WYSZUKAJ

 

NAJCZĘŚCIEJ ZADAWANE PYTANIA1. Czy maszyny Janome mają części metalowe?

Maszyny Janome mają  metalowe podzespoły, wszędzie tam, gdzie powinny być one metalowe.
Wyjątkiem jest maszyna dla dzieci - janome sew mini.

Metalowe podzespoły w maszynie Janome

2. Czy maszyna Janome to wyrób chiński?

Nie - maszyny Janome nie są produkowane w Chinach.
Firma Janome to największy producent maszyn do szycia na świecie.3. Czy dany model maszyny Janome szyje dzianiny, firany, jeans?

Wszystkie maszyny Janome szyją dzianiny, firany czy jeansy.
Należy pamiętać, że do każdej z tych prac należy maszynę przygotować : założyć odpowiednią igłę, oraz ustawić odpowiednie naprężenia nici.

 

4. Czy istnieje maszyna do szycia, która jest jednocześnie maszyną wieloczynnościową i owerlokiem?

Nie. Nie ma takich maszyn. Owerlok zszywa ściegiem łańcuszkowym 3, 4, lub 5 nitkowym (w zależności od rodzaju ściegu obrębiającego), a maszyna do szycia używa standardowo 2 nici (górnej i dolnej).
Maszyny JANOME posiadają ściegi owerlokowe, jednak są to tylko imitacje ściegów uzyskanych za pomocą owerloka.
W hobbystycznych pracach domowych są one wystarczające, ale profesjonalistą polecamy zakup oddzielnie maszyny do szycia i owerloka.


Ścieg owerlokowy w maszynie do szycia i owerloku

 

5. Jakie jest optymalne naprężenie górnej nici?

Naprężenie nici należy dostosować do materiału, który szyjemy, ilości warstw, które przeszywany i metody szycia.
Idealne naprężenie nici uzyskujemy wtedy, gdy szyjąc dwie warstwy materiału ściegiem prostym, nić górna i dolna wiążą się między dwiema warstwami materiału, a dolna nitka nie przebija na wierzch (prawą stronę).
Maszyny Janome są wyposażone w regulacje naprężenia nici górnej (pokrętło na czole maszyny). W zależności od grubości tkanin i rodzaju nici musimy dopasować naprężenie nici górnej, tak, żeby osiągnąć właściwy efekt.

6. Jak regulować naprężenie w bębenku?

Naprężenie w bębenku regulujemy za pomocą małych śrubek w bębenku.
Regulację przeprowadzamy sporadycznie, kiedy bębenek nie trzyma nici w ogóle lub gdy nitka rozwija sie ze zbyt dużym oporem. Regulacje w bębenku przeprowadzamy wtedy, gdy zakres regulacji nici górnej jest niewystarczający do uzyskania optymalnego naprężenia.

Jak regulować naprężenie nici w bębenku

 

7. Dlaczego spodnia nitka przechodzi na prawą stronę?

Prawdopodobnie, dlatego, że ustawione jest zbyt mocne naprężenie nici górnej.
Może być też tak, że naprężenie nici bębenkowej jest zbyt małe, a bębenek jest rozregulowany.

8. Dlaczego ścieg z lewej strony pojawia się na prawej stronie (odwrócony ścieg)?

Szpulka z dolną nitką jest odwrotnie założona w bębenku.

9. Jak rozpoznać, że igła jest tępa?

Eti radzi, aby czubek igły kontrolować kilkakrotnie nakłuwając nim naprężoną w dłoniach pończochę lub rajstopy. Jeśli "lecą oczka", należy wymienić igłę.

Tutaj znajdą Państwo wiele informacji na temat igieł - Igły - przepis na radość szycia

10. Jakie szpulki można stosować w maszynach Janome?

Do maszyn Janome najlepiej stosować szpulki plastikowe, płaskie.
Jest to standardowy rozmiar szpulek.

11. Czy można stosować metalowe szpulki?

Nie. Plastikowa szpulka jest lepiej wyważona.

12. Jak często należy czyścić i oliwić maszynę?

Czyścić bardzo często. Bardzo często zdarza sie tak, ze zabrudzona maszyna zaczyna szyć brzydko, transporter (ząbki) jest tak zabrudzony, ze nie spełnia swojej funkcji. Brudny naprężacz powoduje niewłaściwe naprężenie nici górnej, przez co ścieg wygląda źle.

