lepszą i szybszą metodą jest stosowanie specjalnej, wyposażonej w odsysanie pary, deski do prasowania.

Stoły do prasowania

Urządzenie to, dzięki wbudowanemu silnikowi z wentylatorem, odsysa wilgoć z prasowanego materiału i z powierzchni prasowalniczej. Szybkość prasowania zależy od jakości deski prasowalniczej, która powinna mieć odsysanie i odpowiednio elastyczne pokrycie powierzchni prasowania, dzięki której unikamy odbić szwów i innych zgrubień.
Rękawy i inne zaokrąglone części ubrań wygodniej wyprasujesz na specjalnym prasulcu rękawowym.
Temat doboru odpowiedniego sprzętu do prasowania jest zbyt rozległy, by omówić go w całości na gościnnych łamach "burdy". Wszystkich zainteresowanych zapraszamy do zadawania pytań pocztą elektroniczną, na adres podany pod artykułem. Odpowiemy na wszystkie.

Jak prasować?

Jeśli nie lubisz stać podczas prasowania, sprawdź czy w Twoim stole do prasowania można obniżyć poziom deski.

Aby dokładnie prasować należy dobrze widzieć. Wybierz sobie do tej pracy odpowiednio oświetlone miejsce.

Na etykietach ubrań znajdują się informacje o sposobie i temperaturze prasowania. Dostosuj się do tych zaleceń, ustawiając odpowiednio parametry Twojego żelazka.

Posortuj prasowanie według temperatury. Rozpocznij od rzeczy delikatnych, na najniższej temperaturze prasowania, przechodząc do bardziej odpornych, wymagających wyższej temperatury.

Zachowaj odpowiednią kolejność prasowania poszczególnych elementów odzieży. Rozpocznij od kołnierzyka, mankietów, patek lub paska, dopiero później prasuj duże płaskie powierzchnie.

Chustki, przed prasowaniem, złóż na połowę i rozciągnij. Prasuj od złożenia na zewnątrz. Dzięki temu unikniesz nierównych krawędzi.

Pamiętaj, że nowoczesne prasowanie, szczególnie odzieży, nie wymaga dużego nacisku. Staraj się delikatnie gładzić materiał, przesuwając żelazko wzdłuż deski. Używaj wolnej ręki do rozsuwania załamań materiału od środka na zewnątrz.

Nie nadużywaj pary. Jest ona niezbędna, by zmiękczyć włókna materiału, jednak później musi być z niego usunięta, by utrwalić efekt prasowania.

Pamiętaj, że:

  • większość białych i jasnych materiałów prasujemy na prawej stronie
  • ciemne materiały lepiej prasować na stronie lewej
  • jedwabie naturalne i sztuczne na lewej stronie
  • kosztowne adamaszki zaczynamy delikatnie od strony prawej, potem prasujemy lewą stronę

Powyższe zasady dotyczą odzieży jednowarstwowej. Jest rzeczą oczywistą, że żakiety czy marynarki z podszewką muszą być prasowane na prawej stronie, niezależnie od koloru.
Dobrze jest wówczas stosować przeciw-połyskową nakładkę teflonową na stopę żelazka, która radykalnie zmniejsza ryzyko wyświeceń.

Środek do czyszczenia żelazek.

Mimo że nie lubisz prasować, dbaj o swoje żelazko. Wyczyszczone i sprawne zaoszczędzi Ci dużo czasu i nerwów. Do czyszczenia stóp żelazek i odkamieniania ich wnętrza służą specjalne środki np.: eti 106.