Jeśli chodzi o oliwienie, to przede wszystkim należy oliwić igielnicę i chwytacz.

Dokładny opis konserwacji i czyszczenia maszyn znajdą Państwo tutaj :

- maszyny z chwytaczem rotacyjnym

- maszyna z chwytaczem wahadłowym

13. Które stopki pasują do mojej maszyny? (rodzaje chwytaczy, typy uchwytów)

Wyróżniamy dwa podstawowe typy stopek :  do maszyn z chwytaczem wahadłowym i do maszyn z chwytaczem rotacyjnym. Odrębną kategorię stanowią stare modele maszyn Łucznik. Jeśli mają Państwo wątpliwości prosimy o kontakt bezpośredni.


14. Jakie igły pasują do maszyn Janome?

Do maszyn do szycia Janome pasują igły standardowe, półpłaskie.
Wyjątek stanowią owerloki i coverlocki, które wymagają nieco innych igieł, które mamy w ciągłej sprzedaży (do owerloków należy stosować igły eti 040 i eti 041, a do coverlockow igły eti 042 i eti 043).


15. Co zrobić, gdy maszyna ściąga materiał, przepuszcza ściegi etc.?

Bardzo ważne jest, żeby sie upewnić czy założona jest odpowiednia igła (np. do stretchu). Igły, do stretchu mają większe spłaszczenie kolby, przez co pracują bliżej chwytacza, co zapobiega przepuszczeniom ściegu.
Właściwa regulacja naprężeń nici również zapobiega ściąganiu materiału.

 

16. Dlaczego moja maszyna nie szyje prawidłowo?

Proszę sprawdzić czy maszyna wykonuje swoją pracę, tzn. Czy silnik pracuje, czy maszynę da się uruchomić. Najczęściej, bowiem przyczyna leży po stronie doboru właściwych igieł czy zastosowania odpowiednich ustawień naprężacza. Kolejnym bardzo częstym problemem jest zabrudzenie maszyny, które uniemożliwia właściwą prace.

 

17. Jakie stosować nici do haftu?

Wybierając nici do hafciarki należy pamiętać o tym, że muszą to być specjalne nici hafciarskie. Standardowej grubości nitka hafciarska (górna) ma grubość 40. Oznacza to, że na każdy gram nici przypada 40 metrów tejże nici. Bardzo małe elementy (np. litery wys. 5mm) możemy haftować cieńszą nitką w rozm. 60 . W takim wypadku powinniśmy użyć odpowiednio cieńszej igły (rozmiar 60).
Osobną sprawą jest dobór nici spodniej. W przeciwieństwie do maszyn, w hafciarkach stosujemy różne nitki na dole i u góry. Najczęściej spotykane nici spodnie występują w dwóch kolorach: czarnym  i białym. Nici spodnie dostępne są również w różnych grubościach. Generalnie nić spodnia powinna być co najmniej dwa razy cieńsza niż górna, ale ja polecam używać jak najcieńszej (np. rozm. 200) gdyż cieńszej nitki zmieści nam się więcej na szpulce, dzięki czemu będziemy mieli rzadsze przerwy podczas haftowania.

Wybierając nici hafciarskie, warto korzystać z uznanych marek np. Madeira, Amann, Gutterman, zapewni nam to wysoką jakość haftu oraz znacząco podniesie komfort pracy z maszyną.

18. Co to jest flizelina i w jakim celu ją stosować?

Flizelina jest specjalnie sprasowaną włókniną, której celem jest usztywnienie materiału (zapobiega marszczeniu). Stosuje się ją zarówno w szyciu (np. szyjąc dziurki na delikatnej tkaninie bądź dzianinie) jak i w hafcie. Na rynku znajduje się duży wybór flizelin, np: wydzieralne, niewydzieralne, samoklejące, termo przylepne.

19. Co to jest hydrofolia i do czego służy?

Hydrofolia jest specjalną folią rozpuszczalną w wodzie. Najczęściej wykorzystywana w hafciarstwie, przy haftowaniu na materiałach z tzw. włosem (polary, frota, itp.). Położona na materiale, dociska włos podczas haftowania i zapobiega jego wychodzeniu z pomiędzy nitek zapewniając odpowiednią jakość wzoru.

20. Jakie są sposoby płatności (czy można kupować na raty)?

Nasz sklep obsługuje trzy typy płatności - przelew wykonywany samodzielnie, przelewy automatyczne PayU, płatność kartami kredytowymi (poprzez PayU) oraz zakupy na raty.

21. Jak złożyć reklamacje?

Reklamacje towaru należy zgłaszać pisemnie na adres firmy ETI (ul. Grunwaldzka 400, 60-169 Poznań). W przypadku reklamacji Zamawiający zobowiązany jest starannie i bezpiecznie zapakować towar wraz ze wszelkimi dodatkami, jakie Zamawiający otrzymał przy dostawie i odesłać na adres siedziby sklepu. Należy dołączyć również kopię dokumentu zakupu i opis problemu. Koszt przesyłki reklamacyjnej ponosi Sprzedawca.
Adres do wysyłki towaru:

ETI Ewa Brońska Maciej Wakigórski
ul. Grunwaldzka 400
60-169 Poznań

22. Jak przygotować maszynę do wysyłki?

Maszynę należy dostarczyć kompletną w oryginalnym opakowaniu zabezpieczającym przed uszkodzeniem (karton i styropian zabezpieczający). Firma ETI nie ponosi odpowiedzialności za uszkodzenia spowodowane niewłaściwym zabezpieczeniem maszyny.

23. Czy mogę zwrócić zamówiony towar?

Zgodnie z Ustawą z dnia 02.03.2000 roku o ochronie niektórych praw konsumentów (Dz. U. Nr 22, poz. 271 z późn. zm.) Klient ma prawo do odstąpienia od umowy kupna sprzedaży zawartej na odległość bez podania przyczyny w przeciągu 14 dni od daty otrzymania towaru. Jest to możliwe tylko w przypadku, jeżeli produkt nie nosi śladów użytkowania.

Zwrotu należy dokonać w terminie 14 dni od dnia otrzymania przesyłki. Warunkiem zwrotu, jest konieczność oddania towaru nieużywanego, nieuszkodzonego w oryginalnym opakowaniu wraz z dokumentem zakupu (oryginał paragonu, oryginał faktury vat.).

Aby dokonać zwrotu towaru należy odesłać go do siedziby firmy eti:

ETI Ewa Brońska Maciej Waligórski
ul. Grunwaldzka 400
60-169 Poznań
Z dopiskiem: ZWROT
Zwracany towar należy przesłać transportem we własnym zakresie. Koszty zwrotu pokrywa Klient. Wszelkie przesyłki "za pobraniem" lub no koszty odbiorcy nie będą odbierane.
Pieniądze za zwracany towar zostaną wpłacone na konto bankowe, którego numer należy dołączyć do przesyłki zwrotnej.

 

24. Jakie części maszyn podlegają gwarancji?

W zasadzie wszystkie z wyjątkiem tych, które się w naturalny sposób zużywają: m.in. bezpieczniki, żarówki, paski, igły, noże, szczotki w silniku, rozruszniki nożne, etc.

25. Czy po wymianie części gwarancja na maszynę biegnie od nowa?

Nie, gwarancja liczy sie od daty zakupu.

26. Co w przypadku nieuzasadnionego wezwania do serwisu?

Maszyny JANOME są objęte systemem serwisowym "door to door". W praktyce wygląda to tak, że nie ponoszą Państwo żadnych dodatkowych kosztów podczas awarii na gwarancji. Niestety, doświadczenie nakazuje nam poinformować Państwa, że za nieuzasadnione wezwanie nas do naprawy gwarancyjnej będziemy pobierać opłaty (za transport w dwie strony oraz za usługę serwisową). Bardzo często trafiają do nas maszyny rozregulowane, zabrudzone i zaniedbane, przez co nie szyją dobrze, nie trzymają naprężenia nici. Po standardowym czyszczeniu i konserwacji taka maszyna zaczyna szyć właściwie. Nie jest to jednak usterka, tylko czyszczenie i konserwacja, co nie podlega gwarancji.